pc çalışmıyor arkadaşlar lütfen yardım edin ....

ozdemir_memet
04-12-2012, 15:06   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
53 mesaj

merhaba arkadaşlar.bu gün pc mi çalıştırmayı deneyince ekrana görüntü gelmediğini farkettim.kasayı açtım.cd-rom ve hdd nin çalışmadığını gördüm.buna benzer bi olay 1-1.5 ay öncede başıma gelmişti.ekran kartını söküp tekrar taktığımda sorun çözüldü.psudan hiçbir koku gelmiyor ,fanlar çalışıyor,anakartın üstüdeki her zaman yanan lamba yanıyor ama pc açılmıyor.bide öndeki kırmızı ve yeşil lambalar sabit yanıyor.dün pc mde nfs underground 2 ve nfs most wanted oynadım.pc herzamanki gibiydi.pc mi kullanmadığım zaman fişini çekiyorum ama normalde çalışırken çekmem.ekranın gelmediğini farkedince fişini çekip tekrar çalıştırmayı denedim.pc yi denemek için 2-3 dk. çalıştırdım.hdd,anakart,ekran kartı ve cd rom çok az ısınmıştı ama üzerlerinde bir yanma belirtisi göremedim (çok az).

pc şöyle;

intel pentium 4 2.40 ghz işlemci                           

nvidia ge-force 2 mx-400 ekran kartı

gigabyte ga-8ipe1000 mk anakart

maxtor ide hdd

512 mb ddr sdram 433 mhz

birde anakart felan zarar görmüşmüdür çok merakediyorum

şimdiden tşk.ler

Son Düzenleme: ozdemir_memet ~ 04 Aralık 2012 15:11
Kapalı Hesap (153334)
04-12-2012, 15:12   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Bugün benim pc de açılmadı.Bürüsü testden  geçirdim fakat bir sorun bulamadım.Fanları herşeyi söktüm sadece bord kaldı.Açıldı.Sonra ramleri diğer bileşenleri taktım çalışmadı.Sonra bütün fazlalıkları fanları çıkarttım çalıştı.Sorun son taktıgım nvidianın fanından kaynaklanyor adaptörle tekran takıyım dedim yandı.Neyse rahatladım pc çalışyor fakat ekran kartının fanı yok.1 ay içinde yanacağını düşünüyorum.Çünkü 1 ay önce demiştim bir ay içinde bozulacak diye bozuldu.Muhtmelen ya bi aylık ömrü  veya daha fazla bir ömrü kaldı.Belki windows 8 ve windows 7 silersem 6 ay daha uzar.Sisteme çok yüklenen iki işletim sistemi var windows 7 daha az yüklenen windows 8 nerdeyse hiç yüklenmeyen xp.Bunu siz yeni pclerinizde anlamanız mümkün değil.Eski pclerde aktive olan yazılımlar var.Bu yazılımlar haddinden fazla eski pcleri yoruyor.Bu xp de sp3 den 2010 güncellemelerinden sonra oluyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (243678) ~ 04 Aralık 2012 15:15
murat5038
04-12-2012, 15:28   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

güç kablosunu çek bios pilini sök ramin yerini değiştir iyi oturmasını sağla,Pili tak güç kablosunu tak biosa gir default yap ve girmeyi dene eğer yine girmez ise ekran kartını çıkar biraz soğudukdan sonra yerine tak ve tekrar dene.pc açılırsa sıcaklık değerlerine bak.

ozdemir_memet
05-12-2012, 12:55   |  #4  
OP Üye
53 mesaj
Alıntı: murat5038  
güç kablosunu çek bios pilini sök ramin yerini değiştir iyi oturmasını sağla,Pili tak güç kablosunu tak biosa gir default yap ve girmeyi dene eğer yine girmez ise ekran kartını çıkar biraz soğudukdan sonra yerine tak ve tekrar dene.pc açılırsa sıcaklık değerlerine bak.

dediklerini yaptım ama hala sonuç alamadım.

