Oyunlar durduk yere takılmaya başladı

4Negative
04-06-2012, 18:26   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

Öncelikle merhabalar.Ben hemen konuya geçeyim.

Şimdi uzun süredi böyle bir sorunum vardı iyice arttı ve canıma tak etti eskiden az az olurdu o yüzden konu açmaya karar verdim

Toshiba marka laptopum var.Daha 1 ay öncesine hiç hiç kasmadan oynadığım oyunlar mesela 6 saniyede 1 takılmalar yapıyor.Bu takılmalar olurken sesde cızırtı gibi bişi oluyor sesde takılıyor.Hani diyeceğim pc kaldırmıyordur normaldir ama en kötü oyunda bile var ve şimdi takılan oyunlar eskiden hiç kasmadan oynadığım oyunlardı.Ekran kartı driveri en güncel olan.Hergün asc vs vs programlarla tarama yapıyorum ama çözüm bulamadım şu anda bir işlem yapmıyorum yani foruma konu yazıyorum demin Max Payne 3 ten çıktım.55 derece civarı idi.Şimdi Max Payne 3 ü açtım sıcaklık 80 derecelerde seyiriyor.Ben sorunun ısınmadan kaynaklandığını düşünüyorum ama şöyle birşey var bilgisayarı 2 kişi kullanıyoruz.Pcnin içini açma imkanım yok kullanan bir kişi şu anda üniversitede tez yazıyor o yüzden sürekli olarak bilgisayar lazım.Başka olarak siz ne önerebilirsinizi ? Soğutucumu almalıyım ?

İyi günler

muratfisne
04-06-2012, 19:22   |  #2  
muratfisne avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj

kardeşim şunu unutma öncelikle sen zaten laptop bahsediyorsun hemde max payne 3 dediğin oyun 30gb yer kaplıyor Gözünü seviyim sen ne diyon kasmasın donmasın ısınmasın sen normal oyun oyna 80 i geçer ha dersen ki bana kimsenin bilmediği 6000tl en az para harcamışlığım olduğu bir toshiba laptopum var sorunlarım var öyle bir şey olacağını sanmıyorum ama öyleyse aldığın yere göster yani bu kadar basit ama sana daha yardımcı olmamı istiyorsan sorunu biraz daha açıkla ve bilgisayarın modeli ile birlikte parçalarının modelinide yaz markaları ile birlikte teşekkürler.

4Negative
04-06-2012, 19:28   |  #3  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: muratfisne  
kardeşim şunu unutma öncelikle sen zaten laptop bahsediyorsun hemde max payne 3 dediğin oyun 30gb yer kaplıyor Gözünü seviyim sen ne diyon kasmasın donmasın ısınmasın sen normal oyun oyna 80 i geçer ha dersen ki bana kimsenin bilmediği 6000tl en az para harcamışlığım olduğu bir toshiba laptopum var sorunlarım var öyle bir şey olacağını sanmıyorum ama öyleyse aldığın yere göster yani bu kadar basit ama sana daha yardımcı olmamı istiyorsan sorunu biraz daha açıkla ve bilgisayarın modeli ile birlikte parçalarının modelinide yaz markaları ile birlikte teşekkürler.
  Hocam zaten dedimki ondan yeni çıktım kasmıyor demedim.Yani bu Max Payne 3 meselesi değil.En düşük oyundada böyle Max Payne 3 ü çözünürlüğü 1024 yaptım v-sync vs vs kısıp oynuyorum.Kasma yapmıyor ama işte her oyundaki tıpatıp takılmayı yapıyor.İlk aldığım günden bu takılmayı yapsaydı derdim hiçbir oyun kaldırmıyor ama öyle değil mesela Nba2k12 oynuyorum çokça bu takılma başlamadan önce çok rahat bir şekilde oynuyordum ama şimdi adam atış yapıyor bir anda ağırlaşıyor giriyor normale dönüyor.Tam pas atıyorum kasıyor pası alıyorum normale dönüyor.

