Oyun açınca Gpu % 70 lere fırlıyor ???

Mohikanns
06-06-2014, 21:56   |  #1  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
163 mesaj

Arkadaşlar oyun açtığımda grafikleri orta ayarda veya yüksek ayarda oynadığımda fan sesi birden aşırı derecede yükseliyor. Görev yöneticisinden baktığımda Gpu %70 lere kadar çıkıyor. İşlemci yada ekran kartında ısı artışları normal derecede sıcaklıkla ilgili bir problemim yok fakat işlemcinin o kadar yükselmesi beni korkutuyor. Oyun oynarken işlemcinin yada her hangi bir parçanın zarar görmesinden çekiniyorum. Sistemim aşağıda. Bu konuda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun..

M5A97 LE R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Cache 95W 32nm
R9 270X DirectCU II TOP 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
RC-K350 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
Kingson 8 gb 1600 Mhz ram
120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma Hızı 450MB / Yazma Hızı 450MB)

Son Düzenleme: Mohikanns ~ 06 Haziran 2014 21:56
okankurubas
07-06-2014, 00:26   |  #2  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

Ekran kartı fan'ının seviyesini arttırç

CemTnTn
07-06-2014, 00:34   |  #3  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

Arkaplanda çalışan uygulamaları takip et, Program Ekle Kaldır'dan bir temizlik yap :)

Mohikanns
07-06-2014, 02:44   |  #4  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj

Daha yeni aldım zaten bilgisayarı ne temizliği :) Güç kaynağı yetmiyor olabilir mi acaba

mustafa2116
07-06-2014, 03:00   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

AMD işlemciler OVC ile Adaptasyon içindedir. Anakart sistemlerine montelenmiş özellikleri nedeniyle İntel işlemcilerine nazaran daha hızlı ısınır ve daha fazla sıcak olarak çalışırlar.  AMD nin eksi yönlerinden biri gibi görünsede eksi yada artı bir özellik değildir. Yongalardaki farklılık İntelde nispeten 3-5 derece daha soğuk bir çalışma sağlar.

AMD kasaların genelinde işlemciye yük bindiğinde fan otomatik hızlanır ve ses fazlaşır. Sesi engellemek için FANI değiştirmeniz ve nispeten daha sessiz ama aynı soğutmayı veren bir fan tercih etmeniz gerekir.

Bunun dışında fabrika çıkışlı olarak işlemci ile fan arasındaki termal macun az gelmiş olabilir.
Bu da fazla ısınmanın evrdiği yüksek sese neden olabilir. Belki Termal macunu yenileyerek sorunu çözebilirsiniz.

Mohikanns
07-06-2014, 10:01   |  #6  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
AMD işlemciler OVC ile Adaptasyon içindedir. Anakart sistemlerine montelenmiş özellikleri nedeniyle İntel işlemcilerine nazaran daha hızlı ısınır ve daha fazla sıcak olarak çalışırlar.  AMD nin eksi yönlerinden biri gibi görünsede eksi yada artı bir özellik değildir. Yongalardaki farklılık İntelde nispeten 3-5 derece daha soğuk bir çalışma sağlar.

AMD kasaların genelinde işlemciye yük bindiğinde fan otomatik hızlanır ve ses fazlaşır. Sesi engellemek için FANI değiştirmeniz ve nispeten daha sessiz ama aynı soğutmayı veren bir fan tercih etmeniz gerekir.

Bunun dışında fabrika çıkışlı olarak işlemci ile fan arasındaki termal macun az gelmiş olabilir.
Bu da fazla ısınmanın evrdiği yüksek sese neden olabilir. Belki Termal macunu yenileyerek sorunu çözebilirsiniz.

