PartitionMagic 8.0 Disk Biçimlendirmiyor

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:03   |  #1  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
934 mesaj

PartitionMagic 8.0 ile disk biçimlendiremiyorum...
Şöyle bi Ekran çıkıyordaha sonrasında biçimlendirme felan yookkk

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 21:04
Alparslananadolu
15-12-2008, 21:25   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Siz C: sürücüsü üzerinden yine C: sürücüsünü biçimlendirmeye kalkıyorsunuz. XP Nasreddin Hoca'nın yaptığı gibi bindiği dalı kesmez.
Sistem CD yada DVD'niz ile bilgisayarı açın ve DOS modundayken (Siyah ekran) format atın.

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:39   |  #3  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Siz C: sürücüsü üzerinden yine C: sürücüsünü biçimlendirmeye kalkıyorsunuz. XP Nasreddin Hoca'nın yaptığı gibi bindiği dalı kesmez.
Sistem CD yada DVD'niz ile bilgisayarı açın ve DOS modundayken (Siyah ekran) format atın.
Şimdi nasıl anlatsam:-)C'de 500'ün üzerinde Virüs vardı..Bende mecburen format atmak zorunda kaldım sorunda burdan doğdu işte..C ile D ters düştü.Aslında ben D'yi depo olarak kullanıyordum..Ben formatı yine C'ye attım ama bu formattan sonra (Depo) bülümünü kastediyrum D harfi yerine C geldi ve sistem D oldu..

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:40   |  #4  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj

Bilgisayar açıldığında bile sanki HDD'ye üç XP kurmuşum gibi Üç bölüm çıkıyor.

Alparslananadolu
15-12-2008, 21:44   |  #5  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Evet; kurulum işlemleriniz hep yarıda kaldığı için üç ayrı işletim sisteminiz oldu (ama çalışmayan işletim sistemi). O nedenle diskinize mutlaka format atmanız lazım. Format sırasında önünüze çıkacak disklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Böylece verilerinizin olduğu disk silinmemiş olur. (Ama virüsler bu diskinize de kesinlikle bulaşmıştır.)

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:49   |  #6  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Evet; kurulum işlemleriniz hep yarıda kaldığı için üç ayrı işletim sisteminiz oldu (ama çalışmayan işletim sistemi). O nedenle diskinize mutlaka format atmanız lazım. Format sırasında önünüze çıkacak disklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Böylece verilerinizin olduğu disk silinmemiş olur. (Ama virüsler bu diskinize de kesinlikle bulaşmıştır.)
Zaten öyle oldu.Virüsler C'deydi ben o bölümü kullandıkça yayıldılar önceden bu kadar değildiler.......

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:50   |  #7  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj

Şimdiiii çalışmayan "İşletim Sistemini" nasıl yok edebiliriz..../Diskime nasıl fomat atarım....ve son olarak bu başımın belası Virüslerden nasıl kurtulurum....

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 21:52
Alparslananadolu
15-12-2008, 21:52   |  #8  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Virüs bilgisayar ilk bulaştığı anda kendini bütün dosyalara, disklere hatta varsa network ağındaki diğer bilgisayarlara da bulaştırır. Onun doğasında var. Sizin her iki diskinizde de virüs var, bu kesin. Yapmanız gereken, birincil diske format atmak ve işletim kurma işleminizi yaptıktan sonra antivirüs kurup tüm diskleri taratmaktır. Bunu yaparken virüslerin olduğu format atmadığınız diske hiç girmeyin, dosyaları açmayın. Autorun dosyasına bulaşmadı ise burdaki virüsleri silebilirsiniz.

Alparslananadolu
15-12-2008, 21:54   |  #9  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Format atma işlemi burada fotoğraflı olarak anlatılmıştır. Buradan faydalanabilirsiniz. : http://cephanelik.net/format-atma-resimli-anlatim/

Hallederiz_87
15-12-2008, 21:55   |  #10  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Virüs bilgisayar ilk bulaştığı anda kendini bütün dosyalara, disklere hatta varsa network ağındaki diğer bilgisayarlara da bulaştırır. Onun doğasında var. Sizin her iki diskinizde de virüs var, bu kesin. Yapmanız gereken, birincil diske format atmak ve işletim kurma işleminizi yaptıktan sonra antivirüs kurup tüm diskleri taratmaktır. Bunu yaparken virüslerin olduğu format atmadığınız diske hiç girmeyin, dosyaları açmayın. Autorun dosyasına bulaşmadı ise burdaki virüsleri silebilirsiniz.
Böcek gibi mel'un mahluk "Sistemi" kurduktan sonra sistemi Virüs prog.ile taratıyorum sonra bu kurduğum İşletim sistemide çöküyor..

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 21:56
Hallederiz_87
15-12-2008, 21:57   |  #11  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Format atma işlemi burada fotoğraflı olarak anlatılmıştır. Buradan faydalanabilirsiniz. : http://cephanelik.net/format-atma-resimli-anlatim/
Eééé O KADARDA BİLGİM VAR AMA NAFİLE........

