PC de anlamsız kasılmalar

mustafaakkas
04-02-2014, 17:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba ben uzun süredir forumu takip ediyorum ve birçok kişinin sorununu çözdüğünüzü gördüm ve konu açmaya karar verdim belki banada yardımcı olabilecek birisi olur umuduyla. Öncelikle sorunumu anlatayım bilgisayarım yaklaşık bir yıl önce çok iyi haldeyken birkaç gün içinde kullanılamaz hale geldi 10 dakika kasıyor yarım saat düzeliyor internetten video izletmiyor kasım kasım kasılıyor oyunlarda girdigim dakikadan itibaren 3 dakika civarı kasıp 1 dakika kadar düzgün devam ediyor sürekli aynı şey. rami değiştirdim ekran kartımı yeniledim harddisk değiştirdim ve bikaç defa biçimlendirdim işlemci fanımı değiştirdim değişmeyen bi işlemcim birde anakartım kaldı ama sorun hala devam ediyor başka anakartla denedim yine aynı devam ediyor işlemcinin bozulacağınıda pek sanmıyorum. sorunum nerde olabilir acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim

Sistem :

- 2 gb kingston ram
- 1 gb Amd radeon hd5450 ekran kartı
- 500 gb seagate harddisk
- İntel Pentium(D) 3 GHZ işlemci
- Asus P5PL2-E anakart
- Windows 7 professional 64 bit

SypeR54
04-02-2014, 18:03   |  #2  
SypeR54 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
724 mesaj

Sistem virüs kapmış olabilir. Ayrıca Windows 7 kullanmayınız artık. Windows 7 ömrünü çoktan doldu. Windows 8.1'e geçiş yapın.

padisah
04-02-2014, 18:56   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: mustafaakkas  

Merhaba ben uzun süredir forumu takip ediyorum ve birçok kişinin sorununu çözdüğünüzü gördüm ve konu açmaya karar verdim belki banada yardımcı olabilecek birisi olur umuduyla. Öncelikle sorunumu anlatayım bilgisayarım yaklaşık bir yıl önce çok iyi haldeyken birkaç gün içinde kullanılamaz hale geldi 10 dakika kasıyor yarım saat düzeliyor internetten video izletmiyor kasım kasım kasılıyor oyunlarda girdigim dakikadan itibaren 3 dakika civarı kasıp 1 dakika kadar düzgün devam ediyor sürekli aynı şey. rami değiştirdim ekran kartımı yeniledim harddisk değiştirdim ve bikaç defa biçimlendirdim işlemci fanımı değiştirdim değişmeyen bi işlemcim birde anakartım kaldı ama sorun hala devam ediyor başka anakartla denedim yine aynı devam ediyor işlemcinin bozulacağınıda pek sanmıyorum. sorunum nerde olabilir acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim

Sistem :

- 2 gb kingston ram
- Asus P5PL2-E anakart

Bilgisayarını ccleaner [Free] ile temizlemeni öneririm (Cleaner ve Kayıt defteri).
Ccleaner [Free] : http://download.piriform.com/ccsetup409.exe (Doğrudan indirme bağlantısı.)

Bilgisayarını Norton 360 (Tam tarama) ve Emsisoft Antimalware (Derin tarama) ile tarat ve bulunan her şeyi sil.
Norton 360:
http://tr.norton.com/downloads-trial-norton-360
Emsisoft Antimalware: https://www.chip.com.tr/forum/emsisoft-anti-malware_t268186.html

Tarama işlemlerinden sonra bilgisayarını yeniden ccleaner [Free] ile temizlemeni öneririm (Cleaner ve Kayıt defteri).

DiamondMines
04-02-2014, 20:20   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Sistem :

- 2 gb kingston ram
- Asus P5PL2-E anakart

Kasmaların sorunu sistemin genel olarak eski ve özellik bakımından yetersiz olması. Fakat normal işlerde (video izleme, surf, vb.) sorun yaratmaması lazım fakat oyunlara göre kasmalar ve donmalar hatta darboğaz sözkonusu olacaktır. Diğer bir konu, güç kaynağı yetersizliği olabilir. Elimde dual-core E2180 + HD 5450 bende de var Internet işlemlerinde sıkıntı yaratmadan çalışıyor. Güç kaynağına bir bak istersen kaç watt?

mustafaakkas
05-02-2014, 00:55   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: SypeR54  
Sistem virüs kapmış olabilir. Ayrıca Windows 7 kullanmayınız artık. Windows 7 ömrünü çoktan doldu. Windows 8.1'e geçiş yapın.

hocam farkındayım 7 eski bi sistem ama driver sorunlarından dolayı geçiş yapmadım ayrıca virüs olması olanaksız daha biçimlendireli hafta olmadı

mustafaakkas
05-02-2014, 01:00   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Kasmaların sorunu sistemin genel olarak eski ve özellik bakımından yetersiz olması. Fakat normal işlerde (video izleme, surf, vb.) sorun yaratmaması lazım fakat oyunlara göre kasmalar ve donmalar hatta darboğaz sözkonusu olacaktır. Diğer bir konu, güç kaynağı yetersizliği olabilir. Elimde dual-core E2180 + HD 5450 bende de var Internet işlemlerinde sıkıntı yaratmadan çalışıyor. Güç kaynağına bir bak istersen kaç watt?

300W hocam

DiamondMines
05-02-2014, 12:16   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

300W

Bu sisteme yetmesi gerek ama yinede güç kaynağı yetersizliğinden olabilir çünkü her 300W yazan güç kaynağı gerçekten 300W veremiyor, 250W max olabiliyor. Fakat yinede sistemin eski olmasın da kaynaklanıyor. Internet'de kasması saçma biraz çok yük biniyor sanki sisteme 2GB bellek ile rahat Internet'de video/surf yapabilmen lazım ben 1GB lık sistemlerde sıkıntı yaşamıyorum Windows 7 ile fakat oyun oynanacak bir sistem değil çok eskidi. Hangi oyunları oynuyorsun? Son olarak ekran kartı ve işlemci ısılarını bir kontrol et...

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 05 Şubat 2014 12:18
mustafaakkas
05-02-2014, 17:04   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Bu sisteme yetmesi gerek ama yinede güç kaynağı yetersizliğinden olabilir çünkü her 300W yazan güç kaynağı gerçekten 300W veremiyor, 250W max olabiliyor. Fakat yinede sistemin eski olmasın da kaynaklanıyor. Internet'de kasması saçma biraz çok yük biniyor sanki sisteme 2GB bellek ile rahat Internet'de video/surf yapabilmen lazım ben 1GB lık sistemlerde sıkıntı yaşamıyorum Windows 7 ile fakat oyun oynanacak bir sistem değil çok eskidi. Hangi oyunları oynuyorsun? Son olarak ekran kartı ve işlemci ısılarını bir kontrol et...

oynadığım oyunlar daha basit sistemlerde bile oynanan oyunlar örneğin pes 2010da bile kasıyor. oyun değil zaten amacım internette kasmasa kafi