PC IP Almıyor..

burkyua_06
24-06-2009, 00:23   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

Benim bilgisayarımda 2 tane hdd var.
Birisinde vista yüklü diğerinde windows 7 yüklü. Dün pc yi kapatıp yeniden başlattığım zaman internete girmediğini fark ettim.. Win 7 den denedim gayet normal çalışıyor. Aynı modem, aynı kablo herşey aynı..
Vistadaki ethernet driver ını yeniden yükledim olmadı. İp yi pc ye otomatik değilde el ile gösterdim oda olmadı..

Anakart: Gigabyte 945GCM-S2L
İşlemci : Core 2 Duo E4500 2.2 GHZ
Ram: 2 gb
Ekran Kartı: Sapphire ATI x1650
HDD: Samsung 160 GB

Çözüm önerilerinizi bekliyorum...Selamlar...

OnlyMann
24-06-2009, 00:25   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

ethernet kartı tanımlarınızı kontrol etmelisiniz. Devre dışı bırakılmış olabilir bu halde ise etkinleştirmeniz gerekir.

bu arada varsa güvenlik duvarı yazılımları geçici olarak devre dışı bırakıp deneyiniz.

Tanıla onar ile çalıştırmayı denemelisiniz.

burkyua_06
24-06-2009, 00:31   |  #3  
OP Yeni Üye
31 mesaj
OnlyMann
ethernet kartı tanımlarınızı kontrol etmelisiniz. Devre dışı bırakılmış olabilir bu halde ise etkinleştirmeniz gerekir.

bu arada varsa güvenlik duvarı yazılımları geçici olarak devre dışı bırakıp deneyiniz.

Tanıla onar ile çalıştırmayı denemelisiniz.

Hepsini yaptım.. Onarma işlemini gerçekleştirmiyor. Sorun devam ediyor diyor..

OnlyMann
24-06-2009, 00:37   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

şunu deneyelim;

öncelikle ip adresini otomatik al yapınız.

başlat>çalıştır>cmd (enter) yapınız. siyah ekrana;

ipconfig   /release (enter) yapınız. (ip boşalt- unut)

ipconfig   /renew (enter) yapınız. (yeniden ip al)

ipconfig   /flushdns (enter) yapınız. (dns kayıtlarını temizle)

bu arada modeme ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol ediniz bunun için;

ping modem ip (enter) yapınız. istek zaman aşımına uğradı dışında bir şeyler almalısınız. modeme ulaşma süresi gibi bilgiler.

burkyua_06
24-06-2009, 22:59   |  #5  
OP Yeni Üye
31 mesaj
OnlyMann
şunu deneyelim;

öncelikle ip adresini otomatik al yapınız.

başlat>çalıştır>cmd (enter) yapınız. siyah ekrana;

ipconfig   /release (enter) yapınız. (ip boşalt- unut)

ipconfig   /renew (enter) yapınız. (yeniden ip al)

ipconfig   /flushdns (enter) yapınız. (dns kayıtlarını temizle)

bu arada modeme ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol ediniz bunun için;

ping modem ip (enter) yapınız. istek zaman aşımına uğradı dışında bir şeyler almalısınız. modeme ulaşma süresi gibi bilgiler.

ipconfig   /renew  yaptığımda Dhcp ye ulaşılamıyor gibi bir hata verdi. Ping attığımda ise ip alınamadı dedi..
Bu işi formatsız çözmenin başka bir yolu var mıdır ?

CouseN
24-06-2009, 23:01   |  #6  
Yıllanmış Üye
206 mesaj

pc modemi görüyomu önce onu kontrol et.

burkyua_06
24-06-2009, 23:06   |  #7  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Modemi tanımlayamıyor. Orda kalıyor... Haliyle ip de alamıyor..

OnlyMann
24-06-2009, 23:06   |  #8  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

modemde sorun olabilir mi?

modem herhangi bir elektrik kesintisi dolayısıyla sorun yaratıyor olabilir. modem lambalarının durumuna bakınız.

şundan emin olduktan sonra ethernet kartı tanımlamalarında sorun yok diye düşünerek işleme devam edelim. hatta ethernet kartı sürücülerini kaldırıp tekrar kuralım. Kablonun sorunsuz olduğunu kesinleştirelim.

