PC Kasma ve Donma Sorunu (Yazılımsal-Donanımsal)

ekhrem123
22-01-2019, 00:32   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
26 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Çok uzun zamandır bu problemi yaşıyorum ve bir türlü çözemedim. Resmen işkence çekiyorum. Problem şu;
Bilgisayarım kullanım esnasında bazen donuyor. Mouse falan hareket ediyor ama masaüstünde sağ tıklıyorum yuvarlak gösterge dönüyor ve bazen 25-30 saniyede düzeliyor bazen 2-3 dk kadar sürüyor, bazen de hiç açılmıyor öyle kalıyor ve reset atmak zorunda kalıyorum. Mesela oyun oynuyorum oyun donuyor ekran öylece kalıyor ve hiç kıpırdamıyor, o anda mesela silahla ateş ettiniz diyelim o ses bir saniye arayla sürekli tekrarlıyor oyun düzelene kadar. Film izliyorum film anında donuyor ama film süre göstergesi saymaya devam ediyor 1 dk falan bekleyince bir anda hızlı hızlı ileriye sarıp devam ediyor yada hiç açmıyor bir tık geri sarıyorum düzeliyor. Virüs olabilir diye birsürü antivirüs ile tarattım hiçbir şey bulamadım. Defalarca format attım hep aynı hiç düzelme yok. Şuanda bile bunu yazarken hala donmalar oluyor. Bu donmalar 3-5 kez değil. Mesela pc 8 saat açık ve başındayım diyelim 35-40 kez oluyordur o da en az. Nasıl kurtulabilirim. Desteğinizi rica ediyorum.

Lenovo Ideapad Y500
8GB Ram
Geforce 4GB (2xGT650M) Ekran kartı
1TB HDD
Windows 8

klyglsn
22-01-2019, 09:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

muhtemelen  klasik bir harddisk sorunu

ekhrem123
22-01-2019, 22:47   |  #3  
OP Yeni Üye
26 mesaj
Alıntı: klyglsn  
muhtemelen klasik bir harddisk

Hdd değişmesi mi gerekiyor? Yada farklı bir yolu yokmudur nasıl düzeltebilirim

AtıfBuğra
25-01-2019, 06:19   |  #4  
AtıfBuğra avatarı
Üye
53 mesaj

Yuksek ihtimal bir hdd sorunu çizilme tarzı bir sorundan kaynaklanıyor olabilir, zamanla olusabilecek sorunlar ama bundan önce temiz bir format atmanı öneririm, bu formatı elınden geldıgınce pcnın ıcınden degılde dısarıdan bır cd veya harddısk yardımıyla yapmayı dene. sorunun çözülmediği taktirdi yenı bır harddısk ısını gorecektır. harddısk kontrolu yapmak ıstersen Burnıntest veya HD tune pro gıbı uygulamalarla harddıskını bolgesel sorunlarına veya yazma potansıyelıne bakabılırsın

pcuzmanı41
31-01-2019, 17:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

İşlemci sıcaklığını kontrol et termal macun işlevini yitirmiş olabilir veya havalandırma ızgarası tıkanmış olabilir içindeki bakır blok yani toz kapayabiliyor hdd testini de HD tune adlı programdan da yapabilirsin bana kalırsa işlemci sıcaklığı ile alakalı RAM kontrollü de yap programın ismini hatırlayamadım internette aratırsan bulabilirsin hdd büyük ihtimalle sağlam çünkü sistem boot olup açılıyor işlemde tıkanıyor iyi günler.

pcuzmanı41 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]