PATOLOJİ KANSER DEĞİLDİR

ErenKor
04-05-2016, 22:22   |  #1  
ErenKor avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Hekim’in parçayı Patoloji’ye gönderiyoruz dediğinde akla ilk gelen şey “Kanser” DEĞİLDİR ; Patoloji .  Patoloji vücutta oluşan hastalıkların neden oluştuğuna araştırma yapan Hastalıklar Bilimi’dir . Çoğu insan Patoloji’nin adını doktorundan duymaktadır . Tedaviyi yapan Hekim’in “ Patoloji sonucu çıktıktan sonra görüşelim “ – “ Önemli bir şey değil ama Patoloji’de incelesin “ sözlerinin üzerine çoğumuzun gece uykusu kaçmıştır . Sebebini yazımın başında da belirttiğim gibi insanların aklına Patoloji denildiğinde ilk gelen şey “ Kanser “’dir .  
Kendimden biliyorum , terleme sorunu ile Troid’lerim kontrol edilirken nodüler kitleye rastlandı . Tek olduğu için ve 1 cm’den büyük olduğu için şüpheli görülen kitle için biyopsi yapılması istenildi . İnce İğne Aspirasyon ( İİAB ) adı verilen işlem ile kitlenin içinden sıvı alınıp kontrol edildi . Sonuç yaklaşık 3 gün sonra ulaştı . O 3 gün içerisinde neler çektiğimi bi tek ben biliyorum . En başta bunu hiç kimseye anlatamama sorunum vardı . Siz ne kadar soğuk kanlı davranmaya çalışsanız da sizi sevenlerin başta ailenizin ne hale geleceğini biliyorsunuz çünkü … Sonrasında ya kansersem ? Ya tedavi edilemezsem ? sorularıyla 3 gün boyunca uykusuz olarak ortalıkta dolaştım . Hayatıma nasıl devam edeceğim bir sabah çalacak olan telefonla belirlenecekti . Biliyorum çok uzun zaman geçmiş gibi anlattım burayı … O geçen 3 gün bana değil 3 ay değil 3 yıl bi ömür kadar uzun geldi … Tam yarı uyumaya başlamışken sabah 7 sıraları telefonum çaldı. Arayan Biyopsi’yi yapan Radyoloji Doktor’um’du . O telefonu nasıl açtığımı hiçbir zaman unutamam . Telefondan gelen cevap hayatımı ya baştan şekillendirecekti , ya da olduğu gibi devam ettirecekti . Bianda ellerimin titremişiyle soğuk terler dökmeye başladım . Ta ki Doktor’um’un “Geçmiş olsun sonuçların temiz çıktı “ diyene kadar …  
Bunu duyduğum o an tekrardan yaşadığımı hissettim … Çoğu insan da yaşamıştır aynısını belki de daha fazlasını . Gelen sonuç kimilerini mutlu ederken , kimilerimizi bi çıkmaza sokmuştur . Olur ya , insanız çünkü biz başımıza herşey gelebilir . Böyle bi sabaha uyandıktan sonra Patolojik inceleme isteyen Doktor’umun da herşey temiz geçmiş olsun demesiyle atlatmış oldum bu vakayı . Fakat sonucu beklerken de sonuç çıktıktan sonra da merak ettiğim bir şey vardı . Bu sonuç nasıl çıktı ? Sıvıdan nasıl sonuç çıkartıyorlar ? Neden birkaç gün geçmesi gerekiyor ? Derken ; internetten başladım araştırmaya … Meğersem Patoloji demek hastalığın araştırılması , neden oluştuğunun bulunması ve yapılan araştırmanın kesin sonuçlanmasını sağlayan bir Tıbbi Bilim’miş . Daha sonrasında bunların da detayına inmeye karar verdim .  Vücuttan 2 şekilde örnek alınıyormuş bunlardan birisi Doku ( Organ ) diğeri ise Vücut Sıvısı’ymış . Daha sonra bu örnek özel solüsyonlar ile bozulmaya engel olunuyormuş . Özel bir boyama tekniği ile boyanıp mikroskop üzerinde incelenip sonuçlanıyormuş . Bunlar da sıralı işlemler olduğu için rutinde 2 gün bekleme süresi varmış . Tabii bu süre kimisine göre kısalıp kimisine göre de uzamaktaymış .  Bunlar ilk elde ettiğim bilgilerdi . En azından kafamda ki bazı soruların cevabını almış oldum .
Yaşadığım olay benim için hayatımda ki en önemli olaylardan birisi oldu . Sağlığım ile ilgili ilk defa bu kadar ciddi olarak ilgilenmiştim . İnsanlara daha sonraları vücutlarında bir kitleye rastlarlar ise hemen doktora gitmelerini illaki kötü bi sonuç olmayacağını bunun sadece kontrol edilmesi gerektiğini anlatmaya başladım . Çünkü insanlar başlarına kötü bir şey geleceğinden o kadar tedirginler ki , kanser denilen hastalığında yanlış tanıtılması buna değiniyor . Ya da bardağın boş tarafını görmek en kolayı geliyor … İlla ki birine rastlamışsınızdır ya da denk gelmişsinizdir . Ünlülerden olduğunda haberi bile yapılıyor . X kişi kanseri yenmeyi başardı diye … Ölümcül olarak baktığınız hastalığa yakalandığınızı varsayalım . Peki bu insanlar nasıl iyileşmeyi başarıyor ? İyileşiyorsa demek ki ölümcül bir hastalık değildir … Her zaman söyledim yine söylemeye devam ediyorum . Patoloji’den korkmayın Patoloji kanser demek değildir . Hastalığın neden oluştuğunu bulmak , tanı koymaktır . Şimdi ise bende bu işi yapmak için okulunu okuyorum . Hayat her ne olursa olsun yaşamaya değecek kadar güzel … Kendinizden korkmayın Patoloji kanser demek değildir , vücudunuz da bir kitleye rastlarsanız derhal kontrole gidin diyerek makalemi burada tamamlıyor , Saygılarımı sunuyorum …