Pc açılmıyor 4 kısa dıt sesi geliyor ???

CrocodilS
29-07-2010, 12:40   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Arkadaşlar laptopun içini temizlemek için açmıştım temizledim kapattıktan sonra açtığımda ekrana görüntü gelmedi.Bugün tekrar açtım iyice kontrol ettim kabloları çıkardım taktım tekrar açtım bu sefer 4 kısa dıt sesi geldi bilgisayar açılmadı power ışığı yanıp sönmeye başladı ve öyle kaldı.4 kısa dıt sesi zaman sayacı arızalı demek oluyormuş bu arıza yüzünden ekrana görüntü gelmeme gibi bi durum olabilir mi? Yada bu 4 kısa dıt sesinin başka bi anlamı var mı ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Son Düzenleme: CrocodilS ~ 29 Temmuz 2010 12:42
Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 12:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Bilgisayar saati ile alakalı bi problem.
Bios'a girebiliyorsan tüm ayarları default'a al sonra saat ve tarih doğru olarak ayarla Save & Exit'e bas tekrar dene.
Bios pilinde de problem olması muhtemel. 

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 29 Temmuz 2010 12:47
CrocodilS
29-07-2010, 12:55   |  #3  
OP Üye
65 mesaj

Biosa giremiyorum kardeşim ekrana görüntü gelmiyor.Bilgisayar kapalıyken ekran nasıl simsiyahsa açtığımdada öle simyayah kalıyor.

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 12:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Açma tuşuna bastığınızda fan felan dönüyor mu ? Elektrik geliyor mu ?

CrocodilS
29-07-2010, 13:14   |  #5  
OP Üye
65 mesaj

Fan dönüyor elektrik geliyor..Ekrana görüntü gelmemesinden başka herşey tamam ama görüntü yok..

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 13:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Ekran kartında bi problem var ozaman. 4 kısa dıt sesi timer hatası normalde. Ekran kartında bi problem var görüntü gelmiyorsa ama laptoplar da nasıl olur o iş bi bilgim yok ince iş biraz :)

CrocodilS
29-07-2010, 13:18   |  #7  
OP Üye
65 mesaj

Fiyat konusunda bi bilgin var mı tahmini olarak ne kadara patlar bana.Tuzlu olcak gibi gözüküyor korkmaya başladım :)

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 13:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Laptop parçaları ve işçiliği biraz tuzlu oluyor ama bilgim yok fiyatları konusunda :).Bi bilgisayarcıya götür sorun başka birşeyde olabilir boşuna masraf yapma hemen.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 29 Temmuz 2010 13:25
CrocodilS
29-07-2010, 13:27   |  #9  
OP Üye
65 mesaj

Bİlgisayarcıya götüreyim doğru..İnşallah çok fazla tutmaz.Yardımların için çok teşekkür ederim :)

Barış
29-07-2010, 13:27   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: Atilla Sarıtaş  
Bilgisayar saati ile alakalı bi problem.
Bios'a girebiliyorsan tüm ayarları default'a al sonra saat ve tarih doğru olarak ayarla Save & Exit'e bas tekrar dene.
Bios pilinde de problem olması muhtemel. 

4bip sesi timer yazınca aklımıza "time"dan zaman saat mi geliyor acaba ? Sistem açılmak için hiç bir zaman saate tarihe bakmaz. öyle birşey olsaydı belirli gün ve haftalarda greve gider sistemi açmazdı.

Çözüm olarak bilgisayardaki bütün genişleme yuvalarının çıkarılıp safi temel donanımlar ile çalıştılarak denenmesi yazıyor. ama laptop da öyle bir şansınız yok sanırım.RAM lerin yuvalarına tam oturup oturmadığını deneyebilirsiniz.
Çok yollu bir arıza çeşidi. masaüstü sistemlerde BIOS entegresi değişmesi ile aşılabileceği gibi komple anakart değişimi sonucuda aşılabilceği bilgisine ulaşabildim.

http://www.computerhope.com/issues/ch000384.htm
http://www.helpwithpcs.com/upgrading/post-beep-codes.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Power-on_self-test

Umarım basit bi sorun olmuşturta kolayca halledebilesiniz.

-----------------------------------------------
Sürekli Ses - Güç kaynağı arızası
Birçok kısa bip - Anakart arızası 
1 uzun - Bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa - Anakart veya BIOS çipi arızası
1 uzun 2 kısa - Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır) 
1 uzun 3 kısa - Ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa - Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
2 kısa - Bellek parity (eşlik) hatası9 - 3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa - Timer hatası 
5 kısa - İşlemci hatası
6 kısa - Klavye işlemcisi hatası 
7 kısa - İşlemci hatası 
8 kısa - Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası 
9 kısa - BIOS ROM hatası 
10 kısa - CMOS okuma/yazma hatası 
11 kısa - Tampon Bellek Hatası

CrocodilS
29-07-2010, 13:31   |  #11  
OP Üye
65 mesaj

İnşallah basit bi sorundur dediğin gibi..Bende biraz araştırdım anakart arızalanmış olabilirmiş..Zaten bi düzelsin şu pc bi daha ne temizleme yaparım ne bişi açarım pc mi yaparım yapcağımı koyarım kenara.Yardımın için saol :)

