Pardus'u kurarken hata ile karşılaşıyorum

mimarcaglar
16-12-2007, 22:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Arkadaşlar benim pc de Windows xp yükle
Wmvare programı kullanıp ikisini de kullanacaktım
20 gb ayrılmamış alana da linux pardus kurmak istiodum
cd takıyorum dil seçeneği geliyor türkçe geliyor
diğer ekranda pardusun ekran ile ilgili sorusu varsayılan olark ilerletiyorum ve pardus 2007 ekranı geliyor
orda bi süre cd writer çalışıo sonrada donuyor ctrl+alt+f1 yaptığımda ise ;
ve ekrana
PCI: BIOS bug:MCFG area at f000000 is not E820-reserved
PCI: Not using MMCONFIG
ACPI: Getting CPU index for acpid 0x3
ACPI: Getting CPU index for acpid 0x4
--> could not find mount media
/bin/sh: can't access tty; job control turned off
#
diye yazı geliyor
ve bunu biraz araştırdım
linuxun hiçbir sürümü ACPI desteklemiyormuş
benim anakartım intel DG965WH ve ACPİ yi kapatmakla ilgili bişey bulamadım
ve doğal olarak pardusta bu hatayı veriyor ve kurulamıyor
yardımlarınızı bekliyorum

bekokit
17-12-2007, 22:41   |  #2  
Taze Üye
7 mesaj

kurulum sırasında aynı donma benim başıma geldi.bilgisayara takılı olan modem,yazıcı ,hopörler,webcam gibi takılır aletleri sök.tekrar kurmayı dene ben hepsini söktüğüm zaman kurulmuştu.

lazrailefsanesi
17-12-2007, 22:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

emin değilim ama öncelikle "cd doğruluğunu kontrol et" işlemini yap. genel olarak kurulumda sık karşılaşılan hatalar tam yazılmamış cd, bilgisayarın desteklemediği ekran çözünürlüğünde bilgisayarın açılamaması.

ould not find mount media

burada verdiği hata cd-rom'a ulaşamıyor ya da okuyamıyor bu yüzden işlem sonlandırılıyor.

daha kaliteli bir cd ile ya da dergilerin verdiği hazır basılı cd'leri kullanmanı tavsiye ederim. işe yarayabilir.

zmk
31-10-2008, 00:07   |  #4  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba,ben casper nirvana ya pardus 2007 kurmaya çalışıyorum ama olmuyor. Anladığım kadarıyla sata hdd den kaynaklanıyor,ne yaptıysam kuramadım. CD'den başlatıyorum,dili seçiyorum,minimum ayarları seçiyorum fakat burada bahsedilen

freeing unused kernel memory : 1308K freed
->Could not find boot device

hatasını bir türlü geçemiyorum. Pardusun yeni sürümlerinde böyle bir hatayla karşılaşlımıyormuş sanırım ama ben bunu kurmak zorundayım,öğretmenim,öğrencilerime bu sürümü anlatmam gerekiyor  Normal kurulumdan vazgeçip sanal makinayla kurmaya çalıştım,o da olmadı.

Acil yardımlarınızı bekliyorum...

YasarS
31-10-2008, 00:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj
zmk
Merhaba,ben casper nirvana ya pardus 2007 kurmaya çalışıyorum ama olmuyor. Anladığım kadarıyla sata hdd den kaynaklanıyor,ne yaptıysam kuramadım. CD'den başlatıyorum,dili seçiyorum,minimum ayarları seçiyorum fakat burada bahsedilen

freeing unused kernel memory : 1308K freed
->Could not find boot device

hatasını bir türlü geçemiyorum. Pardusun yeni sürümlerinde böyle bir hatayla karşılaşlımıyormuş sanırım ama ben bunu kurmak zorundayım,öğretmenim,öğrencilerime bu sürümü anlatmam gerekiyor  Normal kurulumdan vazgeçip sanal makinayla kurmaya çalıştım,o da olmadı.

Acil yardımlarınızı bekliyorum...

Sata HDD İle alakası olacağını sanmıyorum çünkü ben pardus 2007 yi defalarca sata sistem üstünde kurdum çok rahat çalıştı.Başka bir destek sorunu olabilir.Bunun için verdiğim linkte üye olup hemen konu açarsak anında çözüm veriyorlar

zmk
31-10-2008, 00:44   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

Cevap için teşekkür ederim.

Hemen yazıyorum

zmk
01-11-2008, 23:23   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

Merhaba yine ben.

2 kez formata ve vistaya vedaya rağmen pardusu kuramadım. Tüm sorunları hallettim, kuruluma başladım ama yüzde 30 dan sonra bilgisayar kapanıyor. Tüm bunları bios ta hard disk ide olarak ayarlanmışken yapıyorum. Daha sonra hard diski normale çevirip vistayı açmaya çalıştığımda da

Missing Operating System

yazısını buluyorum ve sil baştan bir daha...

En sonunda pes ettim,çalışan cd yle idare etmeye çalışacağım. Bir haftadır epey vakit kaybettim. Ben yapamadım ama başka yapan olur belki. Daha önce bahsettiğim sorunu

bios ta hdd i ide yaptıktan sonra kurulum ekranında pardus 2007 üzerine e'ye basıp,kernel ile başlayan satırda tekrar e'ye basıp sol tuşla 2.6.18.8-80 yazan yerin devamına gelip pci=nomsi all-generic-ide acpi=off yazarak hallettim. Ama dediğim gibi diski bölümlendirip kuruluma geçtikten sonra bilgisayar kapanıyor...

Ben vazgeçtim,uğraşanlara kolay gelsin...

bademgoz
25-11-2008, 22:33   |  #8  
bademgoz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
352 mesaj

ya bende pardusu önceden kullandım ama vistayı kurmuştum vistadan sonra pardus bilgisayarıma hiç kurulmuyor sözleşme sayfasına dahi gelemiyorum birsürü yazılar çıkıyor anlamadım sanal olarak virtualbox la idare ediyorum buda hiç hoş olmuyor benim için bir uzman arkadaş yardımı almamız lazım neden kaynaklandığını anlamak için .