Pc imde çok ciddi bir sorun var! Lütfen Yardım

KCanYAVUZ1907
16-06-2015, 04:07   |  #1  
KCanYAVUZ1907 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Öncelikle Merhaba Sayın CHIP ailesi;

Benim sorunum bilgisayarımın ne gibi bir sorunu olduğunu çözemedim.4 kere servisede gitti.anakart her gönderişimde değişti.(4 kere değişen parçalar=Hard disk/Ekran kartı/Ana kart/Ramler Ancak benim sorunuma çare olmadı hiçbiri.Her servise yolladığımda düzelmiş gibi oluyor ama hep aynı.İlk olarak denemediğim ekran kartı sürücüsü kalmadı.En güncelinden en eskisine kadar.Bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm.Sorunuma geleyim.Pc de hiçbir kasma felan olmuyor ancak.Bilgisayarda oyun açtığım zaman 1 saat veya 2 saat sonra ekran donup kalıyor bazen alttaki fotoğraftaki hatayı veriyor bazen vermiyor pc yi kapatıp açana kadar düzelmiyor ekran.Birçok kezde format attım.Size yazarken şans eseri yine yaptı ancak donup kaldı sonra hatayı verdi.Normalde donup kalıyor ve hiçbirşey yapılmıyor.Tek çarem kapatmak oluyor bilgisayarı.

Özellikler

DELL XPS L502x

Özellikler

İşletim sistemi:Win 8.1 64bit

Ekran kartı:Nvidia GeForce 540M (2gb)

Ram:6gb =DIMM1: Samsung M471B5773DH0-CH92 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (9-9-9-24 @ 666 MHz)  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)  (5-5-5-14 @ 380 MHz)

İşlemci:Mobile QuadCore Intel Core i7-2670QM, 2200 MHz (22 x 100)

Görüntü bağdaştırıcı:Intel(R) HD Graphics 3000  (2108 MB)

Son Düzenleme: KCanYAVUZ1907 ~ 16 Haziran 2015 04:16 Neden:
badwizard
16-06-2015, 18:52   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Sorun soğutma sisteminden kaynaklanıyor gibi görünüyor, stabil çalışan bir sistem işlem yükü artınca kararsızlaşmaya başlıyorsa bunun başlıca nedeni cpu ve gpu daki aşırı ısıdır, sistem fanı düzgün çalışmıyor veya hava kanallarını engelleyen toz kir vs bulunabilir, makinanın çalışma pozisyonuna göre havalandırma kanalları kapanıyor olabilir.

KCanYAVUZ1907
22-06-2015, 00:45   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Peki soğutmadan yana sıkıntı diyorsunuz bunun nedeni ne olabilir? Aşırı ısı olmadanda olabiliyor bana daha açık konuşursanız bana yardımcı olmuş olursunuz.Isıdan kaynaklı diyorsunuz ancak aşırı ısı derecesine ulaşmıyorki parça ısılarım.Gpu ısım en fazla 77 ye cıkıyor oda en fazla.

MrForjest
22-06-2015, 18:07   |  #4  
MrForjest avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
37 mesaj

Oyun  meraklısı iseniz gamebooster tarzı arka planda çalışan 10'larca servisi deaktif konuma alarak sisteminize rahat nefes aldırın (Stabilite,Detaylar,Isıdüşüşü,Kararlılık sağlayacaktır) öncelikle oyun'a gereksiz çalışan uygulamalar ve servisler ile giderseniz eğer malum yaz geldi havaların sıcaklığı,ve donanımların sıcaklığına laptop pc ne kadar dayanacak sisteminizde 2.bir bir hesap açın ismini oyun koyun admin yetkileri ile performans'a yönelik ince ayarları yapınca sorunlar minimize edilecektir  bu arada kendim Linux tabanlı SteamOS ile tüm oyunlar laptop pc'imden mükemmel düzeyde oynuyorum windows donanımıma yetmez oldu artık o yüzden birazda >NaCizane fikrim kolay gelsin iyi forumlar herkeze. :) <

KCanYAVUZ1907
22-06-2015, 21:52   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Dediklerinizde haklı olabilirsiniz.Ancak ısınma problemim yok ZALMAN NC2000B laptop soğutucu fanım var.Bilgisayar hakkında bilgi sahibiyim dediğiniz gamebooster programınıda kullanıcam ancak.Benim sorunumu pek anlamamışsınız.Şimdi bende çift ekran kartı var biri entegre diğeri Nvidia GeForce 540M ekran kartı oyunlara girerken .exe lerini seçip yüksek performanslı Nvidia istemcisiyle aç diyorum.Bunu demez isem oyunu entegreyle açıyor.Malum oda cok kasmaya yol acıyor.Yeni bir sistem bu tarz laptobu kullananlar bilir.Benim düşüncem bu exe seçme olayından dolayı sistemde acaba entegre ile Nvidia 540m ekran kartım arasında çakışma olup görüntü vermeyimi kesiyor.Benim sorunum ısı değil ekran kartım görüntü vermeyi kesiyor.Cevabınız için teşekkür ediyorum.