PC kasaları neden kapalı?

vitaalamode
09-07-2015, 19:51   |  #1  
vitaalamode avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Bilgisayar toplamak istiyoruz, özellikle amacı oyun oynamak olan insanlar sadece kasa için nerdeyse bir notebook ücreti ödemekte. Peki neden bu kadar para gözden çıkarılmakta? "Soğutma performansı diğer hesaplı kasalara göre çok daha iyi olduğu için" diyor çevremdeki insanlar. Şimdi bende yüksek performanslı bir bilgisayar toplama kararı aldım ve kasa olayına takıldım... Pahalı kasalarda çok fazla ve güçlü fanlar var, kasanın bir çok yerinde hava boşlukları var, ucuz kasalara göre daha fazla deliklere sahip olduklarını gördüm vs. 3-4 adet fan kasa içerisine hava alırken, 3-4 fan da havayı dışarı atmakta. Tüm parçalar ufacık bir alanda hapsolmuş durumda...

Mademki bu pahalı kasaların (1000tl ve üzeri fiyatlı) ortak özelliği fazla fan + bol açıklık (kasadakı delikler vs.) ozaman mx. 200-300tl civarında bir kasa alıp yan kapaklarını takmayalım.  Ayrıca ön ve yukarı kısımdan 2 adet içeri vuran fan ayarladık mı al sana soğuma...

Gerçekten ben anlıyamadım bu kasa işini. İşlemci, ekran kartı vs. tamam ama  bu 300tl lik bir cooler master kasa ile 1000tl olan cooler master kasa arasındaki fark nedir?

Son Düzenleme: vitaalamode ~ 09 Temmuz 2015 19:54 Neden:
padisah
10-07-2015, 14:20   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Tozlanma ihtimalini düşünmediğin ortada zatende açık ortamda hava sirkülasyonunu nasıl sağlayacaksın?
Ortalığa  saçılacak sıcaklık ve radyasyondan bahsetmiyorum bile.

padisah bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
badwizard
10-07-2015, 17:58   |  #3  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Kasaların kapalı olmasının nedeni bileşenleri sürekli taze havayla soğutmaktır, fanların amacı kasanın içine hava sokmak değil havayı hareket ettirmektir, açık bir kasada hava akışı sağlanamayacağı için fanlarında etkisi oldukça düşer.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
vitaalamode
10-07-2015, 23:16   |  #4  
vitaalamode avatarı
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: padisah  
Tozlanma ihtimalini düşünmediğin ortada zatende açık ortamda hava sirkülasyonunu nasıl sağlayacaksın?
Ortalığa saçılacak sıcaklık ve radyasyondan bahsetmiyorum bile.
Alıntı: badwizard  
Kasaların kapalı olmasının nedeni bileşenleri sürekli taze havayla soğutmaktır, fanların amacı kasanın içine hava sokmak değil havayı hareket ettirmektir, açık bir kasada hava akışı sağlanamayacağı için fanlarında etkisi oldukça düşer.
 Yani 4000-4500tl lik oyun bilgisyarı toplama bütçemin 1000tl sini kasaya (güç kaynagı + kasa) ayıracağım bu durumda! 

4000tl yi ben çok iyi bir bütçe olarak görüyordum ama işe koyuldun mu git gide beklentin ve hevesin kaçıyor... 

1300 ekran kartına gitese, 500ram-SSD+hdd 500 olsa, işlemci 750,kasa1000= 4000tl oluyor ve daha ortada anakart yok işlemci soğutucusu felan yok...

Berkay Mert
10-07-2015, 23:59   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

Merhaba. Eğer Fanınız Yeterli Değilse Veya Bilgisayarınız Eski İse Kasanızın Kapağını Bir Müddet Açabilirsiniz. Fakat Bu İşlem Sıcaklıkları Düşürür Fakat Size Gürültü Ve Toz Olarak Geri Yansıyacaktır.