Yorumunuz icin tesekkur ederim ama sorunum ses yada fazla ısınma degil yanlis anlamissiniz. Sicaklik degerleri stabil 45 50 nin ustune cikmiyor. Benim problemim islemciye cok yukleniyor gibi gelmesi. Oyun oynarken %70 gibi bir rakam sistemime zarar verir mi bu deger normal midir ben bunu ögrenmek istiyorum. SICAKLIKLA ILGILI BIR PROBLEMIM YOK. Ilgilerinizden dolayi tesekkur ederim

DiamondMines
07-06-2014, 13:00   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: l.mohikans  
Yorumunuz icin tesekkur ederim ama sorunum ses yada fazla ısınma degil yanlis anlamissiniz. Sicaklik degerleri stabil 45 50 nin ustune cikmiyor. Benim problemim islemciye cok yukleniyor gibi gelmesi. Oyun oynarken %70 gibi bir rakam sistemime zarar verir mi bu deger normal midir ben bunu ögrenmek istiyorum. SICAKLIKLA ILGILI BIR PROBLEMIM YOK. Ilgilerinizden dolayi tesekkur

Oyundan oyuna değişir bu yük olayı. İşlemci çok fazla yüke giriyorsa yeterli kalmıyordur, full gücünü veriyordur - ama yinede sorun değil işlemci soğutucun varsa. Eski mantık düşün. E7500 ile BF3 oynamaya çalışırsan HD 7770 ile mesela, işlemci full yükte olacak her zaman çünkü işlemci yetemiyor talep edilen yüke. Dolayısıyla, FX-6300'ün 6 çekirdek olmasına rağmen, her çekirdeğin verimli çalışmaması için işlemciyi full yüke alıyor, fakat 6 çekirdek aynı anda kullanıyorsa bu işlem için yük azalacaktır. GPU olayı da direk oyun veya grafik üzerinden talep edilen veriye göre değişir. Ağır oyun ise, rahat yüke girecektir. Düşük oyunlar sorun yaratmaz. Önemli olan yüke girmesi değil o kadar, ne kadar ısındığıdır. Isılara dikkat et. Ve yeni monitör alana kadar düşük/orta ayarda oyna ve diğer tüm özellikleri kapat: TXAA/FXAA/AA/Motion Blur/Ambient Occlusion...

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 07 Haziran 2014 13:02
DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Mohikanns
07-06-2014, 15:08   |  #8  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Oyundan oyuna değişir bu yük olayı. İşlemci çok fazla yüke giriyorsa yeterli kalmıyordur, full gücünü veriyordur - ama yinede sorun değil işlemci soğutucun varsa. Eski mantık düşün. E7500 ile BF3 oynamaya çalışırsan HD 7770 ile mesela, işlemci full yükte olacak her zaman çünkü işlemci yetemiyor talep edilen yüke. Dolayısıyla, FX-6300'ün 6 çekirdek olmasına rağmen, her çekirdeğin verimli çalışmaması için işlemciyi full yüke alıyor, fakat 6 çekirdek aynı anda kullanıyorsa bu işlem için yük azalacaktır. GPU olayı da direk oyun veya grafik üzerinden talep edilen veriye göre değişir. Ağır oyun ise, rahat yüke girecektir. Düşük oyunlar sorun yaratmaz. Önemli olan yüke girmesi değil o kadar, ne kadar ısındığıdır. Isılara dikkat et. Ve yeni monitör alana kadar düşük/orta ayarda oyna ve diğer tüm özellikleri kapat: TXAA/FXAA/AA/Motion Blur/Ambient Occlusion...

Tamamdır abi dediğin gibi kullanıcam sıcaklık problemim yok zaten ve yakın zamanda işlemci stok fanı değiştiricem. Oyun için hangi çekirdeği kullanıcağını seçebiliyormuşuz sanırım o nasıl oluyor ? Bunu sormamın sebebi aida 64 ile baktığımda 2. çekirdek daha yüksek gözüküyor.

DiamondMines
07-06-2014, 15:48   |  #9  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
 Tamamdır abi dediğin gibi kullanıcam sıcaklık problemim yok zaten ve yakın zamanda işlemci stok fanı değiştiricem. Oyun için hangi çekirdeği kullanıcağını seçebiliyormuşuz sanırım o nasıl oluyor ? Bunu sormamın sebebi aida 64 ile baktığımda 2. çekirdek daha yüksek gözüküyor.

