P D 3.00 Ghz çift çek. performans düşük

anafarta
20-05-2006, 18:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

arkadaşlar benim sistem p d çift çekirdek 3.00 ghz işlemci 256 mb x1600 pro ati sapphıre ekran kartı..  512mb 667mhz  twinmos ram   gigabayte 8nslı pro nforce4 lga 775 anakart 120 gb serial ata harddisk feel marka kasa ama ben bu sistemden performans alamıyorum anakartın biosunu update ettik yine aynı.... normal p4 3.00ghz işlemcili   p4p800 478pin asus anakartlı 512 mb ram 9250 ati asus ekran kartı olan arkadaşların sistemleri benim sistemden daha iyi performans alıyor.. bunun sebebi ne olabilir anlayan arkadaşların acilen yardımını bekliyorum resmen makineden soğudum...[V]

CU_GS7
20-05-2006, 19:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Performansın düşük olduğuna nasıl karar verdin??
Hangi uygulama ile,nasıl değerlendirdin??
Biraz açıklar mısın??
Böylece herkes daha rahat cevap verebilir..

anafarta
20-05-2006, 19:33   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

performansı düşük olduğuna windows xp açılış ve call of dutty 2  oyunun loading kısmı bayağı bekliyor belirtmiş olduğum başka sistemler bunları çok daha çabuk yapıyor işlemcinin ısısı benimki 47 dereceyi geçmiyor arkadaşınki 69 derece.... yani benimki üstün olduğu halde perfornmansı düşük ben çözemedim...

darkstar
20-05-2006, 22:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

windows acilisini yuklenen aygitlar ve acilista otomatik baslayan programlar geciktirebilir, call of dutty 2 oyununda da ayarlardan ayrintilar cozunurluk ve profile zart zurt cok fazlaysa gec acilmasi normal. onemli olan oyunlarda yada programlarda ayni ayarlarda aldigin kalite ve performans

anafarta
20-05-2006, 23:06   |  #5  
OP Taze Üye
15 mesaj

OYUNDA ALDIĞIM KALİTE PERFORMANS GAYET GÜZEL SADECE BENİM SİSTEMDEN DÜŞÜK SİSTEMLERİN DAHA ÇABUK OLUŞU BANA GÖRE ÇİFT ÇEKİRDEK DAHA İYİ PERFORMAS VERMESİ GEREKMİYOMU....

CU_GS7
20-05-2006, 23:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

COD2 için çift çekirdek yaması var diye duydum..
Ayrıca, Ram`in 512MB..Yani yüksek ayarlarda oyun oynayabilmen için az sayılır..
Üstelik bir de Ram`ini sömüren bir antivirüs ve XP`nin kullanımını da düşününce Ram`ini en az 1GB yap..İşlemcini boşuna suçladığının farkına bence o zaman varırsın..

darkstar
20-05-2006, 23:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

cift cekirdek ayni anda birden fazla işi yaparken gozle gorulebilir bi fark yaratiyor onun disinda cift cekirdek seri bağlanmamiş yani bi işi daha hizli yapmiyo. ama testlerde ufak bi fark atiyo oda windows uygulamalarini biri yaparken digerinin sadece programa yuklenmesi...

anafarta
20-05-2006, 23:53   |  #8  
OP Taze Üye
15 mesaj

arkadaşlar sağolun... demekki benim sistemi değiştirmem boşuna oldu yani boşuna para verdik... p4 3.00 ghz normal işlemcili 512mb ram ve ekran kartı düşük olan arkadaş daha iyi performans alıyo benim anlamdığım nokta bu acaba benim parçalarmı uyum sağlamıyo veya ram mi bozuk....

ufuks
21-05-2006, 00:37   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Hayır kesinlikle boşuna değil.Yakında bende çift çekirdekli işlemciye geçeceğim.Xp için olan çift çekirdek yamasını yukledin mi.Bunun için bir link vardı forumda.Bulabilirsin.Bide oyle dene.Ramini yukselt.Loadingler direk ram ve oyun için sectiğin grafik ayarları ile ilgili.

anafarta
21-05-2006, 00:45   |  #10  
OP Taze Üye
15 mesaj

tamam dostum önerilerini deniycem sağol.....

black_flood
21-05-2006, 08:35   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bence sorun eğer yama yapılıncada düzelmesse anakarttan.gigabyte anakartlarda sadece intel değil bu sorun aynı zamanda amdnin yüksek performanslı fx serisi cpularındada yaşıyorum.

