Pc kendi kendine download ediyor.

HPQ-User
22-10-2008, 15:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

FIRTINA_SEM sormuş:
Arkadaşlar pc kendi kendisine birşeyler download ediyor. Ne indirdiğini bilmiyorum. Sadece sağ alt köşede saatin yanındaki yerel ağ bağlantısının ışığı sürekli yanıyor. Hem birşeyler download ediyor hemde upload ediyor bir türlü çözemedim ne olduğu virüs olduğundan şüpheleniyorum. 1 hafta kadar önce format attım. Pc yi güncelledim.Belki güncelleme indiriyor düşüncesi ile otomatik güncelleştirmeyi de kapattım. Fakat pc yi açtığım andan itibaren sürekli yerel ağ bağlantısının ışığının sürekli yandığını görüyorum ve bir şeyler indiriyor. Acaba ne indirdiğini gösteren bir program var mı? ya da sorunun ne olduğunu bilen var mı acaba??

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel P4 3.0 Ghz işlemci
2x256Mb Kingston ram 400mMhz
Ati Radeon x600 256Mb ekran kartı
80Gb seagate harddisk
17" Samsung Flat monitör

internet tarayıcıları: Mozilla 3.0.3, İnternet explorer 7.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

SAİNT
22-10-2008, 16:05   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

format atmalısın bence uzak masa üstüne bağlayan kötü amaçlı exeler olabilir. eğer sisteminde neler olup neler olmadığını öğrenmek istersen ctrl+alt delete tuşlarına basarak ordan yabancı tanımadığın yazılımlara son verbilirsin ama bilmiyorsan hiç kurcalama. başlangıcada göz atmalaısın msconfig yazarsan bazı exe tabanlı virüsler pc her açılışında kendilerini aktif etme ihtiyacı duyar burdan kullanmadığın yada şüphelendiğin programlar varsa etkisiz hale getirebilirsin.

Blacksmith
22-10-2008, 16:22   |  #3  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
312 mesaj

kullandıgın modemın modelını yazabılırmısın? sayet modeme ethernet yolu ıle baglanıyorsan o sımgenın sureklı yanması normal dıye dusunuyorum.sısteme trojan gırdıyse onlar download yapıyor olabılır tarama yaptır antivırus programına..sonra yuklemıs oldugun programlardan bırı kendını guncellıyor olabılır.net limiter programını ındir kur bu program hangı islemin ne kadar hızla download yaptıgını falan sana gosterır ona gore care arayabılırsın.kesınlıkle net lımıterı kullanıp bak.

FIRTINA_SEM
22-10-2008, 17:31   |  #4  
Yeni Üye
25 mesaj

U.S. Robotics 4-portlu modem kullanıyorum.Normalde o ışık internet sayfası açılırken, internetten download ederken, ya da upload ederken yanar diye biliyorum. ve internete girmediğim zamanlarda o ışık yanmıyordu. Birde gelen giden byte a bakıyorum çok uçuk rakamlar oluyor ben indirmediğim halde 100mb lık birşeyler indirmiş oluyor. hesap edin kendi kendisine indiriyor. Format atmak istemiyorum daha 1 hafta önce format attım format atmadan düzeltebilmemin bir şansı var mı acaba?  net limiter programını da indiricem. bakayım ne gibi bir şey diyecek.

frozen
22-10-2008, 17:34   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

dostum yeniden başlat bilgisayarı. o gördüğün simgeye çift tıkla, orda alınan ve verilen paket sayısı yazar.
sayıları değerlendir. aşırı bir trafik varsa(kısa sürede yüksek rakamlar) bir virus yada spy download yapiyordur. düşükse sayılar, standart modem-pc iletişimi ya da arkaplan uygulamalarının küçük trafikleridir. canını sıkmana gerek yok.

ayrıca sistemini Nod32(benim tavsiyem) ya da kaspersky internet security tarzında bir programla taratırsan için rahat olur.

Son Düzenleme: frozen ~ 22 Ekim 2008 17:36
FIRTINA_SEM
25-10-2008, 12:19   |  #6  
Yeni Üye
25 mesaj

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

bur15
08-02-2010, 12:13   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

Sevgili arkadaşlar foruma nasıl konu açılacağını bilmiyorum söyler misiniz?