oyunlardaki crc hatası

sevimli79
11-11-2011, 15:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba arkadaşlar benim bi sorunum var. bu aralar yeni ve biraz eski olan oyunlardan indirdim. la norie, gta 4 vs.. bu oyunlar şimdi iso şeklinde indiriyorum. oyunu daemon toolsla kurmak istiyorum ama crc gibi hatalar alıyorum.dosyaları bi klasöre çıkartıyorum ama crc hatası almıyorum. özellikle kurarken bu hataları alıyorum.indirdiğim forumda herkes oyunu kurup oynuyorlar yani oyunda bi sorun yok. bu arada internet dowland manager kullanıyorum son sürümü build14 bunuda belirteyim. bütün driverler tümüyle günceldir. pcye daha yeni format attım.bu sorunların pc donanımla (anakart işlemci ram vs.. )bi alakası varmıdır. varsa neyden olabilir. sizlerden acil yardım bekliyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler...
intel core 2 Quad cpu Q8300 2.50ghz-- 4 gb ram nvidia ge force gt9800 ekran kartı.
win7 home premium 32 bit kullanıyorum.

sevimli79
11-11-2011, 20:56   |  #2  
OP Taze Üye
6 mesaj

yardımcı olacak biri yok mu arkadaşlar? ne yapacağımı şaşırdım

sevimli79
12-11-2011, 12:06   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

yav sorunu daha önce hiç yaşayan biri yok mu cevap versin birisi?

sevimli79
13-11-2011, 02:59   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

koskoca chip'te bi tane yardımcı olacak kimse yok mu yani? türkiye'de benden başka kimsede yaşamamış sorunu heralde. herkesin bilgisayarı süper benim ki .........

dervipasa
13-11-2011, 10:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
650 mesaj

birincisi oyunların orjinal degil korsana da burada  destek yok
ikincisi crc hatasını winrar dan çıkartırken eksik part ya da tam inmemiş partlardan dolayı alırsın bugne kadar oyun kurarken hiç crc hatası almadım
CRC Hatası Nedir? Çözüm Yolu Nelerdir ? (Sayfa:1)

CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Gelen veriler ile alınan verilerin aynı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Eğer bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrardan iletilemez bu da sağlıklı sonuçlar vermez. Ayrıca gelen verinin içeriği bozularak veriye bir virus eklenerek de tehlikeli sonuçlar elde edebiliriz. İşte CRC bunları engellemek amacıyla kullanılır.
Bazen ise bize çok lazım olan bir veriyi açmamızı engellemekte karşımıza çıkar bu CRC ve bizleri fıtık eder. Genellikle RAR ve EXE dosyalarında çok olur bu.
RAR için;
Bu hataların bir kaç sebebi olabilir. Internetten bir veriyi biz parça parça indiririz. Kullandığınız download programı bu parça parça inen verilerden bir parçayı eksik/yanlış indirmesi CRC nin çıkışına sebebiyet verir.Mesela 1 GB lık bir film indiriyoruz. 5 parçaya bölünmüş olsun film.Sadece bir parçada sorun varsa diğer 4 parçanın bir anlamı yok maalesef..Çünkü download programımız o bir parçadaki verilerin içindeki bir/birkaç veriyi eksik indirmiş. Bunu aşmanın farklı yolları vardır

• Kullandığınız sıkıştırma programınızın son sürüm olmasına özen gösterin
  • Kullandığınız download yönetici programınızın sağlamlığına dikkat edin.Popüler olması önemli değil (flashgette bile bu olaylar karşımıza çıkar)
  • Bilgisayarımızda virus varsa dosya inmede sorunlar yaşatabilir ve bu hata ile karşılaşmamıza sebebiyet verir
  • Bazı programlar (firewall) bu hataya sebebiyet verebilir
  • Harddisk ya da ramdeki bir sorun yüzünden de veri alış-verişinde sorun çıkarak
  • Telefon hattınızda parazitlenme olabilir.Her indirdiğiniz veride bu oluyorsa telefon hattından kaynaklanıyor olabilir.Ahizeyi kaldırdığınızda cızırtı çıkıyorsa sorun olabilir.Ya da splitter kullanılmaması da bu hatayı meydana getirebilir
CRC hatalarını oluşturabilirler.
Şimdi RAR için çözümlerini yazalım;
  • İlk olarak winrar programının bize sunduğu "Onar" fonksiyonunu kullanarak düzeltmeye gidelim
  • Eğer onarma işe yaramadıysa winrarın eski sürümünü kaldırıp yeni sürümünü kurabiliriz
  • Harddiskimizi söküp başka bir bilgisayara ikinci hdd olarak takıp ordan verileri kurtarma şansımız olabilir
  • Hattınızda parazit olmadığını tespit edin.Sorun verilerinizi indirirken parazitlenme sebeiyle eksik indirilmesi olabilir
  • Bağlantınızdaki TCP/IP protokolünde DNS de sorun olabilir
  • Anakart ın ağ yazılım programında ya da firewall programları indirmede sorun yapabilir.Buna dikkat etmeniz gerekir
  • DSL modem konsoluna girip gelişmiş ayarlarda CRC hatasının olup olmadığını kontrol edin.Eğer varsa TürkTelekom ile irtibata geçin (4440375)
  • Saçma bir mantık ama işe yaradığını öğrendim. Mesela 10 partlık bir şey indirdiniz. 5 partında CRC hatası veriyor. O 5 partı tekrar indirin.Bu sefer 3 part hata verecek.O hata veren 3 partı tekrar indirin.Bu sefer tek part hata verecek.Onu da tekrar indirin sorun olmayacak. Saçma geliyor ama bu şekilde olayı çözenler var.
  • Kaynağınız CD ise Cd nin sağlam olduğundan emin olun
  • VIA chipsetli anakartlarda driverlerin eksik/yanlış yüklenmesi de sebep olabilir
  • Bir program buldum. WinCRC adında. Bu program bozuk CRC lerin bozuk olan kısımlarını tekrar indiriyor. Ama şöyle birşey olması lazım.Sağlam olan program ile bozuk olan programı karşılaştırıyor ve eksikliklerini alarak kopyalıyor.İndirdiğiniz dosyayı başka bir arkadaşını indirmişse ondan o şekilde alabilrisiniz dosyanızın eksik yanlarını.Bu şekilde de tekrar indirme zahmetine girmezsiniz Download: [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... [url=http://www.rehberim.net/forum/register.php][/url]]