PC ağır çalışıyor

HPQ-User
30-03-2008, 12:44   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ONUR sormuş:
pc açılırken ve normal çalışma sürecinde ağır hareket ediyor;
klasör açarken bile ağır oluyor ve özelliklede ilk açılışta yavaş ilerliyor. takılıyor.
ram yükseltsem bi faydası olur mu ? yada Servis Pack 1 yüklesem olur mu?
YADA NE YAPMAM GEREKİR pc 160hdd  %65 i boş bilgisayarın

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
pentium D 3.0ghz
vista home basic
512 ekran kartı
1GB Ram 667 MHZ 800FSB 4 MB
160GB HDD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; FunWebProducts; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2; InfoPath.1)

selimhun
30-03-2008, 13:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj

Biri Uluslararası diğeri ulusal  iki virüsün etkisi altındasınız..

Uluslararası  virüs   Vista...Ne yaprsanız yapın...xp  den aldığınız verimi alamayacaksınız...Çözüm   Vista dan kurtulun.!!!!Bu arada usd 40-50 verip  lisanslı bir xp almakta acele edin ...çünkü pazarlaması 30.6.2008 de sona eriyor..Destek de sorun yok...2010 a kadar rahatsınız.!!!!
(NOT . YANLIŞ ANLAŞILMASIN ..BEN DE  İSRARLA VİSTA KULLANMAYA ÇALIŞAN ''HAYALCİ'' KESİMDENİM !!!AMA SABRIM SONUNA GELİYOR.!!!)
Ulusal virüs TTnet adsl ...5 dakika önce  uçarak sörf yaparken 5 dakika sonra  yerlerde sürünüyorsunuz.Bundan kurtuluş biraz zor. Kablonet denenebilir...

1ol3irol
30-03-2008, 13:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,714 mesaj

ben imzamdaki sistemimle sorunsuz kullandım vistayı.. 2gb yapmak farkettirecektir. bir de başlangıçta gereksiz programları kaldırın. Ccleaner kurun. disk birleştiricisi yapın ve güvenli kipte virüs taraması yapın.. Sp1 az da olsa performans artışı sağlıyor.. Sp1i kurduktan sonra disk birleştiricisini kullanmayı da unutmayın..

demircan67
12-12-2008, 15:49   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

ben pc den anlamam aynı sorun bendede oldu içini bi güzel temizledim  şimdi uçuyor:))Beğendim

Toxic
12-12-2008, 15:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

sistemini ccleaner ile temizle

Benetton
12-12-2008, 17:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

Selam..
ServicePack1'i kurmalısınız.. ServicePack1 kurduktan sonra Ram'iniz tam verimle çalışacaktır..Pc açıkken tam verim alabilmek isterseniz realtime olarak çalışan ya da sistem başladığında otomatik olarak çalışan programları kapatmalısınız.. Bunu için pc'nizdeki software ile gereksiz çalışan servisleri kapatmanızda yarar var.. İlk olarak şu anahtarı izleyin;

start/run/msconfig/

Burada hizmetlerden gereksiz olanları durdurun.. En basit örnek pc'nizde parmak izi tanıyıcısı yoksa.. Parmak izi tanıyıcısı hizmetini durdurabilirsiniz.. Bunu benim yazmam imkansız.. Sizin kendiniz analiz etmeniz gerekiyor.. Ayrıca.. Herhangi bir "registry programı ile" kayıt defterinizi düzenlemeniz (birleştirmeniz) gerekiyor..
Yine extra verim artışı isterseniz kayıt defterinde bir kaç değişiklik yapabilirsiniz.. Internet hızınızın yavaş olduğundan bahsetmişiniz.. Bu vista'da oldukça doğal.. Vista IPv6 protokolünü kullanıyor Xp den farklı olarak.. Bunu manuel olarak kapatabilirsiniz.. Şu anahtarı izleyin;

Start/run/gpedit.msc/Computer Configuration/Administrative Templates/Network/Qos packet scheduler..

Burada en altta bulunan "Limit Reservable Bandwidth"  set dosyasını açın..

Enable yapıp.. Bandwidth Limit Değerini 0% yapın.. Uygulayıp sisteminizi tekrar başlatın.. Artık browser'iniz bu limit değerini kullanacaktır.. Aktif ama işlevselliği 0% .. Basit bir mantıkla (HALA KAPALI)..

Pc tekrar başladıktan sonra Network and Sharing Center'dan Bağlantı ayarlarıza girin.. Burada kullanmakta olduğunuz "kablolu veya kablosuz ağ yapılandırma özelliklerine gelin.. Basitçe şu adımları izleyin;

Internet Protocol Version 6 (TCP /IPv6)
Link-Layer Topology Discovery Mapper I/O Driver
Link-Layer Topology Discovery Responder

bunları unchecked yani seçilmemiş yapın..
Sonra Onaylayıp çıkın..

Mantığı sadece Vista'da olan kullanıcıya açılmış IPv6 güvenlik protokülünü devre dışı bırakmak.. Aynı anda güvenlik açığı yaratmaması için kullanılan band değerini "0" a indirgemek.. Hiç bir fark yok aslında..

ve son olarak bworser'inizi tıkladığınızda pencerenin hızlı açılmasını istiyorsan yine bir dword değirinde değişime gitmek zorundasın.. ShowmenuDelay kısmında..

Aslında Windows Vista sistemini kastırmak ya da kastırmamak hepsi kullanıcın elinde.. Yeter ki biraz mantıklı değişimler yapılsın.. Kolay gelsin..

Mustafa Akın
12-12-2008, 19:35   |  #7  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Vista'ya suç bulma arkadaşım.

"30.6.2008" tarihinin geçtiğinin farkındasın değil mi? 1gb a asla Vista yüklenmemeli düzgün performans isterseniz. Ya da dedikleri gibi SP1 yüklenmeli. Donanımın yetersizliğini Vista'ya suç atarak adamların emeğini küçümsemeyin. Vista güçlü donanımla takır takır çalışıyor.

veygun
09-03-2009, 17:00   |  #8  
Yeni Üye
22 mesaj

Benim PC hızlı fakat flash diski takınca veri almada veya flashdiske veri gönderme çok ağır çalışıyor. ör:500mb bir veriyi 15 dk alıyor. Usb2.0 driveri yüklü ve usb2.0 çalışan yuvalara takıyorum. Sorun nedir?

cawsino
17-02-2012, 07:31   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar benim bilgisayarımda çok ağırlaştı 2 internet sayfası açtığım zaman pc donup kalıyo format attıktan hemen sonra bile aynı neden kaynaklanıyo olabilir acaba yardımcı olursanız sevinirim..

ÖZELLİKLER
RAM: 4 GB DDR3
HARDİSK: 1 TB
EKRAN KARTI:ATİ RADEON HD 4300/4500
ANAKART:GİGABYTE G41MT-S2PT
İŞEMCİ:İNTEL (R) PENTİUM (R) D CPU 2.80GHZ
İŞLETİM SİSTEMİ:WİNDOWS XP PROFESSİONAL SP3