oyunlar hakkında bir soru ?

efsane18
11-01-2009, 13:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
173 mesaj

arkadaşlar benim oyunlar hakkında bir merakım var ve size bir soru yönelteceğim bu pc de oynadığımız oyunların nasıl çizildiği ve oyuna uygulandığıyla bilgisi olan varmı acaba mesela call of duty 5 bu oyunun grafik çalışmalarının yapılıyla ilgili bir video vaya bilgisi olan varmı
merak iştee cevaplarınızı bekliyorum:))

Kapalı Hesap (101323)
15-01-2009, 12:04   |  #2  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

bunun nasıl yapıldığın tam olarak  bilsek kendimiz  türk  oyunları yazardık     game maker  programını dene  yada  hazır  oyun motoru bul     call  of duty 5 gibi oyunlar ekip  işidir   bir grup oyunun  sesleriyle falan ilgilenir bir grup  görüntüsüyle  bir grupta  senaryo yazar   yani  tek başına  call of duty 5  gibi  bir oyun yapamassın uzman bir  ekibin  olması lazım

syk23
15-01-2009, 14:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

Bu tür oyunların Credits bölümüne bakarsan bir sinema filminden bile daha çok çalışanı olduğunu farkedersin. Gerçekten bir oyunu meydana getirmek için inanılmaz bir emek, güç ve para harcanıyor. Pazarlamasını söylemiyorum bile. Yayınladıktan sonra da iş bitmiyor tabii güncelleme, kullanıcı şikayetleri vs. bununla uğraşıyorlar. Sonra oyunlar acımasızca eleştiriliyor. Para veren kullanıcılar tabi ki eleştirebilir ancak hem oyunu korsan alıp hemde acımasızca eleştirenlere söyleyecek söz bulamıyorum.

Kapalı Hesap (53751)
15-01-2009, 15:12   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Need for Speed serisinde (Most Wanted'dan itibaren diye duydum) arabalar stüdyoya getirilerek lazer tarama yöntemiyle bilgisayara aktarılıyormuş. Sonra tasarımcılar (benim gibi:P) şehiri falan  tasarlıyor bunun kurgusu da var tabi senaryo yazılıyor sanat yönetmenleri falan filan sonra bu sıraya göre söylemiyorum tabi bildiğim bir kaç grubunu söylüyorum arkadaşların dediği gibi daha nasıl bir ekip var gerçi sen sanırım programlama açısından falan sordun ama mesela Call of Duty için gidip nasıl fotoğraflar çekiliyordur da daha nasıl tekniklerle mekanlar oluşturuluyordur onu tahmin bile edemiyorum:)

efsane18
15-01-2009, 16:37   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
173 mesaj

yani dediğiniz gibi düşüncelerinize katılıyorum bilgileriniz için teşekkürler yalnız işte o savaş ortamını nasıl yaratıyorlar silahlar çizilişi grafiklerin çizimi çok süper bunları nasıl çizip oyuna aktarıyorlar kafamda bi soru oluştu yani keşke  bizimde iyi bir ekbimiz olsa ve bu tür senaryolar tasarlasak ve oyuna döksek ama herşeyin önemlisi araştırma ve bilgi sahibi olmak tabiki

bilgileriniz için teşekürrler arkadaşlarr saygılarımla...

kayamtky
09-10-2009, 11:57   |  #6  
Yeni Üye
40 mesaj

Bu o kadar kolay bir iş değil arkadaşlar.
Amerika'da bu iş için oyun üniversitesi var. Adamlar aşmışlar yani. Okula Fizik, matematik alanlarında yüksek notlu öğrencileri alıyorlar. Bu işi ünversite dışında öğrenmek için ne yazıkki Türkiye'de bir kitap yok. Yurdışında ingilizce kitap varmı onuda bilmiyorum. 

alien_fx
09-10-2009, 16:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

şimdi bu oyunları yapmak için gamemaker gibi programlar kullanıyorlar. bildiğim kadarıyla orda kaydet, uygula komutu fln var. orneğin,
bi adam çizilir,
sonra move tusuna basıp ileri ok tuşuna basılır.
hareket edilecek kısımları mesela bacak, oklarla ileri konumlandırılır.
bunları hiç durmadan yapıyolar ve ilerliyolar. hepsi bittikten sonra kaydet var yani save ondan sonra cd ye yazılır. basit denemelerle ilerletilebilir sonra pro. olabilirsiniz.

OSMAN BAĞÇEVAN
09-10-2009, 16:31   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

zor bişeydir diye tahmin ediyorum..kolay olsa bizde yapardık : )

alien_fx
09-10-2009, 16:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

iş okadar zor diil. ama cok yorucu sürekli tekrarlamanız lazım.