aynısı 2-3 sene önce 4-5 kez yaşamıştım.farklı bilgisayarcılara gittim hepsi psu yanmış dedi.psumun markasını yazmayı unutmuşum bros atx 250 wat.psu 9-10 aydır oyun esnasında ısınıyor.ablama söyledim yarın okuldan denemelik psu getirecek inşallah.

ozdemir_memet
05-12-2012, 13:02   |  #5  
OP Üye
53 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Bugün benim pc de açılmadı.Bürüsü testden  geçirdim fakat bir sorun bulamadım.Fanları herşeyi söktüm sadece bord kaldı.Açıldı.Sonra ramleri diğer bileşenleri taktım çalışmadı.Sonra bütün fazlalıkları fanları çıkarttım çalıştı.Sorun son taktıgım nvidianın fanından kaynaklanyor adaptörle tekran takıyım dedim yandı.Neyse rahatladım pc çalışyor fakat ekran kartının fanı yok.1 ay içinde yanacağını düşünüyorum.Çünkü 1 ay önce demiştim bir ay içinde bozulacak diye bozuldu.Muhtmelen ya bi aylık ömrü  veya daha fazla bir ömrü kaldı.Belki windows 8 ve windows 7 silersem 6 ay daha uzar.Sisteme çok yüklenen iki işletim sistemi var windows 7 daha az yüklenen windows 8 nerdeyse hiç yüklenmeyen xp.Bunu siz yeni pclerinizde anlamanız mümkün değil.Eski pclerde aktive olan yazılımlar var.Bu yazılımlar haddinden fazla eski pcleri yoruyor.Bu xp de sp3 den 2010 güncellemelerinden sonra oluyor.

öncelikle cevabın için tşk.ler arkadaşım.ben otomatik güncellemeleri hep kapalı tutuyorum.pc yi çok yoracak programlar çalıştırmıyorum.ekran kartına gelincede ekrana görüntü geliyordu ama dıt dıt hata veriyodu kasayı açınca kartın bakır uçlarının biraz dışarı düştüğünü gördüm.o günden beri oyunları eskiye nazaran daha rahat oynuyodum.bu gün bilgisayarcıların kalitesiz dandik psular taktığını anladım.

ozdemir_memet
05-12-2012, 13:07   |  #6  
OP Üye
53 mesaj

birde arkadaşlar kasadan fan sesinden başka hiçbir ses gelmiyor.anakartın üstündeki turuncu lamba sabit yanıyor(pc sağlamkende yanıyordu). hdd,anakart,cd rom felan zarar görmüşmüdür?

Son Düzenleme: ozdemir_memet ~ 05 Aralık 2012 13:07
murat5038
05-12-2012, 13:25   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

bios ekranına kadar gelebiliyomusun.Ve işletim sistemi logosunu görebiliyormusun eğer evetse güvenli moddan girip ekran kartının driverlerini kaldırıp silmek olsun.güç kablolarında pinlerde sorun varmı diye bir bak ekran akrtını çıakrıp onboard çalıştırmayı dene ve işlemci üzerindeki macunu daha önce yenilemiş isen yenile.

Bir durum daha olabilir ama şunu sorayım bios güncellemesi yaptınızmı  bu esnada vey bios ile ilgili birşey.

Son Düzenleme: murat5038 ~ 05 Aralık 2012 13:28
ozdemir_memet
05-12-2012, 19:53   |  #8  
OP Üye
53 mesaj
Alıntı: murat5038  
bios ekranına kadar gelebiliyomusun.Ve işletim sistemi logosunu görebiliyormusun eğer evetse güvenli moddan girip ekran kartının driverlerini kaldırıp silmek olsun.güç kablolarında pinlerde sorun varmı diye bir bak ekran akrtını çıakrıp onboard çalıştırmayı dene ve işlemci üzerindeki macunu daha önce yenilemiş isen yenile.