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:00   |  #12  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Bide ben Sistemi kurduğumda şimdi D ile C'yi birleştirip toplamda 70-80GB kurmak istiyorum format bu ayrı bölümleri birleştirmiyor../PartitionMagic 8.0 buda bi işe yaramıyor...

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 22:01
Alparslananadolu
15-12-2008, 22:05   |  #13  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Formatla bölüm birleştiremezsiniz. Formattan önce partisionları silip tek partision yapmanız lazım. Ondan sonra format işlemini yapabilirsiniz.
Partition Magic 8 ile tek Harddiski olan bilgisayarlarda, işletim sistemi yüklü iken harddiski yani sistemin yüklü olduğu sürücüyü sisteminize zarar vermeden bölümlüyebilirsiniz. Ama sizin bilgisayarda virüs olduğu için bunu yapmanız anlamsız kalır.
Bunun için bilgisayarı yeniden başlatıp CD'den açın ve kurulum CD'si ile partisionları silin, dilerseniz tekrar ikiye bölün ve format atın. Bunun başka yolu yoktur. Çünkü başınıza Demoklesin kılıcı gibi virüsler duruyor.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:15   |  #14  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Formatla bölüm birleştiremezsiniz. Formattan önce partisionları silip tek partision yapmanız lazım. Ondan sonra format işlemini yapabilirsiniz.
Partition Magic 8 ile tek Harddiski olan bilgisayarlarda, işletim sistemi yüklü iken harddiski yani sistemin yüklü olduğu sürücüyü sisteminize zarar vermeden bölümlüyebilirsiniz. Ama sizin bilgisayarda virüs olduğu için bunu yapmanız anlamsız kalır.
Bunun için bilgisayarı yeniden başlatıp CD'den açın ve kurulum CD'si ile partisionları silin, dilerseniz tekrar ikiye bölün ve format atın. Bunun başka yolu yoktur. Çünkü başınıza Demoklesin kılıcı gibi virüsler duruyor.
Formattan önce partisionları silip tek partision nasıl yacağız..
Format atıyorum ama o esneda bölümü siliyor fakat bana lazım olan 35-40GB yerine 70-80GB vermiyor.
Eééé ikinci yolda olmuyor../PartitionMagic 8.0 buda bi işe yaramıyor...
Anlamsız yere İki bölüm kullanmadığım halde biri "Sistem" diğeri "Önyükleme"Ayrıca açılışta Üç sistem

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 22:16
Alparslananadolu
15-12-2008, 22:20   |  #15  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Siz Partition Magic'i bir kenara koyun. Yukarda bahsettiğim gibi Partition Magic'i Windows üzerinden kullanırsınız. Zaten sisteminizde virüs var. Bu işlemi virüsler size hem yaptırmayabilir hem de yaparsanız bile virüslere bir zarar gelmez.
Bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD yada DVD sürücünüzden başlatmalısınız. Windows CD'niz var ise onu takın ve  partision işlemlerini ve de format işlemini buradan yapın. Format nasıl yapılır ilgili linkte vermiştim.

piRe_
15-12-2008, 22:20   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

PartitionMagic bu işi layıkıyla yapıyor, mutlaka bir yerde hata yapıyor olmalısınız. Üzerinde çalıştığınız sürücüde işlem yapamazsınız, yapsanız dahi pc resetlenmeden işleme başlamaz. Yani işlemi gerçekleştirmesi için pc nin kendini kapatması ve açılış sırasında bu görevi yerine getirmesi gerekir. Yapmıyorsa yada hata veriyorsa dosya sisteminde sorun vardır. Bunun için o diski başka bir pc ye bağlayarak yada, cd den boot edilerek ram üzerinden çalışan minixp gibi sisteme ihtiyacınız var. Ayrıca partition hatalarını düzetmek için Partition Table Doctor 3.5 yazılımını çalıştırıp sorun olup olmadığını öğrenmek zorundasınız. Zaten sorun varsa programı çalıştırdığınızda sizden onarmak için onay isteyecektir.

Diyelimki cd den çalışan sistemle pc yi açtınız, hdd deki alanlarda değişiklik yapmayacaksanız hemen Partition Table Doctor 3.5'i çalıştırın ve rebuild partition, fix mbr ve fix boot işlemlerini yaparak çıkın.

Eğer diskte değişiklik yapacaksanız PartitionMagic ile tüm bölümleri sildikten sonra bölebilirsiniz. Yine hatayla karşılaşırsanız, tüm bölümleri yeniden silin ve Partition Table Doctoru çalıştırarak rebuild partition işlemini yapın. Ardından PartitionMagic ile bölebilir yada bu işi normal xp cd si ile sistem kurulumundada gerçekleştirebilirsiniz.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:22   |  #17  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Siz Partition Magic'i bir kenara koyun. Yukarda bahsettiğim gibi Partition Magic'i Windows üzerinden kullanırsınız. Zaten sisteminizde virüs var. Bu işlemi virüsler size hem yaptırmayabilir hem de yaparsanız bile virüslere bir zarar gelmez.
Bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD yada DVD sürücünüzden başlatmalısınız. Windows CD'niz var ise onu takın ve  partision işlemlerini ve de format işlemini buradan yapın. Format nasıl yapılır ilgili linkte vermiştim.
O zaman formatı atacağız ama elimizde 35=GB olacak

