Oyunlarda Takılma ve anlık fps düşmeleri

Peyote
04-01-2015, 13:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar merhaba.9 ay önce bir masaüstü bilgisayar topladım.Son 2 aydır beni rahatsız eden oyun dünyasında "stuttering" diye geçen bi problem yaşıyorum.İşin ilginç tarafı her oyunda bu sorunla karşılaşmıyorum ama bazı oyunlarda yakamı hiç bırakmıyor.Aklıma gelen vermen gereken bilgileri aşagıya yazıcam eger atladıgım olursa sordugunuzda o bilgileride eklerim.

Pc Özellikleri:

MSI X79A-GD45 plus anakart

Intel Core i.7 4820k 3.7 ghz işlemci

Asus Nvidia Geforce GTX 780 ekran kartı

16 gb (8x8) 1600 mhz ddr3 ram

samsung 120gb SSD 

850W PSU

Windows 8.1 Pro 64 bit İşletim Sistemi (windows ssd de kurulu)

HWMonitör programı ile işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını takip ediyorum.Bilgisayarda birşey yapmıyorken işlemci sıcaklıgı genelde 35-40 derece iken oyunlarda ortalama 55-60 derece oluyor.Bunu araştırdım bana verilen bilgi işlemci sıcaklıgının normal oldugu idi.Ekran kartında ise oyunlarda 35-40 dereceyi görüyorum bunun normal olup olmadıgıyla ilgili bi bilgim yok.İşlemci hızımı 3.7 den 4.3 e çıkardım ama bi değişiklik olmadı şimdi tekrar default ayarlarına geri döndürdüm.Bilgisayarımda durup dururken kapanmalar olmuyor ya da mavi ekran hataları almıyorum.En cok problem yaşadıgım oyun archeage şuan ssd de kurulu.SSD ye format atıp sadece oyunu ve driverları yükledim sorun değişmedi.Oyunun grafik ayarlarını düşürdügümde değişen hiçbirşey olmuyor sadece görüş mesafesini düşürdügümde takılma olayı biraz daha düşüyor ama cok kişinin bulundugu yerlerde ya da büyük şehirlerde yine fps düşmeleri oluyor.Bu arada söylemem gerekir archeage de bu sorunu yaşayan sistemi benden daha iyi olan insanlarda var ve bu sorun genelde oyunu dx11 ile açtıklarında oluyor aynı şekilde benim de öyle.Ancak sistemi benden daha eski olup aynı oyunu dx11 yüksek grafik ayarları ile sorunsuz oynayan insanlarda var.Twitch.tv den sürekli izledigim sistemi benimle aynı yada bana benzer yayıncıların yüksek ayarlarda oyunu rahat oynayabildiklerini görüyorum.O yüzden sorunun oyunda degil bende oldugunu düşünüyorum ki archeage kadar fazla olmasa da bi kaç oyunda daha bu sorunla karşılaştım.Örnek vermek gerekirse far cry 4 te özellikle araba sürerken yada şehrin üstünde hızlıca uçarken anlık takılmalar oluyordu.Yine Watchdogs da şehirde araba sürerken aynı problemi yaşıyordum.Fakat archeage in aksine watchdogs ve farcry 4 ssd de degil usb kablo ile kullandıgım cok eski 500 gb lık bir hard diskte yüklü idi (telefonun usb kablosu ile baglıyorum :P :P).Bunların yanı sıra AC Unity, Wolfenstein, BF4,Shadow of mordor, COD andvanced warfare yine COD Ghosts gibi oyunları sorunsuz en yüksek ayarlarda bitirdim.

Biliyorum cok uzun oldu ama her ayrıntıyı vermek istedim zahmet edipte okuyanlara şimdiden teşekkür ederim.

Son Düzenleme: Peyote ~ 04 Ocak 2015 13:21