Oyunlar esnasında pc donuyor.

Conquest53
30-01-2013, 13:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhaba arkadaşlar . Bilgisayar normalken sorun yok yani internette gezerken yada bir programla uğraşırken sıkıntı olmuyor ancak herhangi bir oyun açarsam , bazen hdd den ses geliyor bazen ise gelmeden pc 30-40 sn liğine donuyor . işletim sistemim w7 ve hdd yi değiştireli çok olmadı en fazla 6 ay olmuştur . Bilgisayarımın özellikleri fena değil yani kaldırmama gibi bir durum da yok . ne yapmalıyım sizce yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

DiamondMines
30-01-2013, 15:18   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Sisteminin tüm özelliklerini ve güç kaynağının ne kadar olduğunu yaz bir bakılsın.

barisgo
30-01-2013, 15:26   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 7
99 mesaj

Bana harddisk sorunu gibi geldi , ram de olabilir sistemini yaz arkadaşlar baksın.

Conquest53
30-01-2013, 20:09   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

Bugünden itibaren normal olarakta donmaya başladı . Güç kaynağımı da yazın değiştirmiştim . Özelliklere gelecek olursak ,

2GB Ekran kartı ( ATI HD 4600)
4GB Ram
Core 2 quad 2.66 işlemci , HDD de 465 gb  . 

Bad sector varmı diye tarattım 2 tane buldu . Ancak hangi programı düzeltmek için onarırsınız ? . Ayrıca bad sector ile bunun alakası var mıdır ? Her seferinde ses gelip donmasıyla yani .

DiamondMines
30-01-2013, 22:01   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Alıntı: Conquest53  
Bugünden itibaren normal olarakta donmaya başladı . Güç kaynağımı da yazın değiştirmiştim . Özelliklere gelecek olursak ,

2GB Ekran kartı ( ATI HD 4600)
4GB Ram
Core 2 quad 2.66 işlemci , HDD de 465 gb  . 

Bad sector varmı diye tarattım 2 tane buldu . Ancak hangi programı düzeltmek için onarırsınız ? . Ayrıca bad sector ile bunun alakası var mıdır ? Her seferinde ses gelip donmasıyla yani .

Büyük ihtimal bad sektör bunların sebebi. Sabit diskde bad sektör olunca donmalara ve kasmalara sebep olur. Format çekip düzeltme imkanın olabilir ama bazı sabit diskler üstesinden gelemeyebilir, şansını dene ve format at. Olmaz ise, başka bir sabit disk bulabilirsen, ona format at ve sistemi ona kur ve bir kaç oyun dene; sorun gideriilir ise, sorun eski sabit diskin ile alakalı demektir.

Conquest53
30-01-2013, 22:37   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Büyük ihtimal bad sektör bunların sebebi. Sabit diskde bad sektör olunca donmalara ve kasmalara sebep olur. Format çekip düzeltme imkanın olabilir ama bazı sabit diskler üstesinden gelemeyebilir, şansını dene ve format at. Olmaz ise, başka bir sabit disk bulabilirsen, ona format at ve sistemi ona kur ve bir kaç oyun dene; sorun gideriilir ise, sorun eski sabit diskin ile alakalı demektir.

Bad sektörleri düzelten program yok mu ? Onlar işimi görür sanıyordum .

DiamondMines
30-01-2013, 22:52   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Alıntı: Conquest53  

Bad sektörleri düzelten program yok mu ? Onlar işimi görür sanıyordum .

Genelde format ile geçici çözüm bulabilirsin ama format olayı bad sektörleri mercimekten pislik eleyerek bad sektörleri devre dışı bırakır. Zaman geçtikçe bad sektörler birikecek ve yine sorun yaratacaktır. Yani kısacası, yavaş yavaş yeni sabit disk alman gerekecek. 

HD Tune ile bir tarat bakalım son durum nedir.

Conquest53
31-01-2013, 14:09   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Genelde format ile geçici çözüm bulabilirsin ama format olayı bad sektörleri mercimekten pislik eleyerek bad sektörleri devre dışı bırakır. Zaman geçtikçe bad sektörler birikecek ve yine sorun yaratacaktır. Yani kısacası, yavaş yavaş yeni sabit disk alman gerekecek. 

HD Tune ile bir tarat bakalım son durum nedir.

Öncelikle yardım ettiğin için teşekkür ederim . Dün taratmıştım 2 tane bad sektör bulmuştu sadece .