Pc aniden donuyor ve ses çıkarıp kapanıy

HPQ-User
09-04-2010, 20:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

H@cKeRBoSS sormuş:
Pc normal açılıyor. Açıldıktan sonra msn, internet ... derken aniden bir ses çıkararak (sürekli devam eden ses) pc kapanıyor. Dikkat ettim pc yi kasmamama rağmen yine böyle kapanıyor. tek bir uygulama çalıştırsam da yine oluyor. Virüs olmadığına eminim çünkü defalarca format attım ve yabancı hiçbir program yüklemedim yine de aynısı oluyor.
2. Sorun:
PC ye program yüklerken bazen büyük boyutlu (Nero 9; 200 Mb Tek dosya) programlar çalışmıyor. Açılıyor fakat sonra hata veriyor. Hata mesajında "corrupt file" (tam olarak hatırlamıyorum) yazısını içeren mesaj çıkıyor ve kapanıyor. Aynı dosyayı tekrar çalıştırıyorum bu sefer dosya ayıklanırken %50'lerde aynı hatayı veriyor. Birkez daha deniyorum %70'lerde aynı hatayı veriyor. Ayrı bir HDD (Taşınabilir Maxtor 160 Gb USB) ile başka pc'lere yüklediğim dosyayı sorunlu pc'ye kopyalıyorum yine aynı mesaj. Bu sefer direk Taşınabilir HDD'den yüklüyorum yine hata veriyor. Bazen internetten indirdiğim 10-20 hatta 1 mb'lık dosyalar bu pcde ve başka pclerde de çalışmıyor (Dosya ya hiç açılmıyor yada yüklerken kayıp dosya hatası veriyor[corrupt..]) Bu yüzden bu pc'ye oyun bile yükleyemiyorum.

Denediklerimiz:
Kasanın içini ve işlemcinin, ekran kartının iyice tozunu aldık. (Sorun hala düzelmedi)
HDD onarıcı program denedik (System Mechanic Pro'daki HDD Onarma Seçeneği) [Sorun yine düzelmedi]

Not: Sorunlu Pc Dayımların PC'sidir. Benim kullandığım pc ise sorunsuz çalışıyor ve HDD'de benimdir. (Maxtor Taşınabilir)
Burada yazdığım sorunlar dayımların pc'ye aittir.
Yardımlarınızı Bekliyorum. İyi Çalışmalar.
Umarım bir çözümü vardır...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Anakart: Foxconn
RAM: 1 Gb (2x512Mb)
İşlemci: Intel Pentium D 3.4 Ghz
Ekran Kartı: ATI Radeon X1050 256 Mb
HDD: 160 Gb

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

zxsel
09-04-2010, 21:43   |  #2  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
903 mesaj

maxblast hdd oanrım progrmı (hdd yı sıfır yapar) dene cok baarılı yada badsektor progrmaı kullan

bıos pılını cıkar bıos pılı bıtmıs olabılır...

bıos ayarlarını kontrol et....

osmankorsan
19-04-2010, 13:51   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

Bios ayarlarında hiçbir sorun yok (kontrol ettim)
pili değiştirip bakarım yine aynı olursa Maxblastı denerim
Acaba başka çözümü varmıdır Bilgi için Teşekkürler

_hEro
19-04-2010, 17:49   |  #4  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Ramlerde sorun olabilir mi acaba?
Memtest ile test ettiniz mi ?

mancukya
20-04-2010, 14:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim hayatta hic sevmedigim sey ama malesef

1 Kasayi ac islemci macunu degistir, fani temizle.
2 Pcnin arkadaki fanin icini ac temizle, grafik kartinda fan varsa modeli bilmiyorum onuda iyice temizle
3 Temiz format at cünkü dosya bozuk cikiyorsa bunun sebebi yükleme esnasinda bulasan zararli yazilimlar programin temelini bozuyor ve o hatayi verdiriyor

Ram hatasi yada grafik kart hatasi genelde  mavi ekran verir islemci isinmasi yada fan sorunu makine kendini oto resetler.

