Pc Sürekli Reset Atıyor

Aykun
06-06-2011, 19:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Sorun:Bilgisayarım ilk baslarda hiç sorunsuz çalısıyordu.Bir gün kendi kendine reset atmaya basladı gün 1 2 kez atıyordu.Daha sonradan windows açılmadan direct ve sürekli reset atmaya basladı bazen normal açılıyor bazen winsows logosundan once sürekli reset atıyor bazen tam masaüstüne geçicek reset veriyor hiç hatada vermiyor.Daha sonraları windows başlatılamadı hatası gelmye basladı siyah ekran güvenli mod en son yapılandırma felan neye bastıysam tekrar reset atıyor bazende sans eseri masaüstü geliyor ve 5dk bile dayanmıyor.
Çözüm Arayışlarım:Tamirciye götürdüm ve
                             Hardisk yanmıs değiştirdi
                             İşlemci fanı bozulmus değiştirdi
                             Güzelce format attı.
Sorun düzelmistir dedim ve 1gün bile dayanmadı tekrar reset reset sonradn tekrar götürdğmde ikide bir format atmak lazım dedi 6kere formata götürdüm formatla çözülmüyor tekrar aynı reset sorunu psudada sorun oldğunu sanmıyorm arkadasımkini taktım ve yine aynı sorun ekran kartım 2aylık su ana kadar hata vermemisti ondanda sanmıyorm durup dururken böyle oldu hep reset %80donanımsal diyorm cünkü format atıyoruz format atarkende reset veriyo sans eseri bazen vermiyor  format atıyorz lütfen yardım edin çarem kalmadı artık.

Donanımlar: 160GB HDD
                   512MB RAM(2tane 256)
                   512MB Ekran kartı(pervanesiz)
                   Pc 6yıllık

Ozan DEMİR
06-06-2011, 21:05   |  #2  
Ozan DEMİR avatarı
Yıllanmış Üye
318 mesaj

fanlarınızı kontrol edin özellikle işlemci fanını bozulmus olabilir ?

Aykun
06-06-2011, 21:18   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

işlemci fanı 0 saten bozulmus olduğunu sanmıyorm 1gün bile kullanamadım

umut101010
06-06-2011, 21:21   |  #4  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

kardeş sorun ramlerde imkanın varsa başka bir ramle dene 2 adet ram varsa teker teker dene yoksa rami değiştir

Aykun
06-06-2011, 21:50   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

bende ya ram yada anakart olarak düsünüyorum cünkü değişmedik bir onlar kaldı ramlari tek tek denediğimde tekrar aynı sorun oluyor ve aklıma ikiside aynı anda nasıl bozulsun geliyo  deneyimli adamalra sordum onlarda ya ram yada anakart diyor fakat garanti olsun istiyorum harddisk ve islemci faınını bosuna değistirdim mesela yine aynı sorun oldu

umut101010
06-06-2011, 22:13   |  #6  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

aslında 3 temel bileşen soeunlu oldumu reset oalyı oluyor ram>anakart>psu tek tek dene

Aykun
06-06-2011, 22:20   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

psuyu arkadasımınkini takarak denedim yine aynı sey oldu bu arada bende a4tach x7 maus var bunu aldıktan 2hafta sonra oldu ama mausu hiç takmayıncada aynı sey oluyor maustan değildir demi cünkü su anda notbokta kullanıyorm mausu hiçbr sorun yok

Son Düzenleme: Aykun ~ 06 Haziran 2011 22:21
Ozan DEMİR
07-06-2011, 16:27   |  #8  
Ozan DEMİR avatarı
Yıllanmış Üye
318 mesaj

küçük bir ihtimal ama işlemci fanının tam oturduğuna emin olunuz oda olmadı anakartı kasadan sokup çalıstırınız..

excel_mustafa
30-03-2013, 13:18   |  #9  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

geriye 2 seçenek kalıyor cpu ve anakart.

coolblack
05-06-2014, 22:01   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

Konu açılalı baya uzun zaman olmuş ama yinede yazayım. Benim pc nin reset atma nedeni işlemci yuvasının tozlanmasıymış. Çok uğraştırmıştı. Ram yuvası falan filanları denediyseniz birde anakartınızdaki tozlardan kurtulmayı deneyin. Benim anakart temizliğinden sonra düzelmişti.

