Pata ve Sata diskleri birlikte kullanma ve sorunla

wolverin55
14-01-2007, 10:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Arkadaşlar sistemimde 80 gb seagate ve 80 gb samsung hdd var. Seagatede xp kurulu, samsung ise formatlanmış bir şekilde yedek almak için kullanıyorum. Sorunum şu çok iyi çalışmalarına rağmen bilgisayarımım açılış süresi çok uzadı. Sadece seagate takılıyken xp açılış ekranındaki kayan simge 5 kere geçice açılıyordu.Şimdi ise neredeyse 4 katı beklemek zorundayım. Nasıl yaparım da açılış normale döner? Biosdan yada winxp den yapabileceğim bir ayar var mı?

Teşekkürler...

yusufemir
14-01-2007, 14:12   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

bildiğim kadarıyla bu sorunu çözebilmen için raid destekli bi anakartının olmsı gerekir eğer anakartında bu özellik varsa biostan bunu kullanabilirsin

make-believe
14-01-2007, 17:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

İki HDD sürücü kullanmanla, XP'nin açılış süresinin uzaması arasında direk bir bağlantı yok. Sen şuna dikkat et: Mesela Windows XP'yi temiz yüklediğin zaman, bilgisayar çok daha süratli açılacaaktır. Ama harddiskine antivirus, ve bir sürü program yükledikten sonra bu açılış süresinin uzadığını göreceksin. Bunun sebebi şu: Bazı programlar, mesela antivirüs programları gibi, bir takım dosyalarını bilgisayarın startup bölümüne yüklerler, ve bilgisayar her açılışında bu dosyaları da başlatmak zorunda kalır. Bu da açılış süresini uzatır. Harddisklerine mutlaka düzenli olarak 'defragmantation' disk birleştirme yapmalısın.

cicin_61
26-01-2007, 16:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

arkadaşım bilmem ama bende de aynı sorun vardı yani bilgisayar.geç açılıyodu ben anakarttan jumper çektim ve işe yaradı seninkisinde bilmem ama denemede fayda var.