P4 630 sıcaklığı Ort. 55 derece...

nazif_bahar
03-02-2007, 17:45   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Arkadaşlar,

İşlemci Box olarak geldi yani orjinal fanı kullanıyorum ama sıcaklığın biraz yüksek olduğunu düşünüyorum.
Sıcaklık (min 44 C - max 65 C)

Aynı işlemciye sahip olan veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşların cevaplarına ihtiyacım var.

BU sıcaklık yüksek mi?
Normal değer ne olmalı sizce?
Ve ne yapabilirim bu konuda? (Termal macun falan...)
İşlemci
Intel P4 3.0GHz LGA775 800MHz FSB 2MB cache 64bit BOX

Herkese çok teşekkürler, kolay gelsin...

Son Düzenleme: nazif_bahar ~ 03 Şubat 2007 17:48
Kapalı Hesap (38093)
03-02-2007, 18:41   |  #2  
Kapalı Hesap
441 mesaj

zaten kullandığın işlemci intelin en çok ısınan işlemcilerinden biri. bence bu sıcaklık normal. benim  celeron 2.66 lga775 stok fanla oda sıcaklığında (25-30 derecede) birkaç saat çalıştığında 48 -50 dereceye kadar çıkıyor. eğer gürültüden yakınıyorsan piyasada az devirle çok soğutan kaliteli işlemci soğutucular var. termal macun da kullanabilirsin. işlemcinin kullanma klavuzunda hangi sıcaklık değerlerinin uygun olduğunu yazar... (-ki belirtmişsin)

bununla ilgili baya iyi yorum yapılmış. benim de tercihim...

iluvatar30
05-02-2007, 11:52   |  #3  
Taze Üye
11 mesaj

efendim bendede sizin kullanmış olduğunuz işlemci var.bendede ayni derecede sıcaklık veriyor.ama bu öyle aman aman bir sorun oluşturmuyor.Asıl benim size bir sorum olacak.Bu işlemcinin fiyatı nekadar.Galiba ben biraz fazla para verdim.Galiba teknolojisi biraz farklı imiş.pen.d ile pen.4 arası birşey bu.veya D nin ilk çıkanlarından.tam bilmiyorum.Eğer sizin bir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.

ventar
05-02-2007, 13:47   |  #4  
Yeni Üye
38 mesaj

çok ilginç..... bende aynı işlemciye sahibim. overclocklu olmasına rağmen sıcaklık 30 derece civarında , max 42 derce olduğunu gördüm.şunu da belirtmeliyim ki ayrıyetten fan filan almadım.

nazif_bahar
07-02-2007, 03:35   |  #5  
OP Üye
55 mesaj

Arkadaşlar, ben baya bi araştırdım...

Turkdonanım haklıymışsın. En çok ısınan işlemcilerden biriymiş... Sıcaklık gayet normal sayılabilirmiş yani. Sanırım Gürültü olayını Farklı bir fan ile çözmeye çalışıcam(Öneri çin saol.)

Ventar MSI bord kullanıyor olma şansın nedir acaba? Öleysa eğer bazen MSI bordlar sanırım hatalı ölçüm yapıyormuş. Bu konuda bi bilir kişiyle konuşmamda seni örnek olarak soledim aynı işlemci 30 derece de falan. Direk bana MSI bordlarda bazen hatalı ölçüm yapıyor dedi.Bi ihtimal ...
Ayrıca 30 derece olması da bence bu işlemci için biraz zor bi ihtimal. 35-45 belki.(-ki benimde istediğim en fazla budur..sessiz tabi[:I])
Ama onun dışında senin sıcaklık değerlerini açıkçası kıskanmıyor değilimKahkaha değerini bil makinayı çok zorlama

iluvatar30
efendim bendede sizin kullanmış olduğunuz işlemci var.bendede ayni derecede sıcaklık veriyor.ama bu öyle aman aman bir sorun oluşturmuyor.Asıl benim size bir sorum olacak.Bu işlemcinin fiyatı nekadar.Galiba ben biraz fazla para verdim.Galiba teknolojisi biraz farklı imiş.pen.d ile pen.4 arası birşey bu.veya D nin ilk çıkanlarından.tam bilmiyorum.Eğer sizin bir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.
Keşke fiyatı belirtseydin. Ben bu işlemciyi tam bir yıl önce 14 şubat ta 195$+kdv (BOX) fiyatından aldım. Bu işlemci ailesi Çift çekirdekli işlemcilerin bir önceki sınıfıdır. HT (Hyper Threading) teknolojisini kullanır. yani, işlemci fiziksel olarak tek çekirdeğe sahiptir fakat windows (veya sistem) onu çift çekirdekli imiş görür. Benim bildiğim kadarıyla eskiden sıkça karşılaştığımız "sistem cevap vermiyor vs." hatalarını artık XP de görmememizin temel sebebi bu çift çekirdek olayıdır...