Son Düzenleme: coolblack ~ 27 Haziran 2014 11:10
mehmet ali türker
04-08-2016, 17:21   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

kardeş öncelikle şu işlemleri yapmanı istiyorum bu şekilde sorunu çözebilirsin benimde başıma geldi kendim uğraştım yapamadım arkadaşıma yaptırmıştım sordum ona nasıl yapın diye o bana anlattı bende şimdi sana anlatcam kardeş önce PC ni çalıştır ve yan taraf kapağını aç güç kaynağının olduğu yere reset atarsa elinle sıcaklığına bak eğer sıcak ise tekrar çlıştır pc yi yine aynı işlemi yap dahada çok ısınırsa güç kaynağı aşırı ısınıyor demektir buda pc kendini korumaya alarak kapatıyor demektir öncelikle güç kaynağını değiştir 300w lik bir güç kaynağı ise 400w veya 500w liğini al yani daha güçlüsünü al internetten nasıl monte edildiğine bakabilirsin bu şekilde sorunun çözülmez ise anakartını değiştir daha güçlü bir anakart al sana önerim msi serisinin bir anakartından almandır eğer bu şekildede çözülmez ise ramlarını değiştir 2gb 3gb veya 4gb ram bir bilgisayar için idealdir ama sen oyun oynamak için istersen 2gb ve 3gb yetmez 4-5-6-7-8 gb ram alman gerekir ama 2 gb ve 3gb ile grafik kalitesini düşürerek oynarım dersen o kendi bileceğin iş neyse bu konu dışıydı konumuza geri dönelim öylede olmazsa ekran kartını değiştir mavi ekran alırsan eski ekran kartına geri dön ve tekrar açmayı dene eğer gene reset atarsa işlemcinde bir sorun var demektir yeni işlemci al atıyorum şu anki işlemci hızın 3.30 ghz ise 3.80 ghz olanını al ve güçlü bir fan ile soğut asus un fanlarından 2911 rpm ile 3100 rpm arasına çıkabilen bir fan iyidir ama sen işlemci dahada soğuk olsun dersen 4000 rpm al bu overclock için iyidiratıyorum 3.30 ghz işlemcin varsa 3.80 yap demiştim az önce bunu bu aldığın fan ile overclock yaparak 4.20 ghz ye zorlayabilirsin voltaj vermeden bu arada işlemci öneriside yapayım intel i7 3.80 ghz veya 4.0 ghz işlemci alarak daha iyi bir performanslı bir işlemci almış olabilirsin ancak işlemci ısınmasından dolayı kapanıyorsa 1. nedeni fan 2. nedeni termal macun işlemcine termal macun sürerek ısyı 20 derecelik bir fark ile düşüre bilirsin bu arada eğer işlemci değişikliği yaptın ve 4.0 ghz işlemci alırsan bios ayarlarından over clock yapmanı öneririm eğer 4.0 ghz alırsa. 4.40 a zorla eğer sorunsuz açılırsa 4.50 yi dene sistem açılmayana kadar 0.10 diye artırarak git sistem açılmadığında dur ve atıyorum 5.0 da açılmadı 4.90 a geri dön ve öyle çalıştır pc ni ama eğer over clock yaptığında dahada çok ısınır direk küt diye kapatırsa düşür ayarını 4.50 ghz yap atıyorum veya daha düşük bu şekilde aç ama sen yok pc çok performanslı olsun dersen 5000 rpm bir fan alman gerekir yoruldum yazmaktan :DDD neyse zaten anlatacaklarım bu kadar başka sorunun varsa bu yorumun altına yanıtlayabilirsin :D biraz uzun bir yazı oldu :D

Son Düzenleme: mehmet ali türker ~ 04 Ağustos 2016 17:31 Neden: yazım yanlışlıkları ve yazmayı uttuğum birkaç ayar