PC donması hakkında

htahtal
16-06-2009, 20:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Sayın Chip yetkilileri

Bu pc mi yaklaşık 1 ay önce GOLD dan topladım.İlk aldığımda sürekli donmalar oluyordu ve 15-20 gün pc gitti geldi.Hemen hemen tüm parçalar değiştirilip denendi.Sonuç olarak ilk önce anakart arızası dendi ve yazdığım anakartı değişip gigabayte kart taktılar.
Ancak aynı sorun devam ediyordu.Sorun ise şu:belli bir süre sonra pc tamamen kitleniyordu ve hiç birşey çalışmıyordu.
(klavye ,Mouse vs.)Sonucunda mecburen power dan pc yi kapamak zorunda kalıyordum.Ekran kartı Ram ve power da değişilip denenmesine rağmen sorun devam ediyordu.Tek değişmeyen işlemci idi ve sonunda onuda değişmeye karar verdiler.Aynı yeni bir işlemci ile değiştiler ve pc yi bana teslim ettiler.Sorun gözükmüyordu.Ancak programlarımı ve oyunlarımı kurup çalışmaya başlayınca 8-10 gün sonra oyun oynarken şöle bişey olmaya başladı:3-4 saat gibi oynadıktan sonra ses lerde gariplikler başlıyordu grafikler yanıp söner gibi oluyordu ve bir süre sonrada tamamen kilitleniyordu.Yine ilk zamanki gibi Power dan kapatıp açmak zorunda kalıyordum.Ayrıca şunlarıda bilgi açısından yazayım.Normal pc açıkken sıcaklıklar anakart=31 cpu1=40 cpu2=35 cpu3=37 cpu4=37 cpu=25 ekran kartı=42 hdd=30 derece gözüküyor everest ultimate edition a göre.
Oyun oynarken bu değerler işlemcide 60 ekran kartında 55-60 derece gibi oluyor.Birde şöyle birşey oluyordu=ses kartının sistem tray deki simgesinde jak söküldü , jak takıldı gibi uyarı veriyordu.Bu dediğim 3-4 saat oyun oynarken ve yukarda dediğim gariplikler olunca oluyordu.
Sayın Chip yetkilileri ben kendimce şöle bir yorum yaptım acaba dedim kasada ki fanlar mı yetersiz kalıyor ve bu sıcaklıklardan dolayımı bu donma ve kilitlenmeler oluyor dedim.
Kasamda 2 tane büyük fan var.Bir de şöyle olabilirmi dedim. İşlemcinin altına konan jel işlevinimi yitirdi acaba.
Bu durum gerçekten beni çok rahatsız etti.Eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Birde şöyle birşey duydum aslı varmı bilmiyorum.bendeki Asus anakartların bu modellerinde böle sorunlar oluyormuş.Bu konudada beni aydınlatırsanız vakit geçmeden anakartımı değişme imkanım olsun.
Daha önceleri sizlerin şöyle bi desteği vardı.Sorunlu bir pc yi alıp inceledikten sonra sorunu bulup derginizde yayınlıyordunuz.Acaba bu işlem hala devam ediyormu ve ücretlimi.Eğer bu işlemleri sorunu çözmek için ücretsiz yapıyorsanız pc mi size göstermek isterim.Gerçekten bu durumdan rahatsızım.
Sistemim in son durumu yukadaki gibidir.Bu sorunuma bir çare bulup sorunu çözeceğinizi umut ediyorum ve en kısa zamanda yanıtınızı bekleyerek saygılarımı sunuyorum....

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ASUS=p5qc,lga775,p45+ich10r,fsb1600mhz,dual-ch,ddr3 1333orddr2 1066,epu-6 engine
KASA=thermaltake P/N VC3000BWS,POWER, cooler master RS-500-PCAP-A3 500 W
GRAFİK=sparkle geforce9600gt, sx96gt2048d2-hp-p/n:9600gt (pcı-e)2048mb
İŞLEMCİ=core(tm)2Quard Q9400.LGA775Pkg,2.66 Ghz.6mb L2cache Total,1333 Mhz FSB,45nm
RAM=Kingston KHX8500AD2K2/4GR.4GBMemory kit.dual ddr2 1066
HDD=seagate 320 gb7200 rpm

freekays
16-06-2009, 22:08   |  #2  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

işletim sistemi olarak vista deneyebilirsin

xp çift çekirdek x64 için türkçe yaması yoktu sorun yaşanabilir

asus anakartlarda bende duymuştum ama seninkinin modeli yüksek tir

anakart tan olabilir uyumlu bir sistem araştırabilirisen daha iyi olur