Biraz araştırma sonrasında daha tonlarca bilgi bulabilirsin.
İnş bazı sorularına cevap olmuştur...
Bütün arkadaşlara ilginizden dolayı teşekkür ederim.
Kolay gelsin...  

ventar
09-02-2007, 13:18   |  #6  
Yeni Üye
38 mesaj

msi kullanmıyorum . anakartım asus P5ld2 ve de işlemci 3.3 te.iste buda bilgisayar boştayken işlemci bilgileri:

[/URL]

Son Düzenleme: ventar ~ 09 Şubat 2007 14:45
nazif_bahar
10-02-2007, 02:41   |  #7  
OP Üye
55 mesaj

Ventar cevap için saol ama link falan atmışsın çalışmıyo.

Bi bakarsan sevinirim, çünkü gerçekten bu konunun peşine düşmekte ısrarlıyım. Linki bi kontrol et mümkünse değerleri bi görmek isterim. Bu sıcaklık hemde OC halinde gerçekten ters bişey olmalı o zaman bende bi hal çaresine bakçam artık...

Cevaplarsan çok sevinirim kolay gelsin.  

Benim Anakart ta (ASUS P5GD2-X) bu arada.

yuxxel
10-02-2007, 11:27   |  #8  
Yeni Üye
34 mesaj

bendede p4 630 var ve boştayken 30 derece civarları ısınıyor. 3300 e overclock ettiğimde tam yüklüyken en fazla 48 derece oldu. bence senin işlemcinin soğutucusu tam oturmamış olabilir. bendede olmuştu bi kere. o ısı değerleri çok yüksek. soğutucuyu bi kontrol et bence.

nazif_bahar
10-02-2007, 16:24   |  #9  
OP Üye
55 mesaj

Arkadaşlar,

Şimdi anlıyorum niye bu kadar düşük sıcaklık. Ventar senin sistem de işlemci fanı hariç extra iki fan daha var, ve bu fanların her biri 3000 rpm civarı devirde dönüyo. Ayrıca CPU fan da 2300 devirde...

Bende olanı solim. CPU fan 18064 rpm. Ve bi tane de Egzos fan o da 998-1028 rpm de çalışıyo...

Yani kısacası Senin sistem sirkülasyon mükemmel derecede. Bi de bana diyosun ki extra fan yok ben de...

Arkadaşım Ventar az daha kafayı yicektim. Allah seni bildiği gibi yapsın.Kahkaha Ben de de o devirlerde dönen fanlar olsa heralde benimki de o kadar ısınırdı ancak...

Yuxxel arkadaşım, cevap için saol fakat ben o işlemciyi en az on kere söküp taktım ... Yerine oturması kousunda hiç bi problem yok ona eminim. Ayrıca bir kez daha görüldü ki sistem fanları ve sirkülasyon olayı ne kadar fark ediyo. Ventar ın değerlerine bakabilirsin. Chassıs1 - 2 fan devirleri 3000 civarı. CPU fan 2343 rpm... Ventar arkadaşım bi de demişki ayrıca fan almadım.
Hadi kolay gelsin.. Sorun kalmamıştır...

ventar
10-02-2007, 22:27   |  #10  
Yeni Üye
38 mesaj
Yani kısacası Senin sistem sirkülasyon mükemmel derecede. Bi de bana diyosun ki extra fan yok ben de...
Arkadaşım o dakikada  3000 devir civarı dönen fanlar adından anlaşılacağı gibi kasa fanları.yani daha öncede belirttiğim gibi işlemci için ek bir fan veya soğutucu almadım.herşey default ayarlarda .sorunu çözdüğüne sevindim Göz kırpma

Son Düzenleme: ventar ~ 10 Şubat 2007 22:31