Oyunlarda donma, kapanma sorunu

Recnita
22-01-2021, 03:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhaba, geçen ay parçaları yenilediğim windows 10 yüklü sistem de hiç bi şekilde oyun oynayamıyorum. Bazı oyunlarda ciddi kasmalar sonrası ekran komple donuyor görev yöneticisini dahi açamıyorum reset atıp düzeltiyorum ama oyuna girince yine aynı hata farklı bi oyunda da yine kasmalar oluyor bu kez donmuyor direkt oyunu kapatıyor oyundan atıyor.

Sistem özellikleri

Anakart - gigabyte a320 s2h 

İşlemci - ryzen 3 3100

Ram - xpg 8 gb 3000mhz 

Ekran kartı - nvidia gtx 650

500 gb HDD

600w psu 

Oynadığım ve bu sorunları yaşadığım oyunlar ise, zula, pubg mobile ve ets 2 yani pcnin çok rahat kaldırabileceği hafif oyunlar fakat oyunlar düzgün çalışmıyor. Bi kaç virüs programı ve malware programıyla tarattım bi sorun çıkmadı ayrıca anakartta f50 sürüm bios yüklüydü ben biosu güncelleyip f52 sürümü yükledim acaba bundan kaynaklı bi uyumsuzluk olabilir mi eski sürümü yükleyip denesem mi bilmiyorum bilgi sahibi arkadaşlardan cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler..

excel_mustafa
22-01-2021, 15:48   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

techpowerup.com dan ekran kartının vbios unu güncelle. furmark ile ekran kartını testten geçir. passmark ile de sistemi komple testten geçir. puanları ve parça sıcaklıklarını kontrol et.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 22 Ocak 2021 15:49
zombi
22-01-2021, 17:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

1 ssd takın. 2 raminiz sınıreda çalışıyor olabilir. 8 gb da ben internete bile giremiyorum artıkl.

ercanersoy
26-01-2021, 04:51   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhabalar,

Sisteminizde yine de zararlı yazılım olabilir. Bilgisayarınızda lisanssız veya orjinal olmayan yazılım kullanıyorsanız lisanslı ve orjinal yazılım kullanınız. Lisanssız veya orjinal olmayan yazılım varsa sistemden kaldırınız. Gerekirse bilgisayarınızın diskini biçimlendirip  işletim sistemini yeniden kurunuz ve bu işlemi gerçekleştirmeden önce kişisel dosyalarınız varsa yedeklemeyi ihmal etmeyiniz.

Sorun, ısınma kaynaklı olabilir. İşlemcinizin veya ekran kartınızın termal macunları yoksa veya kurumuşsa aşırı ısınmaya neden olabilir. İşlemcinizin ve ekran kartınızın termal macunlarının yeni olmasına özen gösteriniz. Eğer, ekran kartınız yeniyse ekran kartınızın termal macunu yenidir. Ayrıca, bilgisayarınızın soğutma sistemi iyi olması ve iyi çalışması gerekir.

Son Düzenleme: ercanersoy ~ 26 Ocak 2021 04:52
seto__
26-01-2021, 17:29   |  #5  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

Arakdaşlar ekran kartı ve ram konusunda yeterli bilgiyi vermiş aslında. Üstüne şunları söyleyebilirim. ssd hız konusunda farkını hissettiriyor, zombi'ye katılıyorum o konuda, ssd'ye geçip oyunlarını işeltim sistemini ona kurabilirisn.Malwarebytes ile tarama yap. Parçaları yeni değiştirdiysen içeride bir hata var mı onu kontrol et, her şey tam yerinde mi diye.

tianjin
28-01-2021, 18:00   |  #6  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Sorun (GPU) Ekran katının yazılımını kurmamış veya bilgisayara tanıtmamışsınız. Ekran kartının modelini bir şekilde bul ve bize ilet.