Huzzia
22-04-2010, 12:28   |  #6  
Huzzia avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
144 mesaj

Bu sorunu bende yaşadım arkadaşım bios'a gir ve bak bilgisayar senin HDD ni master olarak görmüyordur Slave olarak görüyordur Bıos pilini çıkart sonra hard diskinin kablosunun yerini değiştir daha sonra bilgisayarını formatla  ama tüm hard diski sil ve yeniden 2 ye böl olacaktır...

kadirkacti
22-04-2010, 18:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
316 mesaj

arkadaşım bıso pilinde falan sorun olsa hiç bişi olmaz sadece bos ayarlarını aklında tutumaz ve saaat geri kalır o yüzden onla uğraşmana gerek bile yok sende donanım arızası war bunu da en başta olarak ankartında sorun olduğunu düşünüyorum eyer senın pc dekı anakartın dayınınkıne uyuyorsa  denemenı tavsıye ederım

mancukya
23-04-2010, 00:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Bios ile ne alakasi var bunun ?
Bios makineyi ilk calistiran programlamadir acildikdan sorna etkisi olmaz
master slave dalgasida ayni sekilde isletim sistemi acilmaz zaten kusura bakmayin arkadaslar iyice kafa karistirmak sadece bunlar.

kadirkacti
23-04-2010, 00:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
316 mesaj

evt forumda dolaşıyo bazı insanlar arastırma yapmadan sallamasyon bılgılerle ınsanları oyalamaktan başka işleri yok bunların

Huzzia
23-04-2010, 01:54   |  #10  
Huzzia avatarı
Yıllanmış Üye
144 mesaj
Alıntı: mancukya  
Bios ile ne alakasi var bunun ?
Bios makineyi ilk calistiran programlamadir acildikdan sorna etkisi olmaz
master slave dalgasida ayni sekilde isletim sistemi acilmaz zaten kusura bakmayin arkadaslar iyice kafa karistirmak sadece bunlar.
Master slave dalgasına gelince ben yaşadım bilgisayar açılıyor ama F1 e basmak zorunda kalıyordum açarken sonra har disk girişini değiştirdim kasadan F1 olayı çözüldü ama hard diskim hala slave ve öyle kullanıyorum düzelmedi ..... Bilmiyorsanız yorum yazmayın...
Alıntı: kadir_1367  
evt forumda dolaşıyo bazı insanlar arastırma yapmadan sallamasyon bılgılerle ınsanları oyalamaktan başka işleri yok bunları
Sizin gibi boş mesaj yazmıyoruz konulara konuyla ilgilen yada bildiğin birşey varsa yardımcı ol ben bu sorundan bu şekilde kurtuldum sen yaşamadıysan bu sorunu bilmiyorsun demektir....

Ayrıca BIOS pilini çıkartmak Bıos'ta bozuk ayarlar varsa düzelir eski haline döner ...

Bu arada sorun yaşan arkadaşım BIOS'a gir bi bak Hard diskin slave mi yoksa master mi görünüyor eğer slave ise anahard diski arıyordur bilgisayar yani senin HDD ni normal bi cd-rom gibi görüyordur..

Son Düzenleme: Huzzia ~ 23 Nisan 2010 02:13
kadirkacti
23-04-2010, 12:31   |  #11  
Yıllanmış Üye
316 mesaj

ben senin yaşın kadar sorun çözmüş adamım senın başka sorunun wardırda şansına çözüm bulmuşsun master ve slave  da  sorun olsa pc açılmaz koçum

mancukya
23-04-2010, 20:36   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: Huzzia  
Master slave dalgasına gelince ben yaşadım bilgisayar açılıyor ama F1 e basmak zorunda kalıyordum açarken sonra har disk girişini değiştirdim kasadan F1 olayı çözüldü ama hard diskim hala slave ve öyle kullanıyorum düzelmedi ..... Bilmiyorsanız yorum yazmayın...

Sizin gibi boş mesaj yazmıyoruz konulara konuyla ilgilen yada bildiğin birşey varsa yardımcı ol ben bu sorundan bu şekilde kurtuldum sen yaşamadıysan bu sorunu bilmiyorsun demektir....

