Oyunlarda Kitleniyor

vendetta
22-09-2006, 02:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Selam Arkadaşlar
Uzun süre önce 6600gt ekran kartımı 1600XT ile değiştirdim mecburi bir değişiklik oldu. Yeni kartı aldığım gün HDD arıza yaptı başka bir kasaya taktık arkadaşımın HDD si benimkinde elektirksel arıza oldu. Ayrıca Benim HDD nin kartında küçük bi şeyler kırılmış. Neyse ogün tmir edilen HDD ile ekran kartını PC ye taktım ve oyunlarda kitlenmeye başladı Ekran kartından şüphelendim başka bir 6600 takıp denedim onda da kitlendi. Benim 1600xt yi başka kasaya taktım onda hiç bir sorun yaratmadı. Daha sonra HDD den olduğunu düşündüm çünkü tamir edilmişti. Bir HDD bulup denedim ama sonuç aynı KİTLENDİ. Servise götürdüm 2 kez ama bana inanmayıp gözleriyle görmek istediler ama bir şey bulamadılar düzgün dediler. o güne kadar düzgün çalışan bir bilgisayar neden böyle oldu. HDD ve ekran kartını denedim ve sorun onlarda değil. İşlemci ya da anakart diye düşünüyorum ama elimde deneyebileceğim değiştirebileceğim donanım yok.İşlemciden daha çok şüpheleniyorum ama günlerce iyi olduktan sonra neden o gün. işlemci %100 'e yakın çalışması sorun olabilrmi oyunlar ağır. bir de dvd den divx yaparken kitlendi ozaman da işlemci tam kullanılıyordu. İŞLEMCİNİN ısısını hep kontrol ediyorum bi anormallik yok zaten kullandığım fan zalman 7700 arktik silver termal macun var ısı problemi yok zaten ısınsa reset atması gerekmez mi?  Üç dört aydır çare bulamadım para olsa acımadan yenisini alırım.Biraz uzun oldu ama ancak anlattım.  Bu kanuda yardımınızı bekliyorum. TEŞEKKÜRLER

MSI K8N DİAMOND
AMD 3200+
2 GB KİNSTON RAM
ATI 1600XT
SAMSUNG 160 GB SATA
COOLERMASTER 350W

Son Düzenleme: vendetta ~ 22 Eylül 2006 02:45
Kombat
22-09-2006, 02:57   |  #2  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Anakartının ide bağlantı kartını bir kontrol etsen iyi olur.HDD bozulduğu sırada yuvalardaki pinler zarar görmüş olabilir.Birde arkadaşının HDDsimi arıza yaptırdı yoksa senin HDD ni arkadşına taktında orda arıza yaptı o bölümü tekrar yazarsan iyi olur tam anlayamadım çünkü.Başka bir harddiski sistemine takarak denemen iyi olur.Sorunun HDDnin fazla ısınmasıyla alâkalıda olabilir.

vendetta
22-09-2006, 03:14   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Kombat BEnim HDD yi arkadaşın kasaya taktık ama hem benim hem arkadaşımın hdd sini yani ikisini de fana giden güç kablosuna bağlamışız yanlışlıkla ikisi de yandı ayrıca benim hdd kartında bir küçük bir şey kırılmış. Başka bir hdd takıp denedim ama olmadı. HDD ısısını kontrol ediyorum normalde 30-32 derece çaılışıyor yük altın çok ısınmıyor zaten HDD nin önünde fan var.

egemengiga
22-09-2006, 09:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bana gore ariza islemcin yuzunden degilmis gibi geliyor. butun parcalari sok ve yeniden topla. islemciye ve anakartina kadar sok. ve tekrar toplarken yalitkan vida kullan anakart icin. 2gb RAM in olduguna gore buyuk ihtimal 1024x2 ya da 512x4 seklindedir. RAM lerin hepsi ayni marka mi? once varsa sadece 512 ile test et ya da 1024. SATA kablosunu anakartinin uzerindeki SATA1 SATA2 SATA3 SATA4 yazan yerlerin hangisine bagladin???BIOS' da ayari var mi bilmiyorum ama RAM ler icin ECC modu aciksa ve RAM lerin ECC destegi yoksa bu ayari disable yap.

ve son bi soru. format atip butun suruculeri bastan kurdun mu??? eger kurduysan guncel surucu kullanma birlikte gelen suruculeri yukle.

