PC kilitleniyor-imdat!

buli
12-01-2007, 21:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba Chip dostları.Sorunuma en uygun başlık burası olduğunu düşündüm.Önce kısa bir konfigurasyon listesi:Celeron D 2.66 GHz,ASUS P5GD1 pro-anakart,2X512Mb Kingston ram,Gigabyte GeForce 6600-256MB ekran kartı,20GBİDEHdd(eski harddisk),130 GB sata ( yeni HDD),DVD rom,Dualstorm external fan ve galiba 350 watlık kasa.Sorunuma gelince:makine 3-D uygulamalarda sık sık kilitleniyor(görüntü donmakta ve ses loop-etmekte )resetlemekten başka çare bırakmadan.Direct3D veya opengl fark etmeden kilitlemekte.İşin ilginç yanı bir nevi"kafasına göre"takılmaları.Mesela kimi zaman daha oynamaya çalıştığım oyunun menüsünde bile kilitleniyor iken bazen bir kaç kilitlemeden sonra uzun (5-6 saat)bir "çalışma" döneme girebilesi.
N'olur bende sinir bırakmayan bu canavara sorunun nerede olabileceğini bildirin.Zira makinanın haketiği tekmeyi basıp baştan yenisini alacak durumum yok .

Banned
13-01-2007, 00:12   |  #2  
Banlandı
40 mesaj

aynı sorun bende var artık uğraşmıyorum sadece internet keyfini yaşıyorum bence oyun için playstation 3 beklememiz gerekiyo zira ben 4 gözle beklitorum

buli
13-01-2007, 09:51   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Bana sanki sorun basitmiş gibi geliyo - zira millet çatır çatır oynuyo,hemde daha kötü konfigurasyonlarla.Yalnız deneme yanılma yontemiyile sorunu araştıma biraz "pahalıya" patlar.Yok yeni kasa al -olmadı,yok yeni bir cpu-fanı al...ekran kartın pasif soğuutuculu dur.Ondan şüphelenmiştim,şimdi ona kocaman dualstorme kasa fanı doğrulttum:sorun aynen devam ediyo.Bende yeni bir harcamaya girmeden önce "bir bilene" sorayım dedim...

mardina
13-01-2007, 19:16   |  #4  
Üye
82 mesaj

windosu yeniden yükle,anakart biosunu ve driverlerini güncelle,özellikle de nvidia driverini

buli
17-01-2007, 22:39   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

Format dışında anakart en son biosu ve en son nvidia driveri yukledim.Dawn of war oyunu(600-800 16bit!!!) pencerede açtım -bir yanında asusprob'u da çalıştırdım.Ara memüde 52-51 C de "çalışırken" haritayı yukler yuklemez 53 C'de gene takıldı(eskisine nazaran tek fark sesler loop derken bir müddet sonra müzik normale dönüyor ve bir kaç saniye sonra tekrar loop ediyor)resetlemekten başka çare bırakmadan...nerede olabilir bunun çözümü ... yardım edin şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: buli ~ 17 Ocak 2007 22:43
buli
09-03-2007, 00:17   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

Kasayı değiştirdim:460W - 4 fanlı -CPU'nun fanını da temizledim ,yeni macun sürdüm-daha düzgün soğutmaya başladı ama genel olarak bütün yeni bios ve ekran kartı yeni sürücüleri ile birlikte 44 derecede yine kilitleniyor-reset ...BU arada orijinal oyunlarda nasibini almakta...Ne olur bir fikir verin -ne olabilir.???

djaskin
24-05-2008, 16:57   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

kardeşler ya banada yardımcı olabilecek birir varmı bilgisayarıma ne zaman javayı yukleyecek olsam pc m kilitlenip duruyor sadece bu değil java tabanlı herşeyde kilitleniyor anlamadım gitti ole bi klitleniyorki mouse daki ışık bile sönüyor yardımlarınızı bekliyorum bilgisyarım intel p4 1.8 dual core 1 gb ram 320gb hdd anakart gigabyte...