Ayrıca BIOS pilini çıkartmak Bıos'ta bozuk ayarlar varsa düzelir eski haline döner ...

Bu arada sorun yaşan arkadaşım BIOS'a gir bi bak Hard diskin slave mi yoksa master mi görünüyor eğer slave ise anahard diski arıyordur bilgisayar yani senin HDD ni normal bi cd-rom gibi görüyordur..

Olayi bilip bilmeme olayina cekip gerginlik yaratma ben söylediklerim acik Biosda sorun varsa makineyi acamazsin acilmis makinede Biosun etkisi yoktur
Gelelim master slave olayina iyi sansina makinen acilmis ama bu elaman  hd yerleriylemi oynamis acaba arti satada master slave falan yok 
Yani  kusura bakmada iyice batiyorsun millete sallamissin bos yere bilgin var ama yetersiz bu sekilde saldirgan olma gerek yok.
Hard diskin sata tabanli pclerde master slave vs vs önemi kalmadi kalamdigi gibi makinede 20 tane boot dalgasi olsun boot edene kadar sirayla dener  bir dahada terbiyesizlik yapma.

Kafana sok
Bozuk bios ile makineni acamazsin
Satalarda master slave olmaz 
Makine cd dvd vs vs boot olayi sirayla deneyerek acar

Son Düzenleme: mancukya ~ 23 Nisan 2010 20:39
Huzzia
24-04-2010, 03:06   |  #13  
Huzzia avatarı
Yıllanmış Üye
144 mesaj
Alıntı: mancukya  
Olayi bilip bilmeme olayina cekip gerginlik yaratma ben söylediklerim acik Biosda sorun varsa makineyi acamazsin acilmis makinede Biosun etkisi yoktur
Gelelim master slave olayina iyi sansina makinen acilmis ama bu elaman  hd yerleriylemi oynamis acaba arti satada master slave falan yok 
Yani  kusura bakmada iyice batiyorsun millete sallamissin bos yere bilgin var ama yetersiz bu sekilde saldirgan olma gerek yok.
Hard diskin sata tabanli pclerde master slave vs vs önemi kalmadi kalamdigi gibi makinede 20 tane boot dalgasi olsun boot edene kadar sirayla dener  bir dahada terbiyesizlik yapma.

Kafana sok
Bozuk bios ile makineni acamazsin
Satalarda master slave olmaz 
Makine cd dvd vs vs boot olayi sirayla deneyerek

Gerginliği ben yaratmadım hakaret ederek girmişsiniz konuya bende altta kalmak istemedim
SOnra master slave konusuna gelince evet satada master slave olmaz IDE de master slave olur bunu bilmediğimi sanıyorsan yanılıyorsun ki benim hard diskimde sata ama Anakart IDE master arıyor bir yakınımın bilgisayarına ilk mesajımda anlattığım bir şekilde işlem uyguladık ve sata harddiski şu anda IDE master görünüyor bunun cevabını bana ver sonra olmaz senin dediğin de anlayayım....

Sonra kusura bakmayın ama sizin bu konudaki amacınız mesaj yazmış olmak yardım etmek değil herkes kendi yardımını sunacak başkasının mesajına el atmanın bir manası yok ki benim bu sorunu yaşayan arkadaşa ne garezim olabilirde öyle bir mesaj atayım?????????

Son Düzenleme: Huzzia ~ 24 Nisan 2010 03:11
mancukya
25-04-2010, 00:53   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

tamam ben msg yazmis olmak icin yazdim hamza kardes.
Ya arkadasinsanin burnundan getirmeyin diyleimki her dedigin dogru neticede ne farkediyor amacin yardimci olmak degilmi karsiliksiz olarak ayrica nerede hakeret varmis.
Yani adamin kafasini karistirmayin demisizki dogruda dedik bu gerginlik cok bilirim vs vs nedir bu foruma ne oluyor ya.

osmankorsan
02-07-2010, 22:25   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşlar yorumlarınız için Çok Teşekkür Ederim. Söylediklerinizi tek tek denicem. İnşallah sorun çözülürde bende rahatlarım. :)