Recep Baltaş
22-09-2006, 12:58   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eğer yeni ekran kartı taktığında sisteme format atmadan direk takarsan bu çok normal..yeni alınan önemli bileşenler için format şart.

vendetta
22-09-2006, 15:14   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Kartı taktıktan sonra attığım formatın sayısını hatırlamıyorum! Güncel sürücüler kullanmadım ve ramlerin hepsi aynı marka PC nin bütün parçalarını daha önce söküp tekrar taktım ana karta kadar yeni topladım yani. HDD yi ilk önce sata 1 de kullanıyordum birkaç haftadır ikiye taktım bi değişiklik yok. Sabahtan beri yine deniyorum Sabah arkadaşımdan aldığım yeni HDD yi taktım kendi HDD mi de ikinci olarak taktım. Arkadaşım HDD sine format atıp windows kurdum oyunları kurdum ve oynadım bir saat içinde tekrar takıldı. Kendi HDD mi çıkardım yakalaşık 3-4  saattir oynuyorum bıkmadan ve bir sorun yok gibi :))) Peki sorun benim HDD ise ki şimdlik öyle görünüyo ama belli olmaz birazdan kitlenebilir. Benim hdd de windows ve oyunlar çalışmıyorken yani ikinci hdd olarak takılmışsa nasıl olurda bilgisayarı kitler. Arkadaşımın hdd sini geceye kadar deneyeceğim eğer kitlenirse yazarım. bir soru daha sorun ramlerde olsa kitleme mi yapar reset mi atar???

Banned
22-09-2006, 22:49   |  #7  
Banlandı
20 mesaj

işlemcinin ısınmasından dolayı bilgisayar oyun sırasında kilitlenir ve reset atar
işlemciye oyun sırasında fazla yuklenildigi için ısınır.ve sogutmak içinde reset atar.bence acilen işlemci sogutucusu al.eger yoksa.eger overclock varsa ondan da kurtul!!!

Kombat
24-09-2006, 03:10   |  #8  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Tamam ben anladım senin sorununu. Senin HDD'nin bol miktarda bed sektörü var ve çok format atmış olmandan dolayı HDD'nin ömrü azalmış ya da bitmiş.Benim 30gb quantum ve 80gb samsungum var.30gblık kendiliğinden durup sistemi kitliyor.Seninkide böyle olabilir.

vendetta
26-09-2006, 01:55   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

Yeni bir HDD taktım denedim. Eski hddyi kullanırken bazı oyunlarda mesela fear'da bir mekandan diğerine geçerken bir iki saniye duraklıyordu sonra devm ediyordu.Ancak yeni hdd de bunu yapmıyor takılmadan devam ediyo. Ama malesef ki yeni hdd de oyunlarda kitleniyor aski hdd kadar çabuk kitlenmese de  birkaç saat içinde kitliyo bilgisayarı. Birde şu var eskiden xp boot screende alta geçen mavi şeritler hiç durmadan ilerlerdi harddisk sorun yarattığından beri boot scrrende de takılmalar oluyo bu normal mi?? Ne yapıcam lütfen anakartı test edebileceğim bir program var mı belki anakarttandır. Başka bir pc bulabilsem amd 939 pin kullanan ordadenicem ama yok şuan.HELP ME, PLEASE!!!!

viking20
26-09-2006, 10:03   |  #10  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

[1 GB'den daha yüksek miktarlarda bellek kullanıldığında ise kilitlenme sorunları yaşanıyordu.]alıntı.(?)
---------
kitlenme:

------

Son Düzenleme: viking20 ~ 26 Eylül 2006 19:49
musti868
26-09-2006, 12:50   |  #11  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

350 Watt lık power supply gerçekten 350 Watt mı? Çünkü Türkiye'de 300 Watt Power Supply ların üzerine 350 ya da 400 Watt etiket vurulup satılıyo. Senin sistemin içinde 350 Watt bence çok sınırda. Gerçek bir 400 yada 450 Watt Power Supply kullanan bi arkadaşın varsa onda da bir dene ekran kartını. Parçası kırılmış HDD den de kurtul.
BIOS ayarlarınıda Difault ayarla. Ram lerin zamanlamalarıyla oynadıysan o da donmalara sebep olur. Overclock yaptıysan yine işlemci ve Ram lerini normale getir.
Ama dediğim gibi gerçek bir 400 yada 450 Watt Power Supply her halükarda ŞART.

