PAYLAŞIMLI EKRAN KARTI NEDİR ?

HPQ-User
02-06-2008, 18:20   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

unifeb82 sormuş:
Herkese selam,

Başlıkta da bahsettğim üzere öğrenmek istediğim paylaşımlı ekran kartlarının paylaşımsızlarla olan farkı nedir?

Dizüstü bilgisayar alacağım da  özellikleri arasında,  ekran belleği kısmında "Max 358 MB paylaşımlı" yazıyor... Bunun anlamanı sormak  istiyorum. Bazılarında da max 1024 gıbı degısen sayılar kullanılıyor. kısaca bu paylaşımı hayıra yormuyorum :)  bilen arkadaşlar açıklarsa çok  sevinirim.

Şimdiden bütün yanıtlar ıcın cok tesekkur ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
HP PAVILION DV6755 KS329EA NOTEBOOK?

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; WWTClient2)

murat.mrt1
02-06-2008, 18:35   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

paylaşımlı demek üzerinde ekran kartı yok ramdan harcayan demek yani : alacağın makinede ekran kartı yok ramdan harcıyor maximum 1024 e kadar çıkarabilirsin ama noramal ekran kartı yani paylaşımsız dediğimiz ekran kartlarında yükseltme gibi özellik yoktur bazı ekran kartları hariç.paylaşımlı ekran kartı onboard ekran kartıdır yani pc üzerinde akran kartı yok anakartta birleşik olan karttır..

Reborn91
02-06-2008, 18:56   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

paylaşımlı ekran kartı demek şu demektir:
Diyelim ki senin sistem belleğin (ram) 1024mb. Paylaşımlı ekran kartı demek ekran kartının ram ihtiyacını kendi üzerindeki dahili ramlerden değil ( çünkü yoktur ) sistem belleğinden karşılaması.. örneğin sen max 358mb demişsin.. Eğer ekran kartı ramini 358mb a getirirsen sistem için 666mb ramin kalır.. düşük ramli sistemlerde bu çok daha performans kaybı getirir.. örneğin buradaki ram 1gb yerine 512mb olsa idi sistemin için sadece 154mb ramin kalacaktı ki büyük bir performans kaybıdır.. Bu yüzden performans isteyen oyun gibi yazılımlar kullanırken ekran kartınızı paylaşımsız ve en azından orta seviye almaya özen gösterin..

örneğin yazın bir grafik ajansında çalışmıştım.. pclerin hepsinde adobe photosop gibi agır (pek agır olmasada genede her sistemin hızlı calıstıramayacagı ) programlar kullanıyordu.. Sistem konfigrasyonunu sayayim.. : 1024 ram .. onboard 358mb ekran kartı... Sonuc = kasım kasım adobe photoshop :)

frkn_ua
02-06-2008, 22:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

kısaca,anakarta tümleşik gelen,bellek ihtiyacını sistemm belleğinden alan(ramden) düşük performanslı kartlardır.ancak laptoplarda hepsi tümelşik olmasına rağmen hepsi düşük performasnlı değildir.onlarda yüksek performanslı kartlar kullanılabiliyor.

unifeb82
03-06-2008, 16:07   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj

Arkadaşlar, cvplar için hepinize teşekkür ederim.Altından bişey cıkacak demıstım zaten :)
saygılar..