Özel inceleme: En iyi virüs tarayıcılar

CHIP Online
02-06-2008, 18:59   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yeni nesil virüsler ve zararlı yazılımlarla en iyi şekilde savaşan koruma yazılımlarını inceledik.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Ozel ... rayicilar_7149.html

Şimdiye kadarki virüs tarayıcıları, yeni virüslere karşı korumayı, ancak veritabanları güncellendikten sonra sağlayabiliyordu. Bazen saatler, bazen günler alan yeni güncellemeler yüzünden hızlı koruma sağlamak pek mümkün olmuyordu. Virüslere karşı geliştirilen yeni bir silah, bu durumu kökünden değiştirecek: Davranışa dayalı analiz yapabilen virüs tarayıcıları. CHIP Online, yeni nesil virüs tarayıcılarını sizin için inceledi.

Zararsız e-postaların içine gizlenirler, zararlı web siteleri veya dosyalarla bilgisayarınızı ele geçirirler: Virüsler, trojanlar ve diğer tüm malware'lerin davranışı budur. AV-Test'in raporuna göre geçtiğimiz yıl ortaya çıkan zararlı dosyaların sayısı 5.5 milyonu buldu. Bu sayı, 2006'nın iki katına, ay bazında ise 2005'te tüm yıl boyunca ortaya çıkan zararlı dosyalara eşit! Gittikçe büyüyen bu dalgaya antivirüs yazılımı üreticileri yeni bir silahla karşı koyma yolunda: Davranışa dayalı analiz. Yeni araçlar ile, bir dosyanın zararlı olup olmadığı, imzası, dosya ismi veya belirli bir çalışma yöntemine sahip olmasının yanında, davranışı ile de ortaya çıkabilecek.

[/url]
Antivirüs uzmanlarının bu yeni stratejiyi kullanmalarındaki sebep, virüsleri hazırlayanların, sürekli değişen dosya sürümleri ve isimleri ile, antivirüs yazılımlarını yanıltması. Bir firma koruma dosyasını hazırlayana kadar, virüs tamamen yeni bir şekle girmiş olabiliyor.

CHIP Online, bu yeni silahın gerçekten işe yarayıp yaramadığını test etti. Bir insanın kolayca fark edebileceği bir durumu, bilgisayarın fark edebilmesi, ancak bu durumu öğrenmesi ile mümkün oluyor. Örneğin bir yazılım, Windows'un güvenlik ayarlarını kendiliğinden değiştirirse, bu yazılımın büyük ihtimalle zararlı olduğu söylenebilir. Ancak program, kullanıcının onayı ile bu ayarları değiştiriyorsa, virüs yerine bir ince-ayar (tuning) yazılımından da söz etmek mümkündür. Analiz araçlarının, bu ikisi arasındaki farkı görmeleri gerekiyor.

Tüm konu: Özel inceleme: En iyi virüs tarayıcılar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kullandığım virüs tarayıcı...

Lammoth
02-06-2008, 19:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

Norton Internet Security yi kullanıyordum. Laptop la beraber gelmişti. Ama bugün sildim.

TheTennische
02-06-2008, 19:43   |  #3  
Yeni Üye
43 mesaj

Eskiden Antivir kullanırdım. Şimdi Kaspersky kullanıyorum. Memnunum.

samsamsa
02-06-2008, 19:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

KASPERSKY İNTERNET SECRTY. :)

Blackinred
02-06-2008, 20:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

Kaspersky Internet Security 7.0.1.325. ANCAK mart 2008 de yapılan av-test.org un yaptığı test sonuçlarında ve de sürekli tojanları kaçırmasından sonra soğumuş ve güvensiz yaklaşıyorum kis 7 ye. İlk 5 e bile girememişti 1 milyon küsür zararlı ile yapılan testte. av-test in birincisi olan g-data ya geçmeyi düşünüyorum bende yada antivir e..

hiko91
02-06-2008, 21:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

number one......Trend Micro İnternet sEcurity.......

