Oyunlarda kısa süreli donma problemi

klebe
20-04-2010, 11:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar. geçenlerde bilgisayarımın PSU su yandı. bilgisayar kapalıydı ama fişler takılı yani elektrik alıyor, nasıl olmuşsa eve döndüğümde yanık kokusu aldım. bilgisayara elektrik gelmiyordu sorunun PSU dan olduğunu anladım ve yenisiyle değiştirdim. bu seferde daha önce oynadığım oyunlarda kısa süreli donmalar başladı. oyunu oynarken 5-10 saniyeliğine donup tekrar devam ediyor.CPU-Z GPU gibi programlarla sıcaklık ve değerlere baktım sorun yok görünüyor. sürücü güncelledim, bios uptade ettim olmadı. işin içinden çıkamadım. sistemim aşağıdaki gibi yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler. bu arada oynadığım oyunlar PES 2010, NFS Shift, Crysis gibi oyunlar. hepsinde aynı sorun var.

Intel Core 2 Duo E8400 3.00GHz 6MB Cache 1333MHz LGA775 İşlemci
Gigabyte G31M-SL2
Hıs Ati HD 4850 Fan 512MB (256BIT) GDDR3 Dual DL DVI
Thermaltek 470W PSU (yeni PSU)
4 GB RAM (2*2)
250 GB Samsung ve 320 GB Seagate HDD

Z1mBaBwE
20-04-2010, 12:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,674 mesaj

Hiren boot indirerek boot cd si yapın biostan boot ayarlarında DVD-RW yi başlangıca atadıktan sonra yaptığınız cd yi takın karşınıza bir menü gelecek orda memory test aracları var ıcerısınden memtest yazan programı seçerek ramleri teker teker test edin sorun varsa aşağıda gösteriyor zaten sorun yoksa sistemi tekrar yeinden başlatın bu sefer yine menüden 3.sıradaki pc check isimli programı çalıştırın yes no gibi uyarılar çıkacak ellemeyin kendisi otomatik yapıyor ancak bazı sata DVD-RW lerde problem çıkıyor sürekli seçenekleri ellemeden enter a basmanız gerekebilir bu işlemleri yaptıktan sonra program açılacak oradan HDD yi seçin ondan sonra menu açılacak ordan advanced diagnostic'i seçin (sıra olarak tam tersi olabilir tam aklımda değil) sonra sağ tarafta menü var ordan read testi seçin test %100 olduktan sonra bad sector varsa aşağıda uyarı verir zaten  birde yukarından disk bilgilerine bakın unknown yazıyor ise diskte problem olma olasılığı yüksek read test bittikten sonra read veryfery diye bir seçenek daha var tam hatırlamıyorum ismini yanlış yazmış olabilirim o testide tamamlayın sonra mechanics stress test var son olarakta onu uygulayın sorun yoksa işletim sistemini yeniden kurup denemenizi öneririm.