Oyun bağımlılığına abartılı benzetme!

CHIP Online
29-05-2010, 16:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Oyunlar hakkında çok şey söylendi; ama hiç biri bu sözler kadar sert ve abartılı değildi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/oyun ... benzetme_20280.html

Resimlerle: Uğruna servet harcanan 10 oyun...

Bu hafta İngiliz terapist Steve Pope'un Lancashire Evening Post'ta yayınlanan yazısına göre, iki saat video oyunu oynamak, bir kerelik kokain kullanmak kadar kafa yapıyor; "Ülkede hızla büyüyen bir alışkanlık ve genç nesilleri psikolojik olarak etkilerken obezite gibi fiziksel sorunlara da neden oluyor."

Pope ayrıca sanal şiddetin gerçek hayata da taşınabileceği görüşünde. Central Lancashire Üniversitesi'nden Gayle Brewer da konuya ek olarak şunları söylüyor; "Bir denge kurmak önemli. Ebeveynler için, çocukların oyun oynayabileceği saatlere sınır koymak daha da kolaylık sağlar."

Oyun alışkanlığı ve uyuşturucu alışkanlığını birbirlerine çok benzeten Pope oyun ve bilgisayar dünyasının biraz tepkisini alabilir.

Tüm konu: Oyun bağımlılığına abartılı benzetme!

Resimlerle: Uğruna servet harcanan 10 oyun...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tespit sizce de biraz abartılı değil mi?

hsngrms
29-05-2010, 16:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
401 mesaj

bence biraz fazla abartılı, kokain kullanmadım ama uyuşturucu ile oyun arasındaki farkı görmek için bu gerekli değil diye düşünüyorum
kokaini geçtim içki yada sigara ile kıyaslasa bile abartılı olur, saçmalık olur

firaristt
29-05-2010, 19:24   |  #3  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

çüşşş... zamanında yazın 16-17 saat wc we yemek molası hariç full oyun başında olduğum wardı... 2saat çok değil az da dğil ama bizim gibiler için 2 saat vız gelir tırıs gider... 2saat oyu oynamak kokain kadar etki yapmaz... ama gidipte bi online oyunu ( Silkroadi Knight,WarCraft,... ) gibi bi oyunun bağımlıları war we hiç te az durmuyorlar oyun başında... bundan 2-3 sene önce bnm bi ark'm abisiyle gece gündüz oyun başındaydılar... biri yemek yiyor diğeri oynuyor biri uyuyor dieri oynuyor... günde 4-5 saati geçmedikten sonra çok bi sorun olcağını sanmıyorum.. 5saat bile çok ama biz millet olarak bi oyun aldıkmı bi oturuşta oyunu bitirme meraklısıyız...

Psychonaut968
29-05-2010, 19:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Abartlı kesinlikle...

Anlaşılan bunu söyleyen kişi hem kokain kullanmış hem de eleştirdiği sürelerde oyun oynamış ki bu tür tespitlerde bulunabilyor.

Eğer bunarı yapmadığı halde tespitte bulunabiliyorsa zaten tespitine önem verilecek biri değildir.

kedij
31-05-2010, 16:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
142 mesaj

şekerde bağımlılık yapar, kolada, çayda, sigarada, kahvede, esrarda, kokainde, oyunda. bizim evrimsel bir zaafımız. ama bizi insan yapanda bu bağımlılıklarımızdır. isteyen istediğini kullansın.