vendetta
27-09-2006, 03:35   |  #12  
OP Taze Üye
8 mesaj

Arkadaşlar ben bu bilgisayarı 4 ay hiç sorunsuz kullandım o dönem içinde AMD 3200+ 2000 mh den 2500 yaptım ve dört ay hiç sorun olmadı orjinal fanıyla. Daha sonra bir tane zalman fan aldım. Overclocksuz da çok denedim ama sorun aynı işlemcide, anakartta, HDD ısınma problemi yok işlemci boşta 32 derecede çalışıyo ve 44 dereceyi hiç geçmedi diğer parçalarda öyle ısınmıyor. HDDyi değiştirip denedim aynı kitleniyo.Power Supply dan olduğunu düşünmüyorum coolermasterin kaliteli bir kasası var elimde ama 350 Watt. HDD arkadaşımın PC sinde arıza yaptığı zaman kendi pc me taktım ve görmedi çok uğraştım tanıması için ama HDD dönmüyordu bile sonra farkettim. Peki arızalanmış HDD nin bilgisayara takılması sonucu anakarta bir zarar verebilirmi. Çünkü bir gün önce sorunsuz pc hdd olayından sonra öldü.

viking20
27-09-2006, 08:38   |  #13  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

[Slm turksoftware yazını okudumda pc kitleniomuş.bunun sorunları diğer arkadaşların sölediği gibi ram den olabilir. hdd den olabilir ve kimsede değinmemiş ama sık sık ouyorsa kitlenme anakartında kondansotörlerin yanmış olabilir yada uçmaya başlamış olbilir tesbit et biliyosan bilmiosan anakartını sök pc ciye getir onlar değiştirir zaten fazla bişey değil başıma çok gelio genelde ram ve kondansotörlerden oluyor kolay gelsin ]alıntıI.
[turksoftware kardeşim herkesin yorumunu okudum.hepsi haklılar ama genel çözümleri hep dile etiriyorlar tamam ram den olur ısınır yetersiz kalıyordur pc için yükseltmen gerekebilir.hdd den kynaklanabilir çok ısınıyor ise fazla veri depoladın ise bundan da kaynaklanır...hdd ni birleştirmeyi denedinmi bilmiyorum?sektorlerin zarar görmüş olabilir..başka bir ihtimal soğutucun yetersiz kalabilir..en önemliside kondansotörlerin şişmiş olabilir demiştim sana bilmem kontrol ettinmi çünkü inan en çok başıma gelen sorunlardan biriside o çoğu arkadaşımın pc lerini yapmaya giderim genelde ram'ın bellek kapasitesi az olduğundan ve kondansotörlerden kaynaklanır hemen anakartı söktükten sonra 3-5 tane bazende 15 kadar çıko değiştiririm sorun çzülür makine kitlenmesi bundan ibaret....tabiki ister katılın ister katılmayın yorumlarıma faydalı olduysam ne mutlu bana kolay gelsin]alıntıII.
{CHİP Nisan/2005 sayfa:156 Windows'la hata tespiti ve çözümleri.XP acil serviste.}
çökme,donma,takılma,mavi ekran hataları,boot sector tamiri,yeni boot.ini dosyası oluşturma.
{Software Distribution Service 2.0} Arkadaşım donanımsal ola.her yolu denemişsiniz ve hiç biri çare olmadığına göre geriye kala kala (ihtimalki) yazılımsal nedenler kalıyo,bu verdiğim (microsoftun hotfix güncelleme yazılımı oto.güncel.ile bulaşır)yazılımı PC de aratın,yok edin,pc yi oto.güncel.kapatıp sistem geri yükleme yapın eski bir tarihe,kapatıp yeniden başlatın ,kolay gelsin.

[sorunu forumlarda ararken ve bir virüsten şüphelenirken,bir abimizin şansa "oğlum bu update i kurduktan sonra oldu" uyarısı üzerine SDS2.0'ye odaklandım..update'in öncesine geri aldığımda sorun çözüldü..diğerlerinin tümünde de..ve akşam eve gittiğimde de sorunu çözdüm böylece..o günden beri bir kez bile kilitlenmedi makinam..](alıntı).
[I had a LOT of problems with Software-distribution-service-2.0]:(alıntı).
[25.04.2006 günlü ve [KB908531] sayılı bu güvenlik güncelleştirmesini yükledikten sonra bir takım sorunlarla (ki, 10'a yakın önemli sorun) karşılaşılabileceğini Microsoft’un kendisi de söylüyor; daha doğrusu itiraf ediyor]:alıntı.
Bkz: http://support.microsoft.com/kb/918165
Güvenlik güncelleştirmesi 908531 (güvenlik bülteni MS06-015) yüklendikten sonra, aşağıdaki sorunların bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirsiniz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 27 Eylül 2006 10:05
ilkercozeli01
02-10-2006, 10:02   |  #14  
Taze Üye
17 mesaj