Elle ip verip modem ayarlarına bakalım.

burkyua_06
24-06-2009, 23:11   |  #9  
OP Yeni Üye
31 mesaj
OnlyMann
modemde sorun olabilir mi?

modem herhangi bir elektrik kesintisi dolayısıyla sorun yaratıyor olabilir. modem lambalarının durumuna bakınız.

şundan emin olduktan sonra ethernet kartı tanımlamalarında sorun yok diye düşünerek işleme devam edelim. hatta ethernet kartı sürücülerini kaldırıp tekrar kuralım. Kablonun sorunsuz olduğunu kesinleştirelim.

Elle ip verip modem ayarlarına bakalım.

Modemde sıkıntı yok en başta yazdığım gibi 2 tane hdd var bende birinde vista diğeri win 7 ben şuan win 7 den giriyorum.. yani modemde bir sıkıntı yok.. Vistayla alakalı bir sıkıntı var...Ethernet driverınıda yenilemiştim.. olmadı malesef...

Son Düzenleme: burkyua_06 ~ 24 Haziran 2009 23:12
OnlyMann
24-06-2009, 23:16   |  #10  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

önerim ethernet kartı sürücüsünü kaldırıp anakart ve ethernet kartı sürücülerini tekrar kurun ama elinizde olan cd den yeni sürümü dediğinizi değil. sürücleri kaldırıp makinayı kapatıp açınız. ondan sonra ethernet kartını vista uyumlu olanı ardından da anakart sürücüsünü kurunuz.

Güncel:
Formatı önermiyorum. formatsız çözülebilir diye düşünüyorum.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 24 Haziran 2009 23:18
CouseN
24-06-2009, 23:19   |  #11  
Yıllanmış Üye
206 mesaj

format gereksiz   bencede donanım sorunu olabilir modem'i tamamen kaldır pc'den sil tekrar yükle  tekrar tanıtmayı dene pc'ye.

burkyua_06
25-06-2009, 00:19   |  #12  
OP Yeni Üye
31 mesaj

OnlyMann ve Cousen yardımlarınız için teşekkürler...
Malesef olmadı. Sanırım format atmak zorunda kalacağım...

Mustafa Can
25-06-2009, 01:16   |  #13  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

zone alarm yüklü mü onu söyle yada yakın zamanda kaldırıdın mı

burkyua_06
25-06-2009, 09:09   |  #14  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Hayır zone alarm yuklemedim en son format attığımdan beri  yada başka bir freewall...

evrenuz
09-06-2013, 13:46   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba kardeşim bende aynı dertten muzdariptim. Olabilecek yapılabilecek her şeyi yaptım ama bir türlü bu sorunu çözememiştim.. Öncelikle benim bu sorun başlamadan evvel power suplyim yanmıştı ve yenisini taktırıp eve getirip bilgisayarı çalıştırdığımda internete bir türlü giremedim. Sağ altta 'Sarı ünlem ikonu ile ''tanımlanamayan ağ'' yazıyordu.. Forumlara yöneldim taradım; yazılanları harfiyen tek tek yerine getirdim fakat en ufak bir düzelme emaresi göstermedi. En sonunda belki format atarsam düzelir diyerekten bir de güzel format attım fakat yine bana mısın demedi.2-3 defa işletim sistemi değiştirdim gene düzelmedi. en sonunda eski kıytırıktan bir modem vardı kömürlükten onu çıkardım taktım ve ne hikmetse çalıştı. (halbuki önceki modemim Airties'in modemiydi ve sapasağlamdı. Hatta belki modem bozulmuştur diye başka başka modemlerde denedim ama hala düzelmemişti.) Eski modemim kablosuz ve iyi de bir modemdi ama sonuçta kıytırık bir modemle de olsa sorunu çözdüğüme inanıyordum fakat yaklaşık 4 ay sonra Adsl tarifemi değiştirip Fiber İnternete geçtim ve bana yeni bir modem -Huawei- getirdiler ve  ne hikmetse İnternetim önceki gibi yine tanımlanamayan ağ sorunu vermeye başladı. ( Bu bende Ethernet kartımın kaliteli özellikle de ttnetin verdiği modemleri kaldırmadığını düşünmeme ve bunun nedenininde power suflynin yanması sonucu anakart üzerinde dahili olarak bulunan ethernet kartımda hasar verdiği infiali yarattı.)... En sonunda BİOS'tan dahili ethernet kartımı iptal edip, harici olarak Realtek marka bir ethernet kartı taktım ve takmamla beraber tak diye internet açıldı... Bu sorunu yaşayan siz ve diğer arkadaşların belki sorunu modem, belki sistemsel belki de donanımsal olabilir ama bütün herşeyi yapmanıza rağmen düzelmiyorsa muhtemelen sorun ethernet kartıdır..