Son Düzenleme: hiko91 ~ 18 Ocak 2009 16:22
frkn_ua
02-06-2008, 22:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

norton antibot iyi bir sonuç vermiş chip'in testine göre.benm dikkatimi çekti bu yazılım.bunu deneyip gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamaya çalışcam...

kasai
02-06-2008, 23:24   |  #8  
Yeni Üye
42 mesaj

uzun zamandır avg free kullanıyorum be kullandırıyorum sistemimde daha önce nod32 vardı kaldırdım avg 8.0 sürümünü dahada beğendim şimdi üstüne norton antibotu kurdum beraber çalışıyorlar (zaten nortanda antibotu ikili kullanım için öneriyor) iyi bir ikili oldular tavsiye ederim

enginozdil
03-06-2008, 10:00   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

eset nod32 smart security kullanıyorum, listeye girememiş bile yaa :(
ne hazin bi durum :)

norton antibot yada kaspersky e geçeyim bende en iyisi ...

lover00
03-06-2008, 10:38   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

avast kullanıyorum aslında bilgisayara virüs girmesi kişiye bağlı beni en son avast kurtarmıştı resmen hayatımı kurtardı onun için avast ve 2 yıldan beri hep avast bir virüs dahi girmedi

lias26
03-06-2008, 12:51   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

Mcafee Antivirus kullanıyorum 5 senedir çok memnunum virüs sokmaz havada siler bana sormadan ben sadece kurbanın (virüsün) adını okurum....

REDEVİL
03-06-2008, 14:53   |  #12  
Üye
62 mesaj

ben 5 yıldır nod32 kullanıyorum  şimdiye kadar hıcbır vırus olsun sorunl olsun karsılasmadım..ama  bence sıralamaya gırmeydı...

rambo123
07-06-2008, 08:13   |  #13  
Taze Üye
5 mesaj

Bende bir kaç aydır ESET Smart Security 3.0.650 kullanıyorum. Virüs tanıma ve yok etme konusunda oldukça başarılı olduğuna inanıyorum. Daha önce Kaspersky kullanıyordum ama bazı zararsız exe uzantılı dosyaları sildiğini öğrenince değiştirdim. Benim öğrenmek istediğim ESET Smart Security neden listeye alınmamış. Acaba DAVRANIŞ ANALİZİ özelliği bu yazılımda mevcut olmadığı için mi, yoksa mevcut olmasına rağmen başarılı olamadığı için mi, yoksa yazılım üreticileri bu teste katılmayı veya katılmamayı kendileri tercih ettikleri için mi? CHIP editörlerinden buna açıklık getirmelerini umuyorum. Bir sorum daha olacak. Testte başarılı olan birkaç yazılım arasında bazı farklılıklar olabileceği ve bu farklılıkların yazılımın genel puanına etki etmediği vurgulanmış. Peki o zaman şu soru akla geliyor hemen. Acaba testte üst sıralara çıkmayı başaran yazılımları ayrıca kendi aralarında genel puanlarını da etkileyecek şekilde diğer kriterleri de göz önünde tutularak yeniden bir teste tabi tutulamaz mı? Böylece tüm özellikleriyle (buna Davranış Analizi kriteri de dahil) hangi yazılımın en başarılı olduğunu Genel Sıralama ve Genel Puanlara bakarak anlayabilelim!..

Şimdiden teşekkürler...

supercocuk
07-06-2008, 08:18   |  #14  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

1 yıldır nod32 kullanıyorum çok memnunum.Sinsice avını yakalayan bir dostum oldu,kanka gibiyiz valla :).Önceden kasper kullanırdım beni mahvetti bir daha da kullanacağımı sanmıyorum.Nod32'yi tek geçerim sıralamalar,testler umrumda değil artık çünkü her kafadan ayrı sesler çıkıyor,kullanıcılar ne yapacağını şaşırıyor.

