pc açılamıyor

Notorius
24-01-2009, 02:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

selamlar,soruyu nereye soracağımdan emin olamadım,ekran kartından şüphelendiğim için buraya yazıyorum,kusuruma bakmamanız dileğiyle:
asus p5w dh deluxe anakart
2gb ddr2 ram
western digital 2500ks 250gb harddisk
intel core2 duo e6600 2.40ghz cpu
gigabyte radeon x1300pro ekran kartı
sony sdm s93 monitör
windows xp pro sp3 bir konfigürasyonum var;
son iki gündür pc'yi kapattıktan sonra tekrar başlatmaya karar verdiğimde ve bugün restart etmek istediğimde monitöre sinyal gelmedi,bununla beraber pc'den de rutin açılış sesleri-ya da tıkırtıları gelmedi.sadece fanlar devreye giriyor,harddiskin ışığı yanıyor,o kadar.fanlar gayet temiz durumda ve kasa havadar bir konumda,dolayısıyla aşırı ısınma gibi bir sorun olduğunu zannetmiyorum,ama emin olamadım.eski pc'mde de buna benzer bir sorunla karşılaştığımda ya işlemci,ya da ekran kartıyla ilgili bir sorun yaşıyor olurdum,o yüzden ekran kartından şüphelenmiş bulundum.bir gariplik de,anakartın herhangi bir sorun sinyali vermemesi.bir süre-yaklaşık 15-20 dakika- sonra denediğimde açıldı,yarın öbür gün bu yüzden daha beter bir sorunla karşılaşmak istemediğim için fırsattan istifade foruma girerek size danışmak istedim.ilginize ve cevaplarınıza şimdiden teşekkürler.

_cypher_
24-01-2009, 04:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

işlemcinizin woltajını yukselttiniz mi? benim eski pc nin işlemci voltajını yukselttiğimde aynısını yapmışti biraz bekleyip acınca geliyordu yoksa kasa fanları calısıodu ama ne goruntu ne hdd hareketi işlemci başlamıodu kısacası

Notorius
24-01-2009, 13:16   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

özür dilerim,belirtmeyi unutmuşum.overclocking'e hiç girmedim,yani herşey fabrika ayarlarında.yine bu arada fark ettiğim bir şey;internet explorer açıkken sayfa görüntüsü nadiren takılıyor-sanki refresh rate takılırmış gibi,yani netten dolayı oluşan bir takılma değil-.facebook'ta bazı sayfalar açılırken özellikle fark ettim,fotoğrafların bol olduğu ya da mesaj gönder'e basıp da pop up mesaj penceresinin açıldığı anlarda.durumla bir ilgisi var bilmiyorum tabii.pc'de oyun da yok,en azından zorlayacak cinsten bir şey olsa gözümü karartıp deneyeceğim:).rtcw var sadece,o da iki yıldır filan,onda da herhangi bir sorun çıkarmadı zaten.ama senin de dediğin gibi bir durum oldu gerçekten.işlemcinin fanını geçen ay temizledim,ama o zaman epey bir kirlenmişti,acaba o zaman aşırı sıcaktan bir şeyler oldu da ancak mı etkisini göstermeye başladı.çok mantıklı gelmedi tabii bir ay sonra bozulmaya başlaması-öyle bir durum olduysa şayet- ama elektroniğe de o kadar vakıf değilim,bilmediğim konulara girmeyeyim:)