overclock yapmak istiyorum

ques1
19-07-2011, 20:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

başlıkta dediğim gibi arkadaşlar overclock yapmak istiyorum ve daha önce hiç yapmadım yapma teşebüsüm oldu fakat gözüm korktu ve vazgeçtim

öncelikle sistem bilgilerimi vereyim
g31m-es2l gigabyte anakart
zotac geeforce 9500GT 1gb ekran kartı
3gb ram kingston ddr2
işlemci core2duo e4500 2,20ghz
power: powerman 300W
şimdi asıl probleme ve neden bu işe kalkışmaya kalktığımdan bahsedeyim

online oyunlarda video çekme programını açtığımda pc azda olsa kasmaya başlıyor tabikide öyle çok büyük bir olay yok fakat counter strike gibi bir oyun oynadığınızı düşünürseniz cidden çok fark ediyor

şimdi sorum şurda işlemciyemi overclock yapmam lazım yoksa ramleremi ? veyahut ekran kartına mı ?
ve nasıl yapabilirim benim tek istediğim hypercamv2 yi açtığımda oyun içinde kasmaması
çok büyük bir hız aşırtma istemiyorum
yardımlarınızı bekliyorum

Son Düzenleme: ques1 ~ 19 Temmuz 2011 20:24
The Best Player
19-07-2011, 20:47   |  #2  
The Best Player avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
238 mesaj

Kardeş bunun donanımla alakası yok . 9500 Gt ne kadar eski bir kart olsada online oyunların hepsinin hakkından geliyor ve çok rahat görüntü alabiliyor . Sorunun internet hızı ile alakalı . Birde illa yapıcam diyor oc u o psu ile hiç bir halt edilmez

ques1
19-07-2011, 20:57   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

1.cisi iyi okumadığın ap açık belli ;)
2.si voltaj vermeden hız aşırtmak mümkün
kara cahil sanma hiç denemedim diyerek bazı şeyleri bilmediğim anlamına gelmez

internet hızı demişsin :D
programların kasmasının sebebinin internet olduğunu ilk defa senden duydum

The Best Player
19-07-2011, 21:05   |  #4  
The Best Player avatarı
Yıllanmış Üye
238 mesaj

''.si voltaj vermeden hız aşırtmak mümkün
kara cahil sanma hiç denemedim diyerek bazı şeyleri bilmediğim anlamına gelmez''

Tamam ben anlaycağımı anladım . Kusura bakma konunun içene ettim başka arkadaşlar yardımcı olur .

Bu arada sormadan edemeyeceğim video keydetme programını açtığınızda pc değilde oyun kasılıyor olmasın ? ben de böle diyeni ilk defa duydum . Ben 9500Gt ile Cod6 walkthrough yaptım arada oyun kasılıyordu normal pc de sorun yoktu .

Son Düzenleme: The Best Player ~ 19 Temmuz 2011 21:09
ques1
19-07-2011, 21:37   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

OYUNUN 1GB RAM YEDİĞİNİ DÜŞÜNÜRSEK VİDEO PROGRAMININDA 1 GB YEDİĞİNİ WİNDOWSUNDA 750 MB RAM YEDİĞİNİ DÜŞÜNÜCEK OLURSAK PC'NİN KASMASI ÇOK NORMAL BİR DURUM OLUR :)

SEN ANLAŞILAN HALİ HAZIRDA HALA İYİ OKUYAMAMIŞSIN
PROGRAM AÇILDIĞINDA PC KASMAYA BAŞLIYOR :)
KISACASI BUNU HALLETMENİN YOLU OC OLABİLİR :)

M.G.G
19-07-2011, 21:42   |  #6  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Kasma sorunu sıcaklıktan oluşur dediğiniz oyuna o sistem rahatlıkla yeter.Kasanın içini açın ve tozları iyice temizleyin.Sonra da Cpunun termal macununu yenileyin ;)
Sorun düzelmesse hdd regenerator ile harddiskinizi taratın bulunan sorunları düzeltin.Gereksiz programları ve temaları kapatın ;)E.kartının sürücüsünü güncelleyin ;)
Isılara tekrar bakın.Yüksekse undervolting yapın ;)
En son olarak Çalıştıra %AppData% yazın.Açılan klasördeki herşeyi silin silinmeyenleri bırakın ;)
Hala düzelmiyorsa sorun PSUdadır ;)