Paralel telefon hattından ADSL paylaşmak

bunizz
04-09-2009, 00:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Selamlar,

Evde iki adet adsl modemim var ve ikiside çalışır durumda. Binayı yapan adam her odaya paralel hat çekmiş. Ben bu paralel hatları kullanarak bir şekilde aynı anda internete bağlanabilir miyim diye düşündüm, ve iki farklı modemi iki farklı odaya koydum, iki ayrı spliter da kullandım. Fakat iki modem birden bağlantı sağlayamadı. İkiside sinyal almaya çalışıyorlar, öyle 5 dk falan bekledim, baktım olmuyor, birinin fişini çektim. Sonra diğeri hemen sinyal aldı, bağlandı.

Bu hazır çekilmiş temiz (temizden kastım, duvarın içinden geçiyorlar, kablo kirliliği yok) paralel hatları kullanarak ADSL internet bağlantısını dağıtabilir miyiz ?

Semih Özyurt
04-09-2009, 00:43   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

kullanamassın yani aynı telefon hattı üzerinden 2 modemle bağlantı kuramassın ama 2 farklı modem kullanmak istedin niye acaba ?

bunizz
04-09-2009, 00:47   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Bahsettiğim gibi elimde zaten hali hazırda iki tane çalışır modem vardı, paralel hatlarda çekilmiş vaziyetteydi.
Ethernet kablosu ile bir odadan diğer odaya (arası ortalama 40m.) kablo kirliliği yapmak istemedim.

Hani belki bir ihtimal, iki modem de sinyal alır düşüncesiyle denedim, fakat başarısız oldum.

Bu paralel hatları kullanarak interneti paylaştırmanın bir imkanı yok galiba ?

Semih Özyurt
04-09-2009, 00:56   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

access point kullanarak yapabilirsin ama nasıl kullanıldığı hakkında bilgim yok

titi_boss_14
04-09-2009, 01:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

şöle söyleyim sana bir daireye bir hat gelsin ve bu hat örnğin  bizdeki gibi 4 ayrı odaya parelel baglansın 

sen bu parelel hatlardan 1 ine bir telefon bagla 2.sine ay numaraya sahip bir telefon bagla eğer örn3.süne internet baglamaya kalkarsan internet sağlaymassın 
senink,de buna benziyor

bunizz
04-09-2009, 01:21   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

>>dstum aklıma gelmişken şunu soriyim acaba internet sağlanacak pclerin 2'side masaüstümü
Evet, iki bilgisayar da masaüstü.

sen bu parelel hatlardan 1 ine bir telefon bagla 2.sine ay numaraya sahip bir telefon bagla eğer örn3.süne internet baglamaya kalkarsan internet sağlaymassın
Paralel hatları kullanarak ADSL bağlantısını paylaşmak fikri şuna binaen aklıma geldi,
Mesela, her paralel hattın ucuna bir telefon takalım, bir tane telefonu kaldırıp bir yeri aradığımızda, paralel hatta bağlı herhangi diğer bir telefondan konuşmalar dinlenebiliyor. Aynı şekilde, modem aracılığıyla sağlanmış olan sinyal, belki bir şekilde diğer paralel hatlardan da kullanılabilir diye düşündüm.

Son Düzenleme: bunizz ~ 04 Eylül 2009 01:24
Semih Özyurt
04-09-2009, 01:43   |  #7  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

dostum son olarak 1 soru soriyim modeminizin herhangi biri kablosuz mudur ?  öyleyse aparat yardımıyla interneti ev içine dağıtabiliyorsun

bunizz
04-09-2009, 01:46   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Semih Özyurt  
dostum son olarak 1 soru soriyim modeminizin herhangi biri kablosuz mudur ?  öyleyse aparat yardımıyla interneti ev içine dağı
Yok malesef değil, Ama sanırım bir wireless modem almak faydalı olacak.