syk23
07-06-2008, 17:18   |  #15  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

uzun süredir Kaspersky Antivirüs kullanıyorum ve gayet memnunum

hsnUSTA
08-06-2008, 14:48   |  #16  
Yeni Üye
28 mesaj

Daha önceleri koyu bir NOD cu olarak bilirdim kendimi. Daha sonra benim gördüğüm ve elle sildiğim bir virüsü bile algılamamaya başladı. O günden sonra NOD dan vazgeçtim. Bu kararımda meşhur MSN virüsü de etkili oldu. Şu anda Kaspersky IS kullanıyorum. Memnunum diyemem çünkü çok aptalca huyları var. Norton'un Antilerini oldum olası kaliteli programlar olaral bilirim. Ama PC yi acayip derecede kasıyordu. Lakin günümüz sistemleri epeyce hızlandığı için ve Norton da kendini biraz düzelttiği için ona geçebilirim diye düşünüyorum.

Ama şunu açık ve net söyleyebilirim. Hiçbir program bu işi %100 çözemez..

suikast_81
11-06-2008, 03:26   |  #17  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

bana kasa pc tools fırmasının urrettıgı spayware doctor olsa gerek sıstemı kasar ama kesın sonuc verır onerırimm

erguvan
14-06-2008, 20:34   |  #18  
Taze Üye
13 mesaj

Kaspersky ANTİ VİRÜS EN İYİSİ BENCE EN GÜVENİLİR...

SaGoPa KaJMeR.
14-06-2008, 21:59   |  #19  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

Kaspersky anti-virüs :})

ozzy__92
16-06-2008, 11:46   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

ben avast kullanırdım yükledikten 1 ay sonra şişiyo program şimdi hiç birşey yüklü değil 10 günde bir f-secure 'den internet üzerinden tarıyorum bilgisayarı çok memnunum bilgisayarım oldukça hızlandı

LUBUOGUZ
18-06-2008, 08:50   |  #21  
Yeni Üye
21 mesaj

Eset smart securty antiviruslerin babası

rüstem
21-06-2008, 00:06   |  #22  
Taze Üye
4 mesaj

ya bende önce nod32 kullanıyodum sonra formatta gitti yanlşlıkla şimdi kasper sky i yükledim pc çok yavaşladı net sayfasını açarken sağdan sağdan çıkıp duruo bişler e-postalarıma bakamıyorum..tavsiyem deyildir arkadaşlar gerçi bilceğiniz iş size kalmışGöz kırpma

07BENER07
24-06-2008, 11:38   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

elimden bir sürü ativirüs programı geçti ama kaspersky gibisini görmedim biraz da kasar o ayrı mesele :D:D

witch-king
24-06-2008, 12:35   |  #24  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar ben bu testlere inanmıyorum trojeni pc ye atar kendim denerim testi bizzat ben yaparım sonuş ise mc afee anında siler bana sormaz nod32 de öyle avg ise sadece virus hareket edince siler trendy micro tam bir felaket karspersk güzel antivir adından gıcığım bir numara olsada kullanmam avasta gelince kötü değil iyide demiyorum firewall da zonlab tek geerim.

karaseymen
28-06-2008, 11:20   |  #25  
karaseymen avatarı
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Gençler!Lütfen bir de beni dinleyin.Herkes bir ANTİVİRÜS programını övüyor.Ama bakıyorum kimse DEEPFREEZE'den bahsetmiyor.Evet o bir Antivirüs programı değil ama,Trojan murojan en belalısının bile canına okur.Yapacağınız tek şey PC'yi kapatıp açmak. Bir tek sorununuz vardır bu konuda ki o da şudur: İndirdiğiniz veya yazdığınız ne varsa tümünü silip atacağı için PC'yi kapatmadan önce onları CD'ye veya Flash Belleke kaydetmelisiniz.Sonra Deep freeze'i Pasif hale getirip onları yüklemelisiniz.Kesin çözüm budur.%100 garanti veriyorum.Tek dikkat edeceğiniz husus DALGIN olmamanızdır.Üşenmemenizdir.Bu arada NOD32 de PC'yi kasmıyor ve çok başarılı,yedek olarak onu da yükleyebilirsiniz.Esen kalın.