Parlak spotlarla hepsi birbirine benziyor

CHIP Online
07-09-2009, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Tüketiciler, sattığı malı olduğundan kaliteli göstermeye çalışanlara alışkın. Ama bu hileye değil!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/parl ... benziyor_14510.html

Resimlerle: LCD'den tank olur mu?

Geniş ekran bir televizyon almak için mağazaya gittiğinizde dikkatli olun, çünkü aydınlatma sizi yanıltabilir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu televizyon alırken ekranın parlaklığına ve renklerin canlılığına bakıyor. Bunu bilen satıcılar da televizyonların kontrast ayarlarını değiştiriyor.

Esas numara ise aydınlatmada yatıyor. Mağazalardaki aydınlatma güçlü spot ışıklarıyla evdekinin 50 katına kadar çıkabiliyor. Bu sayede ekranların gerçek kalitesi belli olmuyor, siyahları kötü ekranlar saklanmış oluyor. En ucuz LCD'ler bile böylece diğerleriyle aynı kalitedeymiş gibi gösterilebiliyor. Satıcıların da pek para harcamaya niyetli olmayan müşterileri ikna etmesi kolaylaşıyor. "Pahalıya boşuna para verme ucuz da aynı kalitede" tarzı pazarlama teknikleri özellikle zaten ucuz mal arayan müşteri üzerinde etkili oluyor.

Peki ne yapmalı...

Tüm konu: Parlak spotlarla hepsi birbirine benziyor

İzleyin: Chrome için TV reklamı

Resimlerle: LCD'den tank olur mu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Alışverişte nelere dikkat ediyorsunuz?

osmanefe
07-09-2009, 14:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

Buna ticaret denir zaten buda yapılmasa şu anda açık olan birçok büyük mağza bu kadar büyememzdi ama gel gelelim yapılan iş doğrumudur; değil ama ticaretin kurarlları acımasızdır. :)
Ne yazdım ama sanki 40 yıldır ticaretle uğraşıyormuş gibi.

STEELHEAD
07-09-2009, 17:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
168 mesaj

ismi lazmı değil, Türkiyenin en büyük bilgisayar ve teknolaji mağazalarından birinde çalışan arkadaşımdan
mp3, film ve klip tarzı şeyler istemiştim. bana getirdiği videolar hayret vericiydi. (HD kalitesinde)
bunları nerden bulduğunu sorduğumda  iş yerinde bu videoları Dvd playerlara koyup LCD leri bu şekilde pazarladıklarından falan bahsetmişti.