Pardus Açılış Yöneticisi

katalan
29-01-2007, 18:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Pardus ve windows bilgisayarımda kurulu.Bilgisayar açılırken açılış yöneticisinde hangi işletim sistemeni seçeceğimiz soruluyor.Eğer bişeye dokunmazsak 7-8 saniye içinde pardus otomatik olarak açılıyor.Ben seçim yapılmadığı zaman windowsun açılmasını istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim ?

abbastuzlu
29-01-2007, 18:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
701 mesaj

bana daha kötüsü oldu xp yi pardusu kurduktan sonra kuramadım. çünkü pardus hdd'nin bootunu esir almıştı sonuçta hddme fdisk çekmek zorunda kaldım . bu yüzden pardus kullanmaya tövbe ettim.

Caner Güral
29-01-2007, 20:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

boot.ini dosyasında bir değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz.

C:\boot.ini

yesillili
30-01-2007, 07:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
415 mesaj

fdisk için çok acele etmişsin. hiç bir işletim sistemi mbryi esir almaz.

katalan
31-01-2007, 18:40   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj
Caner Güral
boot.ini dosyasında bir değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz.

C:\boot.

nasıl biraz açıklayabilirmisin ?

Caner Güral
03-02-2007, 00:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

İlk önce gizli dosyaları göstermeyi aktifleştirin (Explorer'da Araçlar > Klasör Seçenekleri'nden "Gizli Dosya ve Klasörleri Göster"i işaretleyin.)Arından Not Defteri'ni açıp dosya olarak C:\boot.ini dosyasını açın.Orada sizin sisteminizle ilgili partitionlara yapılan ayarlar vardır.İStereniz o dosyanın içeriğini buraya yapıştırın, olabilirliğine bakalım.

Ben Pardus bir ihtimal böyle yapıyordur diye tavsiye ettim.Denemekte fayda vardır diye düşünüyorum.Aksini düşünürseniz birde pardus-linux.org u ziyaret ediniz.

Hoşçakalın.

katalan
03-02-2007, 14:47   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

Sorunu pardusta hdd/media/boot/group kısmındaki ayarlarla hallettim.İlgin için sağol.

Caner Güral
06-02-2007, 16:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Bu da bize (bana) kapak olsun.Demek ki Pardus HDD'nin boot sektörüne kendi ayar dosyalarını atıp, hakimiyeti kendi konfigürasyon dosyalaır üzerinden yapıyor.

hdd/media/boot/group klasörünün içindeki herhangi bir dosya ile mi yaptınız ? Ya da nasıl yaptınız, kısaca bi değinir misiniz ?

xfce4
10-02-2007, 16:36   |  #9  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

Estağfirullah ama.. :D boot.ini ile de alakasız ama..

pardus GRUB adlı yöneticiyle çalışır. hatta düzenleyebilirsiniz bile. liste karşınıza geldiğinde E tuşuna basarak..

konsolda "kdesu kwrite /boot/grub/manu.lst" komutunu verin ve şifreyi girin. gelen yazı dosyasında "default" yazısının olduğu satırı pardus bölümünden kesip title windows'un altındaki satıra yapıştırın.. kaydedin tamamdır :)

katalan
15-02-2007, 13:24   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj
Caner Güral
Bu da bize (bana) kapak olsun.Demek ki Pardus HDD'nin boot sektörüne kendi ayar dosyalarını atıp, hakimiyeti kendi konfigürasyon dosyalaır üzerinden yapıyor.

hdd/media/boot/group klasörünün içindeki herhangi bir dosya ile mi yaptınız ? Ya da nasıl yaptınız, kısaca bi değinir misiniz ?

pardus kurulu hddye girin.boot/group a girin.
Çıkan ekranda F4 e basıp konsola girin.
su yazıp enter a basın.
pardus kurarken oluşturduğunuz şifreyi girin.
sudo -e menu.lst yazıp enter a basın.
burada yüklü sistemlerin bilgileri ekrana gelir.Kaç tane tittle varsa 0 dan itibaren sayın.windows kaçıncı sıraya denk geliyorsa default kısmına bu değeri verin.
ctrl+x ile çıkıp e ile dosya ismini değiştirmeden kaydedin.

ferroburak
03-03-2009, 11:39   |  #11  
Yıllanmış Üye
145 mesaj
katalan
pardus kurulu hddye girin.boot/group a girin.
Çıkan ekranda F4 e basıp konsola girin.
su yazıp enter a basın.
pardus kurarken oluşturduğunuz şifreyi girin.
sudo -e menu.lst yazıp enter a basın.
burada yüklü sistemlerin bilgileri ekrana gelir.Kaç tane tittle varsa 0 dan itibaren sayın.windows kaçıncı sıraya denk geliyorsa default kısmına bu değeri verin.
ctrl+x ile çıkıp e ile dosya ismini değiştirmeden kaydedin.
Sağol iyi oldu bu.

Seyfo16
24-05-2009, 23:41   |  #12  
Taze Üye
10 mesaj

komut sistemine girmenize gerek yokti ki. Pardus'u açıp menü>programlar>sistem>açılış yöneticisi ne girip daha kolay bir şekilde yapabilirdiniz.