ONCELIKLE NEDEN SLI BIR ANAKRT SECTIN ANLAMAKTA GUCLUK CEKTIM.OZELLIGIMI SENI SECTI.ZATEN O OZELLIGI KULLANAMIYOSUN MEVCUT YAZILIMLA.SORUNA GELELIM.HDD AKTIM KITLENDI DIYORSUN OZETLE.BU DIVX CALISMALARIN DVD SURUCUSUNU JUMPER AYARINDAN OLABILIR AMA DIGERI SATA PINLERINDEN OLABILIR.DEGISIK PINLERE TAK
AYRICA SATA GIRISLI HDD YI PATAMI GORUYOR SATAMI ONADA BAK.
BIR BASKA KONU ISE ISLEMIDEN KESINLIKLE OLMAZ RAMDANDA
ANAKARTTANDIR.%90 AMA YINEDE KESIN DEGIL
YANLIS ANLAMADIYSAM BASKA BIR HDD DENEDIM AMA AYNI DIYORSUN BENCE ANAKARTTAN.ANAKARTIN GARANTI KAPSAMINDA ISE SORUNU SATIS ELEMANINA YADA SERVIS ELEMANINA BILMIRMEN MENFAATINE OLABILIR.BU ARADA BEN ILKER COZELI GERIDEN YAZMAK ISTERSEN

ilkercozeli01
02-10-2006, 10:05   |  #15  
Taze Üye
17 mesaj

BU ARADA BENIM DEDIGIM BU ISLEMCI KULLANIMI DVD ROM YAPIYOR DOGRU OLABILIR SEN BENI DINLE DVD ROMUNU BIR CIKART TAK VEDE CALISTIR
AYRICA SADECE DVD ROM OKURKEN YAPIYOR DEGILMI KULLANIMI

vendetta
02-10-2006, 17:42   |  #16  
OP Taze Üye
8 mesaj

SLI aldım çünkü pc yi aldığımda 6600gt vardı bir tane daha alacaktım 6600 gt sli kullanacaktım ama olmadı. sadece dvd rom okurken yapmıyo zaten dvd romla alakası yok çıkarıp denedim. evet ben de anakarttan şüpheleniyorum ama bu bilgisayarın bi ayarı yokki kardeşim. Geçen PC dağıttım anakarta kadar ve başka bir anakart taktım pc ye açılmadı açamadım sonra kendi pc mi topladım şimdi daha az kitleniyo saatlerce oynuyorum. Valla daha iyi olucaksa bi daha topliyim:))))

geveze3202
18-02-2007, 21:41   |  #17  
Taze Üye
8 mesaj

Hardiskikimin satamı , atamı , yoksa serial atamı oldugunu nasıl ögrenebilirim?
40 GB ve sorunlu yenisini alacagım fakat ben hangi HDD'in PC'me uygun oldugunu bilmiyorum bana acele yardım ederseniz sevinirim lütfeeeeeennnnn!!!!!

egemengiga
18-02-2007, 22:55   |  #18  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

geveze3202 arkadasim, konu ile ne alakasi var ve bu konu 9. aydan kalma. artik 2007 deyiz.

1. bilgisayarima gir, surucunun uzerine sag tikla ve ozelliklerine gir. burada toplam kapasite yazar. surucu ikiye bolunmus ise diger surucuye de aynisini yap. ayni yerden genel sekmesi yerine donanim i tiklarsan surucunun kodunu gorursun.

2. bu programi kur:

3. kasanin yan kapagini acip hdd nin uzerindeki etiketi okursun.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 18 Şubat 2007 22:56
geveze3202
18-02-2007, 23:11   |  #19  
Taze Üye
8 mesaj

teşşekür ederim egemengiga burda yanlış konu açtıgımı fark etmedim özür ve ilgin için tşk ederim ama galiba ben sorunumu anlatamadım =
benim sorunum HDD ne oldugunu ögrenmeye çalışıyorum söktüm baktım üstünde üretici firma falan yazıyor fakat benim HDD
nedir nasıl ögrenebilirim  serial atamı,ata,pata, vs... ben bunu nasıl ögrenebilirim ve verdigin link prorgramı indir diyince hata veriyor (indir.com)daki !..
lafın kısası yeni HDD alacagım benim pc'ye ne almalıyım onu soruyorum ata, pata,sata.... ne almalıyım hepsi uyumlumu anakartıma yani ne yapacagım şimdiden tşk eder cevabınızı bekliyorum pc konusunda oldukça yeniyim benim anlayabilecegim şekilde anlaşılır cevaplar yazarsanız sevinirim

egemengiga
18-02-2007, 23:20   |  #20  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

evet link hatali. ama asagidaki saglam denedim:

geveze3202
18-02-2007, 23:25   |  #21  
Taze Üye
8 mesaj

çok tşk ederim umarım bu olayı çözebilirim

deskjetosd
22-05-2008, 18:00   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj
geveze3202
Hardiskikimin satamı , atamı , yoksa serial atamı oldugunu nasıl ögrenebilirim?