Pardus Geri Dönüyor Mu?

murat21
21-02-2013, 02:35   |  #1  
murat21 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Arkadaslar herkese merhaba 2 yil aradan sonra bugün öylesine cansikintisi halindeyken aklima geldi ve Pardusun sitesine söyle bir göz atayim dedim, birde ne göreyim yeni tasarimi ile karsimda http://www.pardus.org.tr saskinlik icersinde sayfayi gezerken su mesaji okudum [alıntı=""] Pardus sürümlerinin Kurulan ve Çalışan kopyaları ISO kalıbı olarak adlandırılan bir dosya biçiminde dağıtılır. Sisteminize (32/64 bit) ve amacınıza (Kurulan/Çalışan) uygun kalıp dosyasını indirip USB ya da DVD biçiminde kurulum medyası yaratabilirsiniz.

Bilgisayarın Pardus Çalışan ile açılması ya da kurulum yapılabilmesi için, bu medya kullanılarak sistemin açılması (boot) gerekir. Bu işlemle ilgili detaylı bilgiyi bilgisayarınızın/anakartınızın kullanım kılavuzlarında bulabilirsiniz. Yardım almanız gerekirse, topluluk kaynaklarına başvurabilirsiniz.

Pardus kurulum ISO kalıpları çok yakında sizlerşe buluşacak. Test süreci devam etmektedir. Sizlerin ihtiyaçlarına karşılık verecek eksiksiz sürümü ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. 

Sabrınız için teşekkür eder, çok yakında 2013 sürümü ile buluşacağınızı müjdeleriz!

Heyecanla bekliyoruz.....

Linux/Pardus Nedir Video

Linux nedir? Pardus nedir?Linux nedir? Pardus nedir?
Linux nedir? İşetim sistemi nedir? İşletim sisteminin faydaları ? Linus Torvalds ?

Kaynak

Son Düzenleme: murat21 ~ 15 Mart 2013 23:34
Ö1F1
15-03-2013, 21:45   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
32 mesaj

pardus nedir

orhantatar
15-03-2013, 21:48   |  #3  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj

http://pardus.nedir.com/

murat21
15-03-2013, 23:18   |  #4  
murat21 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Pardus, Windows işletim sistemi gibi, linux kernel çekirdeği üzerine yazılmış bir işletim sistemidir

Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemi. İlk sürümü, 26 Aralık 2005'te yayımlanmış olup bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.

Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.
2011 yılında TÜBİTAK bünyesinde yapılan yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde tüm yönetici ve geliştirici ekip projeden ayrılmıştır. Yeniden yapılanma süresince proje, geçici bir yönetime devredilmiş, yeni bir sürüm çalışması yapılmamış, son sürüm olan Pardus 2011 sürümünün bakımı yapılmamış, teknoloji ve idari olarak köklü değişiklikler yaşanmış olduğundan Pardus projesinin 2011 yılı sonuna kadar olan gelişim süreci sonraki dönemden ayrı olarak değerlendirilmektedir [1].
Geçici yönetim projenin yeniden hayata geçirilebilmesi için 23 - 24 Mart 2012 tarihlerinde bir çalıştay düzenlemiştir. Çalıştayda Pardus hakkında kararları alacak bir danışma kurulu oluşturulmasına karar verilmiştir ancak bu kurul işlev kazanamamıştır.
TÜBİTAK, Pardus projesi için 2012 yılında tekrar geliştirici istihdam etmiş ve Debian sistemi üzerine yeni bir sürüm geliştirmek üzere halen çalışmaktadır.

LvvNt
17-03-2013, 10:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 22
387 mesaj

Yeni Pardus sürümü için 8 gün kalmış !!!! ("http://www.pardus.org.tr/index.html" sayfadaki sayaçta yazıyor.)

LvvNt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]