Son Düzenleme: 4Negative ~ 04 Haziran 2012 19:32
CasLoW
04-06-2012, 19:29   |  #4  
CasLoW avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
161 mesaj

Dikkatli okusana.En kötü oyunda bile bu oluyor diyor.

Sana gelince arkadaşım;Max Payne 3'te ki sorunlar bilgisayarının oyunu kaldırmamasından kaynaklanıyordur.

Laptop çok ısınıyorsa termal macun kullan ve fanı temizle.Yani açmak zorundasın.

4Negative
04-06-2012, 19:34   |  #5  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: CasLoW  
Dikkatli okusana.En kötü oyunda bile bu oluyor diyor.

Sana gelince arkadaşım;Max Payne 3'te ki sorunlar bilgisayarının oyunu kaldırmamasından kaynaklanıyordur.

Laptop çok ısınıyorsa termal macun kullan ve fanı temizle.Yani açmak zorundasın.

Sorun keşke Max Payne 3 te olsa idi.Eskiden rahatça oynadığım ME3 şimdi takılıyor 2 saniyeliğine devam ediyor.En kötü örnekten arada bir Wolfteam oynuyorum onda bile oluyor

muratfisne
04-06-2012, 19:58   |  #6  
muratfisne avatarı
Yıllanmış Üye
124 mesaj

kardeşim sana şöyle önerilerde bulunacağım mümkün olduğunda hepsini yap 

1-İçini aç termal macun sür bütün fanları temizle bilmediğini temizlet bozma sakın.

2-Format at.Attıktan hemen sonra bir antivirüs programı kur güvenilir ve ondan sonra bütün güncelleştirmeleri ve driverları yükle

3-Gamebooster 3.4 pro ve ya 3.5 beta yükle güveniyorsan 3.5 betayı yükle ve çalıştır .

4-systemcare 5.3 pro kullan çalıştır ve turboostunu çalıştır

5-bios vs yüzlerce hatta binlerce sorunu(sadece hata değil hatalar,eksik kalanlar,yarım kalanlar vs...) düzelten optimize programları var deneme süreli onları kullan

6- Normal ayarlarda daha önce yapmayan ama şimdi yapan oyunları tekrar dene eğer olmuyorsa direcxt yükle eğer gene olmazsa kardeşim 

3 adet seçeneğin var 

a- sen internetten,flash diskten ve ya herhangibi bir yerden bir şekilde virüsü kaptırıyorsun

b- parçlarında teknik ve ya kalıcı hata ve ya hasarlar oluşmuş olabilir

c- sen bu dediklerimi yapamadın :D

NOT : Hava alıcak yerlerini tıkıcak şekilde koyma bir yere.

Son Düzenleme: muratfisne ~ 04 Haziran 2012 20:01
BekleGeliyorum
04-06-2012, 20:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
581 mesaj

Tam olarak emin olmamakla birlikte bu sorun ısı vs. dışında ramlerdende kaynaklanabiliyor.Bende ram değiştirmeden önce oluyordu.Oyun oynarken takılmalar,ses donup cızırtı şeklinde devam ediyordu.Bazende mavi ekran yediğim oluyordu.İmkanın varsa ramleri değiştir,başkasından alıp deneyebilirsin test etmek amaçlı.

4Negative
04-06-2012, 20:23   |  #8  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: muratfisne  
kardeşim sana şöyle önerilerde bulunacağım mümkün olduğunda hepsini yap 

1-İçini aç termal macun sür bütün fanları temizle bilmediğini temizlet bozma sakın.

2-Format at.Attıktan hemen sonra bir antivirüs programı kur güvenilir ve ondan sonra bütün güncelleştirmeleri ve driverları yükle

3-Gamebooster 3.4 pro ve ya 3.5 beta yükle güveniyorsan 3.5 betayı yükle ve çalıştır .