Çekirdek kullanma olayı tamamen oyuna ve kullanılan yazılıma bağlı. Mesela atıyorum Sony Vegas Pro 12, render esnasında, çekirdeklerin hepsini kullanır %70/80 arası. Fakat bazı yazılımlar (oyunlar dahil) bir kaç çekirdek kullanıyor. Veya winrar da mesela FX işlemcileri çok verimli çalışıyor. Dediğim gibi, 270X ile darboğaz olayı yok, verim alacağın oyun var, tam verim alamayacağın oyun var, fakat yinede darboğaz söz konusu değil veya işlemcin hiçbir şekilde düşük veya geride kalmaz. Sadece yük orantısı azalır veya yükselir.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Mohikanns
07-06-2014, 15:55   |  #10  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj

Anladım abi teşekkür ederim

mustafa2116
08-06-2014, 00:54   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Sorunu çözmüşsünüz zaten ben konuyu okuduğumda ses fazla veriyor diye anladım o yüzden ses ile iligli konuşmuştum..

İşlemci kullanım değerlerine gelince Nerdeyse her 3d grafik oyunları işlemciyi %80 üzerinde kullanır. Aslıdna unun bir nedeni var  işlemciler sayılarla çalışır ve bu sayılar ne kadar hızlı yapılırsa sistem odenli stabildir.

Ben OVC kullanan biriyim   işlemcim 2.3 çift çekirdek intel ancak OVC ile 3.00 ghz ye çıkartıyorum öyle çalıştırıyorum tabi değerlerini bildiğim için yapıyorum. Birde artık çift çekirdek günümüzde ölmek üzre  bir işlemci şekli haliyle bende hız aşırtmada bunuda dikakte alıyorum.  PC süper bilgisayarlardan biri olduğu içinde birazda dikkat etmiyor değilim .
2.53 ghz nasıl falan  diye sorma  farklı şeyleri var.. :D

ben sana burda işlemciyi extra zorladığımı göstermek için anlattım normlade %5 daha fazla ısınıyor  45-50 olmsı gerekemn ısı 55 lere fırlıyor..

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 08 Haziran 2014 01:00
mhmt06
08-06-2014, 11:04   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj
Arkadaşlar oyun açtığımda grafikleri orta ayarda veya yüksek ayarda oynadığımda fan sesi birden aşırı derecede yükseliyor. Görev yöneticisinden baktığımda Gpu %70 lere kadar çıkıyor. İşlemci yada ekran kartında ısı artışları normal derecede sıcaklıkla ilgili bir problemim yok fakat işlemcinin o kadar yükselmesi beni korkutuyor. Oyun oynarken işlemcinin yada her hangi bir parçanın zarar görmesinden çekiniyorum. Sistemim aşağıda. Bu konuda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun..

M5A97 LE R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Cache 95W 32nm
R9 270X DirectCU II TOP 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
RC-K350 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
Kingson 8 gb 1600 Mhz ram
120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma Hızı 450MB / Yazma Hızı 450MB)

yüzde 70 e çıkıp seni rahatsız eden işlemcimi ekran kartımı anlayamadım ama o sorunu soğutucuyu değiştirerek çözemezsin.

eğer ısı yada fan devrinden dolayı bir ses sorunun  varsa soğutucu yükseltilir. çünkü iyi bir soğutucu yüksek devire ihtiyaç duymaz. 
yüksek ayarlı bir oyunda yüzde yetmişi görmek normal bir durumdur. ama ben yinede görmek istemiyorum diyorsan ilgili parçayı yada parçaları  yükseltmelisin. aksi taktirde nitrojenle soğutsan bile yine yüzde yetmişde çalışır.

Mohikanns
08-06-2014, 16:05   |  #13  
Mohikanns avatarı
OP Yıllanmış Üye
163 mesaj

Burdan bakıyorum. Yanlış mı ifade etmişim sorunu :) Yanlışım varsa düzeltin lütfen