Özelliklere göre inanılmaz derecede yavaş

ByCaMoKa
07-06-2009, 02:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:

microsoft windows xp
professional
versiyon 2002
sp3
intel(R) pentium(R) 4CPU 3.00GHz
3.00GHz.2,00GB RAM
Yonga türü: GeForce 8400GS
DAC türü: integrated RAMDAC
Boyut: 512 MB
BAĞDAŞTIRI DİZESİ: GeForce 8400Gs
bios bilgileri: version 60.86.65.00.00

bilgisayarımın düşük elektrik den dolayı ekran kartı ,ram ve girişlerinde sorunlar meydana gelmişti.bizde bir bilen tarafından bu parçayı değiştirmiştik  (bu parçanın yanında ekran kartı ve Ram'leride değiştirdik)
bilgisayarın bu özelliklerde olmasına rağmen çok yavaş açılması ve cok yavaş performans göstermesi benim sinirlenmeme ve bilgisayara zarar vermeme yol açıyor.Fakat örneğin; 1.5 Gb ram isteyen ve HQ de 256 mb ekran kartı isteyen bir oyunu sorunsuzca oynayabiliyorum.oyuna girerken (LOADİN KISMINDA) cok beklesemde oyun içi bir kasma meydana gelmiyor.
en çok yavaşlama WiNRaR ile bi dosya extrac ederken , bir dosya kopyalarken, bir proqram veya oyun kurarken meydana geliyor. ben bunun yazılımdanmı donanımdanmı kaynaklandığını bilmiyorum ve sizden aciL yardım istiyorum .

black_flood
07-06-2009, 11:12   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

işlecinin ve çipset ısı değerlerine bakmayı denermisin belkide ısısı yüksek yada diğer parçalarında düşük voltajdan etkilendiğini yazmışsın eğer ısı sorunu yok ise işlemcin pert durumda anladığım kadarı ile son demlerini yaşıyor.

ByCaMoKa
07-06-2009, 13:44   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj
black_flood
işlecinin ve çipset ısı değerlerine bakmayı denermisin belkide ısısı yüksek yada diğer parçalarında düşük voltajdan etkilendiğini yazmışsın eğer ısı sorunu yok ise işlemcin pert durumda anladığım kadarı ile son demlerini yaşıyor.
ısı değerleri Normal. Güç kaynağı alırsam eğeR düşük voltaj sorunu düzeLirmi? ve sadece işlemciyi değiştirebilirmiyim ?

Mustafa Akın
07-06-2009, 16:25   |  #4  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Harddiskinin güç kablolarının tam takılı olduğuna bak, benim başıma gelmişti yani sallamıyorum. Bir oyun 1.5-2 saatte yükleniyordu(bekledim o kadar süre) sonra kasayı açtım ve baktım kablosu gevşemiş. İki üç kez geldi başıma, meğer kabloyu çeken bir başka bir kablo varmış zamanla gevşiyormuş o yüzden, gerginlik gidince kablodan bir daha hiç yaşamadım aynı sorunu.

erbil52
07-06-2009, 17:15   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

başlangıçta çalışan program sayısını azalt, ve antivürs yazılımı olarak eset nod 32 mi kullanıyorsun, bu antivitus programı winrardan dosya çıkarırken ve program kurarken pcyi çok zorlar.. veya başka bir antivürüs progğramı kullnıyorsaon kapatıp tekrar dene.

mancukya
08-06-2009, 01:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Dostum mainboard bagli dalgalari degistirmek icin baya iyi bir usta bulmusun yani onlari kirmadan cikarmak bile o kadar zorki.
O anakart üstünde sadece ram ve islemci degisebilir. Ekran kartida mainboarddaki degismez ama disaridan takilir.
Neyse sanirimda o sekilde yapti sayalim bence format at sifir ve yeniden kur butun driverslerida o mainboard firmasi sitesinden güncelle sadece ekran karti icin son versiyon driverslari sitede yoksa baska siteden al.

ByCaMoKa
08-06-2009, 17:52   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj
mancukya
Dostum mainboard bagli dalgalari degistirmek icin baya iyi bir usta bulmusun yani onlari kirmadan cikarmak bile o kadar zorki.
O anakart üstünde sadece ram ve islemci degisebilir. Ekran kartida mainboarddaki degismez ama disaridan takilir.
Neyse sanirimda o sekilde yapti sayalim bence format at sifir ve yeniden kur butun driverslerida o mainboard firmasi sitesinden güncelle sadece ekran karti icin son versiyon driverslari sitede yoksa baska siteden al.
Yakında foRmata gidicek zaten bu iş canımı sıkmaya başladı.Değiştirdiğimiz yerden anakart ve ekran kartı driverlerini verdiler ordan yüklemeyi düşünüyorum.
mustafa91
Harddiskinin güç kablolarının tam takılı olduğuna bak, benim başıma gelmişti yani sallamıyorum. Bir oyun 1.5-2 saatte yükleniyordu(bekledim o kadar süre) sonra kasayı açtım ve baktım kablosu gevşemiş. İki üç kez geldi başıma, meğer kabloyu çeken bir başka bir kablo varmış zamanla gevşiyormuş o yüzden, gerginlik gidince kablodan bir daha hiç yaşamadım aynı sorunu.
hmm bunu hiÇ düşünmemiştim buna gece bakıcam iyi kontroL edicem.Bilgin için Teşekkür ederim akşama veya yarına buraya yazıcam hata kablodanmı değilmi.
erbil52
başlangıçta çalışan program sayısını azalt, ve antivürs yazılımı olarak eset nod 32 mi kullanıyorsun, bu antivitus programı winrardan dosya çıkarırken ve program kurarken pcyi çok zorlar.. veya başka bir antivürüs progğramı kullnıyorsaon kapatıp tekrar dene.
Başlangıçta çalışan program sayısıyla alakası yok.antivirüs olarak Outspot Security Suite Pro 2009 kullanıyorum ve pek kasacağına inanmıyorum 2k RAM var. BilgisayaR geldiğindede böyleydi temizkende.

ByCaMoKa
09-06-2009, 11:47   |  #8  
OP Taze Üye
8 mesaj

yok ya olmadı ne kabloda ne de başka yerde formatta atmadım daha düşünmüyorum başka bi önerisi olan vaRsa yazzabilirmi LütfeN

mancukya
09-06-2009, 12:30   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Degistirdigin yerdeki verilen driversleri kurma anakart resmi sitesinde yeni driversler cikmistir.

ByCaMoKa
09-06-2009, 14:26   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj
mancukya
Degistirdigin yerdeki verilen driversleri kurma anakart resmi sitesinde yeni driversler cikmistir.
driverları format atmadan güncellesem bir sorun cıkarmı acaba ?...!