Pc Donma sorunu

ilginc1i
02-10-2013, 00:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Arkadaşlar pc de donma sorunu var sürekli yapıyor benimki laptop vurunca kendine geliyor  ekran kartı dahili paylaşımlı donanımsal sorun vardı tamire götürdüm Bypass gördü tabi servis böyle söyledi ama yinede aynı sorun devam ediyor. windowsu yüklediğim zaman işletim sistemi farketmez hepsini denedim sorun düzeliyor sonra oyunlar için ekran kartı driver'ı yüklüyorum 2 gün sonra kadar donma yapmaya başlıyor ve gün geçtikçe sıklıkla artıyor. Bu arada ekran kartının kuzey köprücüğündeymiş arıza hesapta tamir edilmiş bir kaç kere daha götürdüm ama sorunu kimse çözemiyor. Tamir gördüğü şuradan belli eski driver i yükleyince uyumsuzluk sorunu oluyor. İşin en garip yanı ise laptop a vurunca çalışmaya devam etmesi gerçekten.  Ne yapmak gerek?

Ekran kartı Ati Rodeon Hd 4650 idi ama sadece 4500 serisi driver'ı biraz daha mantıksal düzen sağlıyor oda 3 yada 5 gün kadar.

Ve ayrıca benim ekran kartım 512 mb 1.860 up neden böyle 1024 gözüküyor? Dahili ekran kartı..

Son Düzenleme: ilginc1i ~ 02 Ekim 2013 00:11
murat5038
02-10-2013, 14:31   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

virüs taraması yap xpden kurtul, Driver kurmayı bilmiyorsan elleme. Ekran kartını değiş, bütçen varsa sistemi değiş. başka bir bilgisayarcıya götür.

ilginc1i
02-10-2013, 20:37   |  #3  
OP Taze Üye
18 mesaj

Dostum iyi okumadın galiba laptop dahili ekran kartı chip değişir ekran kartı değişmez.. ve ayrıyetten soruna çözüm bulmak için driver sorunumu diye w8 den xp ye geri döne döne denedim.. Servisede gitti ama usta birinden destek görmem lazım sıkıntı burada.

murat5038
03-10-2013, 01:20   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ekran kartı leptoplarda da değişir. Sizin ki de değişebilenlerden ancak ona yatırım yapmaya gerek yok yeni leptoplara bakın. Sürücü sıkıntısı var ve birkaç başka sorun da olabileceği için servise veya bir bilgisayarcıya göster dedim.

ilginc1i
05-10-2013, 21:05   |  #5  
OP Taze Üye
18 mesaj

Dostum 4 gb ram 500 gb hardisk Amd Athlon X2 QL-64 2.4 işlemcili bir bilgisayarı hurdaya kaldırma düşüncesi doğrumu dersin ve sadece ekran kartı driverini yüklediğimde donma sorunu yapan bir bilgisayarı?

murat5038
06-10-2013, 11:13   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Evet doğru yaparsın, Sistem eski olduğundan zaten pek bir işe yaramıyordur önceki haliyle de. Satıp yeni çıkan leptoplara bakarsan daha iyi olur.

ilginc1i
06-10-2013, 21:14   |  #7  
OP Taze Üye
18 mesaj

Şuan alacak imkanım olmadığından çözüm arıyorum. İlk adım çözümünü buldum. Manuel yolla tek tek ati driver denedim doğru sürümü buldum atinin sitesinde otomatik buluyor ama benimkini bulmamıştı ekran kartının chip'i değiştiğinden olsa gerek. Artık donma yada kapanma sorunu yapmıyor. Ve hızlıda ama bu driver da yaptığı sorun şu oldu bazen anlık donmalar yapıyor chip set i yüklemedim şimdi tüm ayarları yaptım deneyeceğim eğer sorun anlık donma devam ederse chip set yükleyeceğim düzelecekmi bakalım hem benimle aynı sorunu yaşanyanlarada örnek olur bu konu. Bu arada oyunlar diye bahsettiğim sadece Counter Strike oynuyorum. Öncelikle şimdi Directx güncelliyorum bakalım ne  olacak.

ilginc1i
08-10-2013, 00:26   |  #8  
OP Taze Üye
18 mesaj

Arkadaşlar Sorun çözüldü : Pc ye format attıktan sonra ekran karti hariç tüm Driverları yükledim. Sonra direk disk birleştirmeyi çalıştırdım performansta %40 artış oldu. Daha sonra ekran kartı driveriniyükledim. Hiç bir kasma donma sorunu olmadı aksine performans çok iyi derecede şaşırtıcı şekilde oldu. DirectX 9 yükledim  Görüntü kalitesi mükemmel oldu ama Fps oyunlarında ağırlaşmaya sebep oldu. Sistem geri yükleme ile geri yükledim mükemmel ötesi çalışıyor. Buradan örnek alıp sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Not : Disk birleştirmeyi yeni format atmış olsanız bile yapın.

İkinci Not : DirectX pc de ne kadar yüksek olursa okadar ekran kartını zorluyor bunun bir ayarı varsa ki var mı ? ben bilmiyorum yüklemek isterseniz ayar imkanı varsa performansı yükseltecek hale getirin %50 etkiliyor.