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 22:23
Alparslananadolu
15-12-2008, 22:25   |  #18  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Disk bölümleme işlemini partision işlemi sırasında yapıyorsunuz. Bölümleme yaptıktan sonra format atacaksınız. Bölüm uzunluğunu istediğiniz GB'ye de ayarlayabilirsiniz.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:28   |  #19  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
piRe_
PartitionMagic bu işi layıkıyla yapıyor, mutlaka bir yerde hata yapıyor olmalısınız. Üzerinde çalıştığınız sürücüde işlem yapamazsınız, yapsanız dahi pc resetlenmeden işleme başlamaz. Yani işlemi gerçekleştirmesi için pc nin kendini kapatması ve açılış sırasında bu görevi yerine getirmesi gerekir. Yapmıyorsa yada hata veriyorsa dosya sisteminde sorun vardır. Bunun için o diski başka bir pc ye bağlayarak yada, cd den boot edilerek ram üzerinden çalışan minixp gibi sisteme ihtiyacınız var. Ayrıca partition hatalarını düzetmek için Partition Table Doctor 3.5 yazılımını çalıştırıp sorun olup olmadığını öğrenmek zorundasınız. Zaten sorun varsa programı çalıştırdığınızda sizden onarmak için onay isteyecektir.

Diyelimki cd den çalışan sistemle pc yi açtınız, hdd deki alanlarda değişiklik yapmayacaksanız hemen Partition Table Doctor 3.5'i çalıştırın ve rebuild partition, fix mbr ve fix boot işlemlerini yaparak çıkın.

Eğer diskte değişiklik yapacaksanız PartitionMagic ile tüm bölümleri sildikten sonra bölebilirsiniz. Yine hatayla karşılaşırsanız, tüm bölümleri yeniden silin ve Partition Table Doctoru çalıştırarak rebuild partition işlemini yapın. Ardından PartitionMagic ile bölebilir yada bu işi normal xp cd si ile sistem kurulumundada gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç hatam felan yokk bu saatten sonra özensiz yazılım olarak bakıyorum...Özensiz olmasa ek olarak Partition Table Doctor 3.5 bu yazılım olmazdı.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:29   |  #20  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Disk bölümleme işlemini partision işlemi sırasında yapıyorsunuz. Bölümleme yaptıktan sonra format atacaksınız. Bölüm uzunluğunu istediğiniz GB'ye de ayarlayabilirsiniz.
"Partision İşlemi" değim olarak daha önce duymamıştım biraz açabilirmisinSoruSoru tam olarak nerde ne yapıyoruz..

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 22:29
Alparslananadolu
15-12-2008, 22:32   |  #21  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Partision bir disk bölme işlemidir. Yani C: veya D: gibi sürücülerinizi manyetik olarak ikiye böler. Yani, sizin ParticionMagic ile yapmak istediğiniz şey.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:32   |  #22  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
piRe_

Aslında anlatmak istediğim "Önyükleme" ile "Sistemin" birleşmemesi bu işlemi yapıp 70-80GB'lık bi XP hayal ediyorum.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:33   |  #23  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Partision bir disk bölme işlemidir. Yani C: veya D: gibi sürücülerinizi manyetik olarak ikiye böler. Yani, sizin ParticionMagic ile yapmak istediğiniz şey.
Eééé nasıl "Manyetik" olarak ikiye böleceğız..!
Aslında anlatmak istediğim "Önyükleme" ile "Sistemin" birleşmemesi bu işlemi yapıp 70-80GB'lık biAşkXPAşkhayal ediyorum.

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 15 Aralık 2008 22:37
Alparslananadolu
15-12-2008, 22:37   |  #24  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bunu yaparken karşınıza "Seçili bölümü silmek için D'ye basın" çıkacak. Sonra ENTER tuşuna ve L tuşuna basmanızı isteyecek. Eski bölümleri sildikten sonra, eğer diskinizin ikiye bölünmesini istiyor iseniz bu sefer C'ye basmanızı söyleyecek. Bütün bunları ekranınızda göreceksiniz. Ama önce bilgisayarınız CD'den açın ve windows CD'sini takmalısınız.

Hallederiz_87
15-12-2008, 22:39   |  #25  
Hallederiz_87 avatarı
OP Yıllanmış Üye
934 mesaj
Alparslananadolu
Bunu yaparken karşınıza "Seçili bölümü silmek için D'ye basın" çıkacak. Sonra ENTER tuşuna ve L tuşuna basmanızı isteyecek. Eski bölümleri sildikten sonra, eğer diskinizin ikiye bölünmesini istiyor iseniz bu sefer C'ye basmanızı söyleyecek. Bütün bunları ekranınızda göreceksiniz. Ama önce bilgisayarınız CD'den açın ve windows CD'sini takmalısınız.
Herşey tamam Lakin o son (C) kısmını demiyor..