PC nin Uyku moduna girme sorunu

HPQ-User
10-08-2009, 19:29   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Sonicc sormuş:
Xp pro sp3 kullanıyorum.Bilgisayarımı yeniden başlatmada en fazla bir kere uyku moduna alabiliyorum.İkinci kez uyku düğmesine bastığımda hazırda beklemeye alınıyor yazıyor ve öyle bekliyor.Sürekli bekliyor ve uyku moduna geçmiyor.Bu olay hazırda bekleme ve askıya alma modlarında geçerli.Bilgisayarımda fuzuli bir program kalabalığı yok gereksiz dosya veya biriken dosyalar da yok .Olmaması için sistem bakımı falan yapıyorum.fakat böyle bir sorun var yardımcı  olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler!

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core 2 duo t8300 2.4 ghz
2 gb ram(800 mhz)
nvidia 9300m gs 512 mb ekran kartı
320 gb harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/532.0 (KHTML, like Gecko) Chrome/3.0.197.11 Safari/532.0

Erhan Tiryakioğlu
10-08-2009, 20:09   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Bu nezaman dan beri oluyor ?

sonicc34
10-08-2009, 20:45   |  #3  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
328 mesaj

Haziran ortalarında format atmıştım.Daha önce kullanmamıştım bu özelliği.Ama hazirandan beri böyle.

Son Düzenleme: sonicc34 ~ 10 Ağustos 2009 20:46
Craterus
10-08-2009, 20:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

masaüstüne gelin  boş bir yerde sag tiklayın ve ozellikler demeniz lazım oradan ekran koruyucusunu seçin daha sonra en alttan enerji seceneklerinin ayarlarina girmeniz lazım karsinıza  cikan ekranda en altta uyku modu var ve o süreyi daha yüksek yapın sorun çözülmesi lazım

sonicc34
10-08-2009, 23:00   |  #5  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj
Alıntı: Craterus  
 masaüstüne gelin  boş bir yerde sag tiklayın ve ozellikler demeniz lazım oradan ekran koruyucusunu seçin daha sonra en alttan enerji seceneklerinin ayarlarina girmeniz lazım karsinıza  cikan ekranda en altta uyku modu var ve o süreyi daha yüksek yapın sorun çözülmesi lazı
Denedim değişen birşey olmadı. :(

Erhan Tiryakioğlu
10-08-2009, 23:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: Craterus  
 masaüstüne gelin  boş bir yerde sag tiklayın ve ozellikler demeniz lazım oradan ekran koruyucusunu seçin daha sonra en alttan enerji seceneklerinin ayarlarina girmeniz lazım karsinıza  cikan ekranda en altta uyku modu var ve o süreyi daha yüksek yapın sorun çözülmesi lazı

Onla Ne Alakası Var Pek Anlamadım ?
Zaten Bilgisayar Kendini Uyku Moduna Ayarlıyor Ancak Geçişte Problem Var ...

Bu benim Başıma Gelmişti XP de Bazen Vistadada Oluyordu Ben Zaten Tüm Belgelerimi (Önemli Olanları SAdece )  D: de Tutuyorum ve 2-3 ayda bir (istisnai Durumlar Haricinde) Sistemi tekrar Kurar Bir Harddiski Formatlarım Benim Sana Önerim Normal Olarak Sıcak Format Yani Hiç Bir Şey Silmeden Format Çekmeden Üstüne Tekrar XP yi Yükle ve Eski XP nin dosyalarını sil Bence...
Yani ben Öle Yapıom ... :D

sonicc34
11-08-2009, 00:06   |  #7  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj
Alıntı: erhantiryakioglu  

Onla Ne Alakası Var Pek Anlamadım ?
Zaten Bilgisayar Kendini Uyku Moduna Ayarlıyor Ancak Geçişte Problem Var ...

Bu benim Başıma Gelmişti XP de Bazen Vistadada Oluyordu Ben Zaten Tüm Belgelerimi (Önemli Olanları SAdece )  D: de Tutuyorum ve 2-3 ayda bir (istisnai Durumlar Haricinde) Sistemi tekrar Kurar Bir Harddiski Formatlarım Benim Sana Önerim Normal Olarak Sıcak Format Yani Hiç Bir Şey Silmeden Format Çekmeden Üstüne Tekrar XP yi Yükle ve Eski XP nin dosyalarını sil Bence...
Yani ben Öle Yapıom ... :
Bende öyle tüm oyun film müzik falan d diskinde  format sırasında sadece c yi temizlerim.Ama format işi çok uğraştırıyor.O kadar programı kur.Bazı programlar çok uzun sürüyo solidworks gibi bir de o programların ve sistemin tüm ayarlarını yapmak var.:D.Böyle bir sorundan dolayı da format atmak istemiyorum.Bir iki ay daha format atmamayı düşünüyorum.Bi bakayım.Fikrin için sağol bu arada.

Serhan86
11-08-2009, 04:47   |  #8  
Yeni Üye
38 mesaj

Sorun google chrome dan kaynaklanıyor  olabilir.

http://www.google.com/support/ch ... age=known_issues.cs Bu adreste hardware issues başlığı altında sleep moduna geçmeme sorununa çözüm olarak google: chrome'u kapatmayı önermiş. chrome'u kapatıp öyle deneyin.

sonicc34
11-08-2009, 10:58   |  #9  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj
Alıntı: Serhan86  
Sorun google chrome dan kaynaklanıyor  olabilir.

http://www.google.com/support/ch ... age=known_issues.cs Bu adreste hardware issues başlığı altında sleep moduna geçmeme sorununa çözüm olarak google: chrome'u kapatmayı önermiş. chrome'u kapatıp öyle deneyin.

