pc reset sorunu çözebilen iban atsın

Mahmuthan Temel
25-11-2020, 20:22   |  #1  
Mahmuthan Temel avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Bilgisayarım oyun esnasında birkaç dakika içinde reset atıyor. 5 oyunun 4 ünde yapıyor. yapmadığı oyunlarda hiç yapmıyor.

PC Özellikleri :
AMD Ryzen 5 3500x işlemci

16 gb gskill ram

asus 5700xt ekran kart

asus b450m dragon anakart

highpower 750w psu

DENEDİĞİM ÇÖZÜMLER:

1-Format

2- 3 farklı psu değişimi

3- Kabloların değişimi

4- Isı kontrolü

5- Donanım bileşenleri arıza kontrolü

5- Akım Korumalı Priz

7- Başka oda da test

8- Başka ortam test

Bunların sonucunda sadece evde bu sorunu yaşadığımı gördüm. 2-3 farklı ortamda denedim saatlerce oynadım ama evde 3-5 dakika içinde reset atıyor. Sorunun elektriksel olduğunu 

ön görüp elektrikçi çağırdım, bilgisayardan anlıyordu ve topraklanma, kaçak vs. her şeye baktık ama o da şaşırdı kaldı elektriksel bi sıkıntı yok evde dedi.

Arkadaşlar cidden işin içinden çıkamıyorum yardımcı olan arkadaş iban atsın kıvamına geldim lütfen biri bana bi çözüm yolu göstersin.

Son Düzenleme: Mahmuthan Temel ~ 25 Kasım 2020 20:24 Neden:
klyglsn
28-11-2020, 14:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

biz bu gibi durumlarda evvela  donanımları söküp işlemci dağil slotlarda bir kısa devre varmı ezilen büzülen bir pin varmı buna bakacaz bundan emin olacaz bu önemli bunlarda bir arıza yok ve bios tanıyorsa sürücülerin işletim sitemiyle uyumluluğuna bakacaz ben aslında sürücü yüklemiyorum windows sürücüleri bozuyor windows ne yüklerse o işlemci arızasıda böyle yapabilir akım çeken bir donanımın bozulmuş olmasıda akım koruma prizide de dağil...zannımca büyük ihtimalle sizin ekrankartınızda bozulmuş olabilir (ayrıca asus o model ekrankartlarını tasarı hatası var diye değiştirmekte diye dedikodular vardı isterseniz distrübütörü arayıp konuyu bir görüşün ucunda ölüm yok bilgi alırsınız)

Son Düzenleme: klyglsn ~ 28 Kasım 2020 14:55
muratcevikel
02-12-2020, 10:51   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

selamlar kolay gelsin

sorun bence powersuply olma ihtimali var.gerçek 750 watt ile test edermisin

tianjin
18-12-2020, 22:13   |  #4  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Öncelikle herkes gibi "Bios güncelle", "RAM" (Bellek) ile alakalı durumlar vb. şeyler söylemeyeceğim. 

1-Kasanın içinde "POWER SW" kablosu var. JCOM olarak adlandırılan bölgede, bütün işlem yapan HDD ışığı, başlatma ve kapatma gibi işlem yapan kablolar vardır. O kısma dikkat ediniz. Belki RESET SW çakışıyor.

2-Sata kablosunu değişin. HDD ikinci sabit disk yapıp, tamamen biçimlendiriniz. Bakınız, formatta biçimlendirme işleminde, windows bütün verilerin görünümü siler. Bu yüzden HDD yazılımınızın ile biçimlendiriniz.

3-HDD sata kablosunu çıkarıp, bir harici diske dosyalarını atınız. 1 veya 2 saat kontrol ediniz.

4-Ekran kartının tam oturduğuna dikkat ediniz. 4 slot ise 4 - 4 - 4 4- şeklinde "16 GB" veya 2-2-2-2 (8gb) böyle bellek yani böyle ram takılamalıdır.

5- Sistemsel problem ise.. Yani windows ile alakalı, değildir. Donanım ile alakalıdır.