Oyunlarda kötü grafik sorunu

İsmet Şener
18-09-2018, 01:31   |  #1  
İsmet Şener avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle merhabalar arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 2 ay önce topladığımız bilgisayarımdaki grafik sorununu size aktarmak istiyorum;

Aşağıda size belirtmiş bulunduğum sistemde oyunlardaki çevre ve karakter kaliteleri yakın mesafede iyi iken uzak mesafelere doğru ilerledikçe bozulmalar oluyor. Bozulmalardan kastım örneğin PUBG’de Çimen’ler kalitesiz çubuk şeklinde gözüküyorlar ağaçlarda aynı şekilde çok keskin bir görüntü ile gözüküyor. Benim yakındığım konu ise 15metre ve sonrasında ağaçlar ve çimler sık olduğu zaman rakip kişi ayırt edilmiyor ki uzaktaki rakipte kalitesiz gözüktüğü için hiçbir şekilde fark edilmiyor. Nasıl anlatsam ekran yumuşatma açmadığınız zaman oyundaki evlerin kenarları veyahut nesnelerin kenarları çok keskin ve çubuk şeklinde gözükür ya işte bende bütün ağaçlar Çimen’ler ve evler öyle gözüküyor. Forumlardan videolardan yürüyerek denemediğim yapmadığım işlem kalmadı . Bana yardımcı olmaya çalışacak saygıdeğer kişilerin işini kolaylaştırmak için yaptığım 2 deneme yanılma yöntemini paylaşıyım;

1. ekran kartında sorun vardır düşüncesi ile ekran kartımı çıkarıp Armor serisinin 1060ını takarak denedik çözülmedi yani ekran kartım sağlam.

1. Dual olan ramler aynı şekil farklı dual ram ve farklı tekli ramler ile değiştirilerek denendi düzelmedi.

İşlemciyi değiştirmek uzun süreceği için zamanımız kısıtlı olduğundan deneyemedik. Bu arada deneme yanılma yöntemi yaptığımız ram ve ekran kartı sıfır hiç kullanılmamıştır. Vatan bilgisayarda bizzat denendi, geriye anakart ve işlemci kaldı. Ben 1600x gibi bir işlemcinin darboğaz yapacağını düşünmüyorum acaba anakart yetersiz kaldığı için mi bu grafik sorununu yaşıyorum bilmiyorum, sizlerinde bana yardımcı olacağını düşünerek hayırlı günler diliyorum.

AMD Ryzen 5 1600X Soket AM4 3.6GHz - 4.0GHz 16MB 95W 14nm İşlemci

MSİ A320M pro-vh plus anakart

MSİ Gaming x 1060 6GB ekran kartı

Ballistix dual 2x8 DDR4 2400mhz Dual RAM

AOC 24inc 144hz 1ms Monitör

750W Güç kaynağı

Sistem Bilgilerim
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD Ryzen 5 1600x
  • MSİ A320M pro-vh plus
  • nVidia Gaming X 1060 6GB
  • Yok
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 16 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
White-Fox
18-09-2018, 09:40   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Oyun ayarlarına göz attınız mı ? Benim bildiğim bu gibi durumlar oyunun kendi ayarlarından değiştirilir.

Yüklenme mesafesi olarak.Çoğu oyunda vardır bu gta 5 , vice city hepsinde uzaktaki objeler farklı gözükür hatta sonradan yüklenir.

okankurubas
14-10-2018, 17:02   |  #3  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

Selamlar, PUBG gibi bir oyunda bu tarz sıkıntılar yaşanıyor. Fakat oyunun grafik ayarlarını kontrol edin ve v-sync'e de bir bakın.