PC'imdeki ısınma(!) problemi

holigan6161
04-09-2009, 22:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Öncelikle tüm Chip Online'cılara selam olsun ;) Konu açarak kirlilik yaratmak istemiyordum ancak forumda yaptıgım araştırmalarda kendimi tatmin edecek bilgi ve tavsiyelere ulaşamadım.

Benim sorunum şu : EVEREST Ultimate Edition programı ve anakartımın kendi programı olan Asus PC Probe II V1.04.08 yaptıgım ölçümlerde anakartımın sıcaklıgı ortalama 47 dereceler civarında.Hemen belirtmeliyim ki bu değer sistem boştayken.EVEREST Ultimate Edition programı ile sistem kararlılık testi yaptıgımda ortalama olarak 3-5 dk. arasında anakart sıcaklıgım 55 lere kadar çıkıyor.Kasayı açıp el ile yaptıgım kontrollerde ise bilhassa güney köprüsünün fazlasıyla ısındıgını açık bir şekilde görebiliyorum.İşlemci sıcaklıgım ise maksimum 50-55 derecelere kadar çıkıyor.

PC ' min özelliklerinide sizlerle paylaşmamda göstereceginiz yolda etkisi oldugunu düşünerek ;
  Anakartı     : Asus P5B-MX/WİFİ-AP
  İşlemci       : Intel Core 2 Duo E6300
  Ekran Kartı : Asus X1600 Pro (128 Bit) 512 MB
  Ram          : Kingston 2 GB DDR2 667 MHZ x 2
  HDD           : Samsung 160 GB 7200 RPM SATA
  Kasa          : Asus TA982 4USB ( PSU => 350 Watt Kasanın kendi PSU )
  Birde not eklemekte fayda olacagını düşünüyorum herhangi bir overclock yapılmamıştır.Ayriyetten kasada bulunan 12 cm lik egzoz fana ilave olarak yan kapağa bir adet 8cm lik fan , ön hava girişinide 8 cmlik bir fan taktım.Fanların yönlerini eklemem gerekirse egzoz fan içerdeki havayı dışarıya , diger fanlar dışardaki havayı içeri çekiyor.

Bu sıcaklık değerlerinin normal olmadıgı aşikar.Bu konuda bana katılıyorsanız sorun ne olabilir ve varsa çözüm önerilirizi bekliyorum. Şimdiden cevap  ve yorumlarınız için teşekkür ederim ;)

Süleyman.
04-09-2009, 22:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

İşlemci sıcaklığı normal ama anakart biraz fazla ısınıyor gibi. Anakart sürücülerini ve BIOS güncellemesini inceleyin. Eğer yazılımdan kaynaklanan bir sorun varsa düzeltmiş olabilirler.

Ekleme: Kasa içi hava sirkülasyonunuz da düzgün değilse, belki buna neden oluyordur.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 04 Eylül 2009 22:09
ADEM-KAYA
04-09-2009, 22:18   |  #3  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

anakart biraz fazla ısınıyor.bios güncellemesi ve tüm sürücülerinizi güncelleyin..

fan temizliğide yapmanız yararlı olacaktır.!

holigan6161
07-09-2009, 02:19   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

Öncelikle tavsineyiz için teşekkür ederim.
@Süleyman. : Anakart sürücülerimi ve bios'un en son güncelleştirmelerini yükledim.Hatta sistemime başka nedenlerden dolayı format attım.Ancak sonuç yine hüsran :) Ayrıca kasa içi hava sirkülasyonunu dogru saglayabilmek için egzoz fan içerdeki havayı dışarı , yan kapaktaki fan dışardaki havayı içeri ve öndeki fanda dışardaki havayı içeri alıyor.Ve kasa içindeki kablolar plastik kablolar ile mümkün oldugunca bir araya toplanmış durumda.Bunlarda bir yanlışlık yoksa sirkülasyon ihtimali ortadan kalmış oluyor.
@Adem-Kaya : Fan temizliginden kastınız yaglama işlemi ise düzenli olarak yapıyorum.Başka bir temizlik işlemi yapmam gerekiyor mu ? Ayrıca kasa içindeki tozlarıda düzenli olarak kompresör yardımı ile temizliyorum.

Süleyman.
07-09-2009, 02:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bir problem olmaması gerekiyor anlattıklarınıza göre. Sistem kararlılık testinin resmini koyabilir misiniz?

holigan6161
07-09-2009, 12:12   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj

Sistem kararlıklık testinin ekran görüntüsünü upload ettim.Belirtmeliyim ki pcyi açar açmaz sistem kararlılık testine başladım ve 5 dklık test sonucunda işlemi durdurdum.Daha yüksek anakart degerleri ile teste başlayıp 5 dk test yapınca çok rahat bir şekilde 50 yi geçiyor.

[img=http://img137.imageshack.us/img137/9654/everestsistemkararllkte.th.jpg] 

Umut_Pardus
17-09-2009, 20:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

bios ayalarını default ayarlara döndür,fanları temizle kabloların dağınıksa;kasa içindeki kabloları topla hava sirkülasyonunu en iyi hale getirmeye bak vede pc ye sadece gerekli programları kur.