Oyun performansıyla ilgili yardım gerekiyor

iracible
28-08-2011, 19:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhabalar

ben pc donanımından anlayan bir insan değilim sizlerden yardım bekliyorum.Bayram sonrası elimde tam 300 tl olacak.Bununla birlikte yeni çıkan oyunları rahat oynayableceğim ekran kartı + Ram almak istiyorum

Sistem özelliklerim : 

Öncelikle Win. vista
İntel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @1.80 GHz 1.80 GHz ( aynen yazdım)
1022 Mb Ram DDR2
Ekran kartım Ati x1300 serisi, 512 Mb ancak kullanılan 256 mb diyor.

şimdi bazı sorularım olacak.ben mesela gittigidiyordan kampanyadan 2 gb ddr2 ram buldum,onu alsam bendeki 1gb+2gb=3 gb rammi olur? yoksa sadece yeni aldığım 2 gb rammi etkin olur?

ekran kartı alacağım.mesela 1gb 128bit (ati), 1gb 128 bit Nvidia'nın oyun performansları eşit olur mu? yani marka farkeder mi? aynı şeyi ram içinde cevaplarsanız seviirim.

Ekran kartı ile ramin uyumlumu olması gerekiyor ? mesela gittigidiyordan bakarken diyelim 2 gb eekran kartı buldum ona her ram uyar mı? ddr2 de ddr3 e uyar mı?

sistemimde birden fazla ram girişi olup olmadığını nasıl anlarım ?

arkadaşlar sorularıma cevap vermeniz benim için çok önemli olacaktır gerçekten, dediğim gibi bilgisayarcıya gidipte önceden olduğu gii kazıklanmak istemiyorum.

ayrıca 300 tlye bana güzel ekran kartı+ram önerirmisinz

ilgilenenlere ve cevaplayanlara çok çok teşekkür ediyorum şimdiden

Mustafa@PC
28-08-2011, 19:20   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

DDR2 ama hızı nedir ? 533 mü ? 800 mü ? vs...

Evet taktığın ram tabiki elinde olan ram ile birlikte çalışır yani 3 GB görürsün ama hızların uyması gerekir.

Ortalama 55-70 TL arası ram dersek ekran kartı olarak şunu düşünebilirsin (İşlemcinin darboğaz yapmayacağı bir ekran kartı öneriyorum)

Bu arada sistemde bulunan PSU da önemli, önerdiğim ekran kartı için en az gerçek 350w PSU gerekir.

iracible
28-08-2011, 21:36   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

öncelikle çok teşekkür ederim yanıtladığınız için,bir kaç sorum daha olacak size.

ramin hızını nerden öğrenebilirim?
mesela bendeki ramin hızı 800 fakat ddr2, alacağım ramin hızıda 800 fakat atıyorum ddr3 yine uyumlu çalışırlarmı? ramlerin birbiriyle uyması için ddr sayısının önemi var mı?.

birde ekran kartlarına baktığım zaman onlarda da ddr5 falan yazıyor.ekran kartındaki ddr rakamı ile ramdeki ddr rakamının aynı olmasımı gerekiyor uyumlu çalışabilmesi için? yoksa herangi bir ram ile herhangibir ekrankartı aynı bilgisayarda sorunsuz çalışabilir mi?

şimdiden teşeekkür ederim.