[DONANIM] oyun kasma problemi

ss-PIRASA
28-02-2017, 22:35   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhaba

bu noktada pcni ne için kullanacağın ve senin beklentilerin önem arz ediyor.

örneğin ;

senin için görsellik çokta önemli değilse başlat menüsünü eski win97 deki görüntüsüne çevirmen ufacık birşey gibi bile görünse aslında bir nebze ram ini rahatlatacak. ram adını verdiğimiz donanımsal birim anlık ve kalıcı olmayan hafıza birimidir, sabit diskin bu işlemi yürütmesi uzun sürdüğü için arka planda o an için çalışan herşeyi ram içinde barındırır işlemci yürütür. bu sebeple açılışta başlayan uygulamaları kapatmalısın, örn bir antivirüs yazılımı arka planda sürekli çalışır. örneğin Team viewer programını indirdiğinde ctrl + alt + del görev yöneticisi "çalışan uygulamalar" da görmezsin ancak işlemlerde senin ram in den yediğini ve arka planda sürekli birşey için hazır beklediğini görürsün.

örneğin arka planın ? arka planını siyah yapman yine tüm donanımsal bileşenlerini rahatlatacaktır. çünkü üzerinde başka birşey kullansan da sen simge durumunda küçülttüğün de masaüstünde görmek istediğin şeyi hazır bekletmeye çalışan bir uygulama var. bu uygulama diğer birçok görev ile birlikte bu işlemi yürütüyor.

konuyu anladığını varsayarak maddeleri yazıyorum ;

-arka plan rengini siyah yap

-başlat çubuğundaki özelleştirmeleri kaldır.

-denetim masası / program ekle kaldır dan kullanmadığın tüm programları kaldır

-kullanmadığın programlar kalksa dahi hata raporları vs durur, bunun için bilgisayarıma gir tüm disklerin üzerine teker teker sağ tıklayarak özelliklere gir. disk temizleyi seç ve temizle.

-başlangıçta çalışacak programların hepsini sonlandır.

-"sistem boşta" olduğu / başladığı zaman örn. bir antivirüsün çalışması problem oluşturmaz ancak pc efor sarfedeceği zaman mesela oyun ? başlat çubuğundan antivirüse sağ tıkla ve kapatı seç.

-performans seçeneklerinden (yüksek performans) ı seç

-ekran kartı driver ından (yüksek performansı) ı seç.

-gereksiz driverları pc den temizle.

son olarak sadece hayati işlemleri yürüten bir win7 ctrl+alt+del tuşlarına bastığında ;

cpu kullanımı : 0  ram kullanımı : %38    civarında olmalıdır.

pc boştayken bundan fazla bir kullanım söz konusu ise hala birşeyler çalışıyor demektir.

umarım oyunların ve diğer işlemlerinde daha iyi performans alırsın bunlar ile.

sağlıcakla :)

r1ze53
21-07-2017, 02:36   |  #27  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslar benımde bilgisayarımda sıkıntı var galiba bılemıyorum 8 gb ram 2 gb ekran kartım var i7 işlemci lolde bile 120 fps anca alıyorum oda sureklı dusuyor sabit bile değil 2 gb ram 1 gb ekran kartı olan masa üstü bilgisayarımda bile daha ıyı oynuyorum bu duruma cozum onerısı olan varsa gercekten cok sevınırım

berat0795
25-07-2017, 10:38   |  #28  
Taze Üye
2 mesaj

gecmis olsun kardesim