4-systemcare 5.3 pro kullan çalıştır ve turboostunu çalıştır

5-bios vs yüzlerce hatta binlerce sorunu(sadece hata değil hatalar,eksik kalanlar,yarım kalanlar vs...) düzelten optimize programları var deneme süreli onları kullan

6- Normal ayarlarda daha önce yapmayan ama şimdi yapan oyunları tekrar dene eğer olmuyorsa direcxt yükle eğer gene olmazsa kardeşim 

3 adet seçeneğin var 

a- sen internetten,flash diskten ve ya herhangibi bir yerden bir şekilde virüsü kaptırıyorsun

b- parçlarında teknik ve ya kalıcı hata ve ya hasarlar oluşmuş olabilir

c- sen bu dediklerimi yapamadın :D

NOT : Hava alıcak yerlerini tıkıcak şekilde koyma bir yere.

Asc vs vs optimizasyon programlarını kullanmaktayım.Onların faydası oluyor.Gamebooster kullanmaya başlıcağım.Eskiden kullanırdım ama şimdi pek ihtiyacım yoktu taki bunlar başıma gelene kadar.Format atmayı düşünüyorum ama bilgisayarda 40-50 tane oyun var.Ben format atarsam geri yüklemem çok imkansız gibi olucak çünkü ttnet akk var.Hava alıcak yerler tıkamamaya çalışıyorum çünkü baya farkettirtiyor haklısınız.İşte soğutucu almayı planlıyorum.Virüs olabilir.2 kişi kullanıyoruz bilgisayarı ben elimden geldiğince virüs kapmamasına çalışıyorum ama diğer kişi kaptırabiliyor.Malvare tarama programları ilede malware tarz şeyleri silmeye çalışıyorum.İşte soğutucuyuda deniyeyim.Bu yaz baya lazım olucak gibi.Guild Wars 2 oynayacağım bu yaz sıcağında bilgisayar elimde kalabilir ondan korkuyorum :D Şu anda dediğim gibi pcnin içini açmam mümkünde değil hem pc baya lazım hemde garanti dışı kalmasını istemiyorum bu nedenle açamıyorum içini

muratfisne
04-06-2012, 20:51   |  #9  
muratfisne avatarı
Yıllanmış Üye
124 mesaj

Kardeşim sana daha fazla yardımcı olmak isterim ama buradan bana zaman kaybı oluyor sadece istersen özel mesaj at bana yardımcı olmamı istiyorsan...

hariciadam
06-06-2012, 10:35   |  #10  
hariciadam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,192 mesaj

servis noktasında iyi hizmet alabilirsiniz bence

furkan10745
27-09-2014, 11:29   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

kardeşim benim de aynı sorunum var yaklaşık 3-4 ay önce farcry 3-call of duty black ofs  gibi oyunları hiç kasmadan rahat bi şekilde açarken şimdi ise o oyunlara girmiyo bile nolduğunu anlamadım bilgisayara format attırdım işe yaramadı lütfen bi yardım  bilgisayarım özellikleri :işlemci:Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz  2.10 GHz  Ram:3 GB  Ekran kartı:1 GB  markası:Asus lütfen bi cözüm bulun şimdiden cok teşekkürler :)

Son Düzenleme: furkan10745 ~ 27 Eylül 2014 11:34
Shadow6125
01-07-2015, 16:45   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Ya arkadaşlar şu an aynı sıkıntıyı ben çekiyorum. Acaba Muratfisne'nin dediklerinden sonuç alabilir miyim ? :S

polo0029
16-02-2017, 18:19   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

abiler ben direk konuya geçeyim beni bilgisayarımda önceden acayip iyi oyun oynuyodum hiç kasmıyodu 3 veya 4 kez format atıldı en son formattan sonra bilgisayarda en düşük en ezik oyunlar bile kasmaya başladı lütfen bi yardım edin her oyunda şöyle oluyo harika oynuyorum kasma sorunu hiç olmuyo 5 veya 10 dk sonra bir anda kasmaya başlıyo nedenini bilmiyorum bilen varsa söylesin lütfen bu sorunu çözün kasma çözümlü videolardaki her şeyi denedim ama olmuyo ne olur yardım edin...