Aytun Çelebi
22-05-2006, 01:33   |  #12  
Üye
68 mesaj

Daha hızlı Windows açılışı ve oyun yüklenmesi için Raid 0 yapmanı da tavsiye edebilirim. Bunun için elindeki diskten bir tane daha alman gerekecek. Windows kurulumunda da Floppy drive kullanman gerekebilir.

Veri güvenliği açısından normalden daha riskli olsa da, ben evimde kullandığım sistemden gayet memnunum :)

TuncaBozkurt
22-05-2006, 17:04   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
anafarta
performansı düşük olduğuna windows xp açılış ve call of dutty 2 oyunun loading kısmı bayağı bekliyor belirtmiş olduğum başka sistemler bunları çok daha çabuk yapıyor işlemcinin ısısı benimki 47 dereceyi geçmiyor arkadaşınki 69 derece.... yani benimki üstün olduğu halde perfornmansı düşük ben çözemedim...
bu iyi bişiy zaten

Elegost
24-05-2006, 20:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

Evet bende de aynı işlemci Var 3.0 ghz P D .. BEnimde xp açılış sürem biraz uzun ama hiç can sıkıcı değil..

Performans'tan da memnunum. Daha kastığını pek göremedim..

jaina
24-05-2006, 20:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Merhaba

Baya uzun zaman oluyor chip forumlarına girmeyeli, biraz paslanmış olabilirim eğer yanlış birşey söylersek affola.

İlk olarak Ramin aşırı az! Kendi bilgisayarımda bile 512 ram masaüstü uygulamalarında 300mb gibi bir alanı dolu ki bende emule 7/24 açık olduğundan sen onu 450~ kabul et. Bu yüzden herhalde basit bir oyuna bile girsen Loading zamanları (ki bu zamanları işlemci hızın değil ram boşluğun arttırır, o yüzden artık bir çok kişiye sistemlerinde işlemci/ekran kartı senkronesi vede bunları taşıyacak yeterli ram temin etmesi önerilir) çok fazla oluyor.

Çift çekirdek olayına gelirsek; Eğer sen bilgisayarını sadece oyun, müzik türü şeylerde kullanıyorsan zaten aşırı bir fark hissetme şansın yok. Ancak benim gibi bilgisayarda kurgu işi ile uğraşıyorsan ya da bir çok insan gibi dvdlerini divxe çeviriyorsan o zaman işte çift çekirdek farkıını anlarsın. Çünkü bilgisayarı resmen "kitleyen" bu uygulamarda çift çekirdek tam bir ilah gibi çok büyük bir hız kazandırıyor.

İlerde çift çekirdeklerin ve hatta bir iki sene içinde çıkacak olan 4 çekirdekli işlemcilerin yeni hala gelemeyen windowsumuzda en azından aynı uygulamadada başarı performansı getirmesini umuyoruz. Bazı oyunlar buna göre yazılmaya ya da yamalarla bunları desteklemeye başladı. Ancak o zamana kadar çift çekirdeği aynı işte fazla performans getirmesini bekleme.

Birde herşeyden önce sistemden sisteme fark vardır, eğer birebir performans testi istiyrosanız ikinizde format atıp aynı oyunu yükleyin ve çalıştırın. Ya da sentetik testleri uygulayın. O zaman belki daha "mantıklı" bir sonuç elde edebilirsiniz.

Saygılar

egevatansever
29-05-2006, 19:43   |  #16  
Taze Üye
16 mesaj

NFORCE 4 ANAKARTA ATİ EKRAN KARTI TAKILMAZ ARKADASIM HER KES BU SORUNU YASIYO O BİLGİSAYARCI DEMEDİMİ BUNU SANA YONGA SETİ DENEN BİSE VAR YA EKRAN KARTI YA ANAKART SEN SEC BİDE ANAKARTIN KİTAPCINA BAK HANGİ REMLERİ DESTEKLİYOSA ONU KOY

anafarta
29-05-2006, 20:59   |  #17  
OP Taze Üye
15 mesaj

arkadaşım eğer öyle diyosan ben ekran kartını değiştirim ama bu değiştirme bana bahsettiğim performans artışını sağlayacakmı sen bana hangi ekran kartını önerirsin 100 -150 $ arası çünkü ben bu performans düşüşünü çift çekirdekli işlemciden olabileceğinide düşünmeye başlamıştım..bilgisyardan soğuttu beni bu olay.. yeni ram siparişide verdim 1 gb dual kıt kıngston yardımcı olursan sevinirim..donanım olayından pek anlamıyorum.. bide yeni bir sorun başladı ekran oyun oynarken film seyrederken belli aralıklarla donuyo sadece resetle müdale edbiliyorum bunun sebebi nedir yardımını bekliyorum ayrıca bilg.kendim topladım...EGEVATANSEVER...