Bir durum daha olabilir ama şunu sorayım bios güncellemesi yaptınızmı  bu esnada vey bios ile ilgili birşey.

hayır bios ile ilgili hiçbirşey yapmadım.arada sırada biosa sıcaklıklara bakmak için giriyorum.hiçbir değişiklik yapmadım.biosla işim bitince pc yi resetliyip devam ediyordum.ekranda nokta kadar görüntü yok.son çalıştırdığımda oyun esnasında sorun yoktu.anakartta onboard ekran kartı yok zaten bu sorunla ilk karşılaştığımda ekran kartını söküp taktım.pinleride kontrol ettim hiçbir sorun yok.birde hiçbir parçaya overclock yapmadım.

aklıma takılan iki şey var

1-psu fiyatlarına bakarken molex diye bi kablo vardı.acaba bu ide mi yoksa başka bir kablo mu?

2-benim pc ye başka psular olurmu örn:amd işlemcili bi pc nin psu su?

murat5038
06-12-2012, 03:12   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: ozdemir_memet  
hayır bios ile ilgili hiçbirşey yapmadım.arada sırada biosa sıcaklıklara bakmak için giriyorum.hiçbir değişiklik yapmadım.biosla işim bitince pc yi resetliyip devam ediyordum.ekranda nokta kadar görüntü yok.son çalıştırdığımda oyun esnasında sorun yoktu.anakartta onboard ekran kartı yok zaten bu sorunla ilk karşılaştığımda ekran kartını söküp taktım.pinleride kontrol ettim hiçbir sorun yok.birde hiçbir parçaya overclock yapmadım.

aklıma takılan iki şey var

1-psu fiyatlarına bakarken molex diye bi kablo vardı.acaba bu ide mi yoksa başka bir kablo mu?

2-benim pc ye başka psular olurmu örn:amd işlemcili bi pc nin psu su?

Molex kablo güç kablosudur İDE veya Sata Veri kablosu değildir.

PSU nun Çıkışları Anakart ve diğer dvd sürücü ekran akrtı harici güç çıkışı vs fan Molexlerine yetiyorsa ve pinler uyumlu ise takılabilir ve senin önceki mesajında PSU nun 250 w olduğunu gözümden kaçmış heralde Sistemde 250 w yetmezliği veya elektirik kesintisi vs de düşük kapasiteli çalışma sonucu koruması yoksa bu tip sorun ve tüm sistemi yakmasıyla sonuçlanabilirdi.

400/450w Bir PSU ile deneme şansın varsa Deneyip kontrollü şekilde çalışırsa yeni bir PSU almanız iyi olur.

ozdemir_memet
06-12-2012, 15:45   |  #10  
OP Üye
53 mesaj

bu gün 300 wat foem marka bi psuda denedim.psunun ide güç kablosu hdd ye geçmedi (oturmadı) ama cd rom a geçti.pc yine çalışmadı ekrana görüntü gelmiyor.herzamanki açılırken gelen dıt sesi gelmiyor.işin kötüsü cd rom da çalışmadı.tüm sistem yandımı çok merak ediyorum.anakartın,ekran kartının,ramların üstüne baktım bi yanık felan göremedim.bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyorum

ozdemir_memet
06-12-2012, 15:46   |  #11  
OP Üye
53 mesaj

hdd,cdrom,anakart,ram felan yanmış olabilir mi? kasanın içinde koku yok.bilgisayarcıya göndermeli miyim?

Son Düzenleme: ozdemir_memet ~ 06 Aralık 2012 15:53
ozdemir_memet
07-12-2012, 12:41   |  #12  
OP Üye
53 mesaj

bu arada hdd çalışıyormuşda ben farkedemedim...

murat5038
07-12-2012, 16:26   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: ozdemir_memet  
hdd,cdrom,anakart,ram felan yanmış olabilir mi? kasanın içinde koku yok.bilgisayarcıya göndermeli miyim?

siz tek başınıza çözemiceksiniz anlaşılan bir bilgisayarcıya götürüp baktırın.yandığını sanmıyorum biosda veya işlemcide bir problem olabilir.

ozdemir_memet
08-12-2012, 08:33   |  #14  
OP Üye
53 mesaj

herkeze cevapları için teşekkür ederim bu gün kısmet olursa bilgisayarcıya götüreceğim.