Barış
29-07-2010, 13:39   |  #12  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: CrocodilS  
İnşallah basit bi sorundur dediğin gibi..Bende biraz araştırdım anakart arızalanmış olabilirmiş..Zaten bi düzelsin şu pc bi daha ne temizleme yaparım ne bişi açarım pc mi yaparım yapcağımı koyarım kenara.Yardımın için saol :)
Kaynaklara bakınırken ESD den bahsedilmiş. o dikkatimi çekti.
siz sanırım bu temizleme silme süpürme işlemi sırasında bolca elektronik yüzeye dokundugunuz ve vucudunuzdaki bu durgun elektrik bu devrelere geçerek sorun yaratmış olabilir (miş)
hassas donanımların basında olan ram'inizi uygun bir baska ram değiştirerek deneyebilirsiniz.

CrocodilS
29-07-2010, 13:44   |  #13  
OP Üye
65 mesaj

Evet elektronik yüzeye bolca dokundum.Kablolara zarar vermedim diğer elektronik parçalara zarar vermedim.Nasıl arzalandı anlamadım.Bu dediğiniz şeyden arızalanmış olabilir.Ram de bi sorun varsa ekrana görüntü gelmeme gibi bi durum olur mu ?

Barış
29-07-2010, 13:50   |  #14  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Evet elektronik yüzeye bolca dokundum.Kablolara zarar vermedim diğer elektronik parçalara zarar vermedim.Nasıl arzalandı anlamadım.Bu dediğiniz şeyden arızalanmış olabilir.Ram de bi sorun varsa ekrana görüntü gelmeme gibi bi durum olur mu ?
[/alıntı
elektronik cihaz olduğu için kesin birşey demek istemiyorum ama. eğer çok fazla sök tak çıkar sarma vs. yapmadıysanız elektrostatik deşarj sonucu bu zararıda vermiş olabilirsiniz. bozuk bir ram'i sisteme taktıgımızda görüntü gelmez ve hata sinyali verir. timer hatası ile hiç karşılaşmadım o yüzden kesin birşey diyip yanlış bilgilendirmek istemiyorum. aklıma gelen ilk yol uygun bir ram ile denemek olurdu benim.

CrocodilS
29-07-2010, 13:53   |  #15  
OP Üye
65 mesaj

Ram bulursam denerim.Yada en iyisi gidip bilgisayarcıya veriyim hem uğraşmamış olurum hem uzman biri yaparsa daha sağlıklı olur ?

Barış
29-07-2010, 13:58   |  #16  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Ram bulursam denerim.Yada en iyisi gidip bilgisayarcıya veriyim hem uğraşmamış olurum hem uzman biri yaparsa daha sağlıklı olur ?
bencede siz artık sadece kullanım kısmı ile ilgilenen :P :)
ram bulup deneyebilirsiniz hiç olmassa bi bilgi sahibi olursunuz sorun hakkında.
bilgisayarcıya verebilirseniz yani anlıycak birine çok daha iyi olur :)
sizi görünce abi bu ölmüş 100milyon veriyim , abi bu yapılmaz gibi şeyler söylüycek bilgisayarcılara götürmeyinde :)

CrocodilS
29-07-2010, 14:07   |  #17  
OP Üye
65 mesaj

Tanıdık bi bilgisayarcı var.O yardımcı olur.Çünkü ram falan bulmam zor.Yeni alayım diyecem bide ram sorunlu değilse boşuna para vermiş olcaz.Veririm tanıdık pc ciye kafam rahat olur..

CrocodilS
01-08-2010, 20:28   |  #18  
OP Üye
65 mesaj

Bilgisayarım tamir edildi ekrana giden kablolarda sorun çıkmış bu nedenle ekrana görüntü gelmiyormuş.Ayrıca ben temizlik sırasında laptopun mousesini de bozmuşum :) ve güç kablosunda problem varmış.Bütün bunlar yinelendi.Bunların yanında laptopun iç temizliği fan temizliği yapıldı ve format atıldı pc ye gerekli olan programlar yüklendi.Bütün bunlar bana 180 tl ye mal oldu.Yardımlarınız için teşekkürler :)

Barış
02-08-2010, 10:19   |  #19  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Bilgisayarım tamir edildi ekrana giden kablolarda sorun çıkmış bu nedenle ekrana görüntü gelmiyormuş.Ayrıca ben temizlik sırasında laptopun mousesini de bozmuşum :) ve güç kablosunda problem varmış.Bütün bunlar yinelendi.Bunların yanında laptopun iç temizliği fan temizliği yapıldı ve format atıldı pc ye gerekli olan programlar yüklendi.Bütün bunlar bana 180 tl ye mal oldu.Yardımlarınız için teşekkürler :)
:) yine iyi 180 tl ile bu işten kurtulmayı başarmıssın :)
artık işini toz götürene kadar açmazsın :)
tekrar geçmiş olsun :)

CrocodilS
02-08-2010, 18:25   |  #20  
OP Üye
65 mesaj

İçi toz götürse bile açmam :)Çok saol :)

gutefli
19-10-2013, 23:58   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

bende de aynı sorun var yardım edin lütfen