ucrun
06-02-2014, 21:48   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: evrenuz  
Merhaba kardeşim bende aynı dertten muzdariptim. Olabilecek yapılabilecek her şeyi yaptım ama bir türlü bu sorunu çözememiştim.. Öncelikle benim bu sorun başlamadan evvel power suplyim yanmıştı ve yenisini taktırıp eve getirip bilgisayarı çalıştırdığımda internete bir türlü giremedim. Sağ altta 'Sarı ünlem ikonu ile ''tanımlanamayan ağ'' yazıyordu.. Forumlara yöneldim taradım; yazılanları harfiyen tek tek yerine getirdim fakat en ufak bir düzelme emaresi göstermedi. En sonunda belki format atarsam düzelir diyerekten bir de güzel format attım fakat yine bana mısın demedi.2-3 defa işletim sistemi değiştirdim gene düzelmedi. en sonunda eski kıytırıktan bir modem vardı kömürlükten onu çıkardım taktım ve ne hikmetse çalıştı. (halbuki önceki modemim Airties'in modemiydi ve sapasağlamdı. Hatta belki modem bozulmuştur diye başka başka modemlerde denedim ama hala düzelmemişti.) Eski modemim kablosuz ve iyi de bir modemdi ama sonuçta kıytırık bir modemle de olsa sorunu çözdüğüme inanıyordum fakat yaklaşık 4 ay sonra Adsl tarifemi değiştirip Fiber İnternete geçtim ve bana yeni bir modem -Huawei- getirdiler ve  ne hikmetse İnternetim önceki gibi yine tanımlanamayan ağ sorunu vermeye başladı. ( Bu bende Ethernet kartımın kaliteli özellikle de ttnetin verdiği modemleri kaldırmadığını düşünmeme ve bunun nedenininde power suflynin yanması sonucu anakart üzerinde dahili olarak bulunan ethernet kartımda hasar verdiği infiali yarattı.)... En sonunda BİOS'tan dahili ethernet kartımı iptal edip, harici olarak Realtek marka bir ethernet kartı taktım ve takmamla beraber tak diye internet açıldı... Bu sorunu yaşayan siz ve diğer arkadaşların belki sorunu modem, belki sistemsel belki de donanımsal olabilir ama bütün herşeyi yapmanıza rağmen düzelmiyorsa muhtemelen sorun ethernet kartıdır..

Benim sorunumda sizinkine yakın bir sorun  aslında ama yine de şüphelerim var. Birkaç ay evvel bir sistem topladım. evimde fiber internet var aynı zamanda tivibu abonesiyim. Huwaei_655d modem kullanıyoru. İlk başta Pc modeme uzak olduğu için TPlink wifi cihaz kullanıyordum ve bağlanıyordum. Daha sonra Ethernet kablo kullanmaya başladım. Fakat ilk başta bağlanırken sonra sık sık kopmalar yaşadım. Ethernet kablosundan şüphelendim ama laptopa taktım aslan gibi çalışıyordu olsun dedim yine de kabloyu değiştirdim sorun değişmedi. Forumlarda yazılan bir çok yöntemi denedim, format attım sorun devam etti. Fakat bu arada wifi cihaz ile bağlanabiliyorum. Biosu güncelledim ama nafile, usb 3.0 girişleri ile de sorunum olduğu için anakartı garantiye yolladım. Bazı parçaları değiştirip yolladılar. Okulda çalıştığım için biim BT'ci sağolsun monte etti ve okulda Ethernet kablosu ile bağlantı çok güzeldi. Ama eve geldim tanımlanamayan ağ uyarısı verdi ve internet yoktu. Yine birçok yerdeki çözüm yollarını denedim, modeme reset attım. Windows 8.1'di belki sürücü uyumsuzluğudur dedim 7'ye kararlı bir dönüş yaptım. Nafile bir çaba, yine şimdilik wifi ile bağlanıyorum ama o da pc kendini uykuya alınca kopuyor ve pc'yi tekrar başlatmam gerekiyor.