Oyun Esnasında Laptop' um Aniden Kapanıyor.

caqlar5858
30-06-2019, 13:15   |  #1  
caqlar5858 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Bilgisayarım kendi kendine kapanıyor. Son  1 haftadır bu şekilde devam etmekte. Oyun esnasında kapanmakta daha öncesınden böyle bir sıkıntım yoktu. Laptopun işlemci ve ekran kartı macunlarını yeni değiştirttim 2 gün önce sistemi tekrar yükledim. 500 GB Harddiskim Bad Sector hatası verdi ve hardiskimi yeni değiştirdim. Güç ayarlarını Hiçbir zaman olarak ayarlamama rağmen yine devam etmekte çözüm yolu bulamıyorum. Film vs izlerken kapanma yok ama oyun oynarken birden bire kapanmakta. Daha öncesinde hiç böylebir sıkıntım yoktu. bu arada bad sector hatası vermeden öncede bu şekilde kapanmaktaydı. harddiskimi değiştirmeme rağmen devam etmekte. 

Laptop Özelliklerim:

Asus N53SN    350 GB TOPLAM HAFIZA

İ7 İŞLEMCİ 2630QM CPU 2.00 GHZ (8 CPUs)

RAM: 6144 MB

EKRAN KARTI: NVDIA GEFORCE GT 550M CUDA 2 GB

EKSTRA EKRAN KARTI: INTEL (R) HD GRAPHİCS 3000  1664 MB

BİOS DATE: 01.10.12  VER 04.06.03

WİNDOWS 8.1 64 BİT

LÜTFEN ARKADAŞLAR İNTERNETTE DOLAŞAN NE VARSA DENEMEYE ÇALIŞTIM AMA ÇÖZÜM BULAMADIM. YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

klyglsn
30-06-2019, 15:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

ilk önce sorununuz yazılımsallmı donanımsalmı bunu anlamalıyız düşününki çok ısınıyor kendini soğutamıyor neden ama macunu yenilemişsiniz lakin sıcakhavayı atamıyor soğutucu fanın devri düşmüş temizlensede randıman vermiyor ikincisi oyunlarda yüksek enerji lazım bunu sağlayamıyor bunu nasıl anlarız güç seçeneklerinden yüksek performansa alalım batarya yerine prizden kullanalım bir programla işlemci kaçderecelere kadar çıkıyor bir bakalım 80 den yukarısı ısınım çoktur ısınmadığı halde yinede kapanıyorsa belkide!! anakartın besleyici devrelerinde sorun vardır soru bataryayı takdıkdan sonra oluyorsa yine belki bataryada sorun vardır yada soruna sebeb oluyordur üçüncü seçenek yeni jenerasyon yazılımlar yeni donanım almanız için bu gibi sorunlara sebeb olması olasıdır güncellemelerdende artık kurtulamıyoruz  zaten çokda arızalı güncelemeler geliyor bunlarda bozuyor sistemi neyapmalı oyunları düşük ayarlara çekebilmeliyiz yada biosdan ekrankartının fazını kısabilmemiz lazım birde o bozukdediğiniz hddnizi bir başka pcde deneyin biçimlendirme yapıyorsa bozulmamış olabilir emin olun en azından tabi fikir olarak öneriyorum herşey illada böyledir demiyoruz belkide ramleri test etmek lazım

zombi
30-06-2019, 16:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

gpu hasarı var mı bakmak için önce bi işlemcinizi test edin baktrınız sorun yok.

ekran kartınızda sorun olabilr. kapanma sorunları  hdd ya da yazılımsal kaynaklı olsa reset çeker.

belki de piliniz ya da adaptorünüzde de sorun olabilr.

caqlar5858
30-06-2019, 16:34   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Ufak bir detay belki yardımcı olur. Laptopum yaklaşık 10 gün önce donanımsal bir hata verdi ve Disk hataları onarılıyor gibi bir yazı yazmıştı yaklaşık 12 saat beklememe rağmen açılmadı. daha sonrasında sistemi tekrar kurmayı denedim ama bir türlü açılmadı.

bu arada yukarda demiş olduklarınızın tamamını denedim ısı yüzdesi % 75 i geçmiyor.

caqlar5858
30-06-2019, 16:35   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Pc kendini resetlemiyor sadece sanki gücü kesilmiş gibi kapanıyor.

zombi
30-06-2019, 18:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

adaptöre şönt dirençle güç testi yapmak lazım. ve pilsiz deneyin. pilsizsorun çıkarmıyorsa pilden ya da adaptorden olduğu garantidir. ama en kestirmesi dediğim gibi şönt dirençle yapılacak ölçüm testleridir.

excel_mustafa
01-07-2019, 03:15   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

hwinfo programıyla yükteki sıcaklıklara bak. 80 i geçen sıcaklık varsa termal macun kalitesizdir yada montaj ederken kabarcık kalmıştır. pilsiz ve pilli denemede aynı sorun çıkıyorsa anakart arızasıdır. anakartın entegre besleme devreleri ölüyor olabilir.