Zaten uyku moduna geçerken görev çubuğunda açık program bırakmıyorum.Chrome orda kapalıyken görev yöneticisinde işlemler tab ında da kapalı oluyor.O zaman Chrome neden olamaz.

Serhan86
11-08-2009, 15:13   |  #10  
Yeni Üye
38 mesaj

o zaman format atmadan yeniden xp yi c sürücüsüne kurmak en iyi çözmmüş gibi gözüküyor. bu arada bu sorunu yeni mi yaşıyorsun yoksa hep mi yaşıyordun?

Not: bende de Chrome/3.0.195.6 (BETA) yüklü tarayıcı olarak VE XP SP3 PRO  yüklü. Böyle bir sorun yaşamıyorum.

sonicc34
11-08-2009, 15:49   |  #11  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj
Alıntı: Serhan86  
o zaman format atmadan yeniden xp yi c sürücüsüne kurmak en iyi çözmmüş gibi gözüküyor. bu arada bu sorunu yeni mi yaşıyorsun yoksa hep mi yaşıyordun?

Not: bende de Chrome/3.0.195.6 (BETA) yüklü tarayıcı olarak VE XP SP3 PRO  yüklü. Böyle bir sorun yaşamıyorum.

Önceki cevaplarımda belirttiğim gibi yeniden formatla ,programlarla ve bunların ayarlarıyla uğraşmak zor.Düzeleceği de kesin değil.Bi kaç ay daha format atmadan idare etmek istiyorum.Belki problem hakkında tecrübesi olan vardır diye sorayım dedim.Ama ilginiz için teşekkürler.

Erhan Tiryakioğlu
11-08-2009, 16:25   |  #12  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: sonicc34  
Önceki cevaplarımda belirttiğim gibi yeniden formatla ,programlarla ve bunların ayarlarıyla uğraşmak zor.Düzeleceği de kesin değil.Bi kaç ay daha format atmadan idare etmek istiyorum.Belki problem hakkında tecrübesi olan vardır diye sorayım dedim.Ama ilginiz için teşekkürler.

Rica ederim Nedemek ;)

Ozaman Bir DE Şunu Dene Bütün Kullanmadığın Programları Kapat Ve Ardından Görev Yöneticisini Başlat (Ctrl+Alt+Delete) Sekmelerden İşlemlere Gelve Sadece Bilgisayarın yani Sistemin İşlemleri Haricindeki Tüm İşlemleri Sonlandır Ve Bu Olay Düzelecek mi Bir Bakalım...

Yüksek İhtimal Bir Program Uyku Moduna Geçmeyi Engelliyordur Ayrıca Birde Güvenli Modda combo fix İle taratın Ama Taratmadan Önce Bir KEz Güvenli Modda Uyku Moduna Geçmeye Çalışın Sorun Düzelirse Virüsden Dolayı Kapanmıyordur KEsinlikle ...

Eğer Güvenli Modda Kapanırsa Güvenli Modda Elinizdeki Anti Virüs Ve Combofix ile Taratın Geçmezse Format Gibi Gözüküyor...

Ayrıca Seni Windows 7lilerin Arasında Görmek İSteriz ;)

sonicc34
11-08-2009, 19:37   |  #13  
sonicc34 avatarı
Yıllanmış Üye
328 mesaj
Alıntı: erhantiryakioglu  

Rica ederim Nedemek ;)

Ozaman Bir DE Şunu Dene Bütün Kullanmadığın Programları Kapat Ve Ardından Görev Yöneticisini Başlat (Ctrl+Alt+Delete) Sekmelerden İşlemlere Gelve Sadece Bilgisayarın yani Sistemin İşlemleri Haricindeki Tüm İşlemleri Sonlandır Ve Bu Olay Düzelecek mi Bir Bakalım...

Yüksek İhtimal Bir Program Uyku Moduna Geçmeyi Engelliyordur Ayrıca Birde Güvenli Modda combo fix İle taratın Ama Taratmadan Önce Bir KEz Güvenli Modda Uyku Moduna Geçmeye Çalışın Sorun Düzelirse Virüsden Dolayı Kapanmıyordur KEsinlikle ...

Eğer Güvenli Modda Kapanırsa Güvenli Modda Elinizdeki Anti Virüs Ve Combofix ile Taratın Geçmezse Format Gibi Gözüküyor...

Ayrıca Seni Windows 7lilerin Arasında Görmek İSteriz ;)
<
stemimde kaspersky 2010 kurulu.Ve de güncel.Şu an yaklaşık 2.6 milyon malware tanıyabiliyor.Kaçmaz virüs.Zaten virüs olsa sistem hiç uyku moduna geçmezdi.İlk seferkinde sorunyok.Hatta gayet hızlı.Ama 2.sefer girmiyor.Bu xp nin dandikliğinden de kaynaklanıyor olabilir.:D win 7 konusuna gelincede xp de kalacağım bi süre.Win 7 tam olarak bi çıksın.Sorunlar buglar giderilsin.Zaten o zamana kadar xp ye program desteği bi hayli kesilmiş olacak driver falan.O zaman bizde win7 yaparız.Ne olursa olsun yeni çıkan hiçbi işltm sist. xp den daha hızlı olamaz.Bi süre daha idare edelim bakalım :D

DARK_DEVİL
13-02-2012, 20:56   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

görev yöneticisini açıp (ctrl+alt+delete) üstteki bilgisayarı kapat a tıklayın ordan istediğiniz görevi seçin