pcde aşırı yavaşlama

moideen
24-04-2010, 18:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

merhaba, sanırım bilgisayarıma bi virüs bulaştı. bilgisayar ilk açıldığında bi sorun yok ama bir süre sonra aşırı derecede yavaşlamaya başlıyor. mesela dosyaları rardan çıkarırken 175 mb lik dosyayı 10 dakikada falan çıkarıyor, ayrıca taşınabilir hard diske bişey kopyalarken normalde 25 mb ile kopyalarken 2,5 e düşüyor kopyalama hızı. bu sırada müzik dinliyor olursam seste takılmalar oluyo, cızırtı falan yapıyo. bir de mouse imleci sürekli takılıyor. donanımsal bi sorun olduğunu sanmıyorum, format atmadan nasıl kurtulabilirim bu sorundan. 5-6 antivirüsle taradım ama sonuç çıkmadı.

MY_KIL
25-04-2010, 05:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

hdd aktarım modu pio mod a geçmiş olabilir, aygıt yöneticisinden bi kontrol et

moideen
25-04-2010, 12:32   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

aynen dediğin gibi olmuş, sürücülerin cevap vermesi 10 saniyeyi geçtiği zaman pio moduna geçiyomuş :

Windows XP ve Windows Server 2003'te bu zaman aşımı değeri her zaman 10 saniyedir.

registryde gerekli ayarları yaptım, yardımın için teşekkür ederim

MY_KIL
25-04-2010, 16:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

registry den ayarlasan da bir dahaki format atıncaya kadar aynı kanalda daha önce pio ya geçtiği için tekrar geçebilir, bir daha aynı sorun olursa harddiskin ideyse takılı olduğu yeri değiştir (master ise slave slave ise master yap) ve kablo kaliteli değilse değiştir en hızlısından ata133 kablo al. sata ise takılı olduğu slotu değiştir ve kabloyu da daha kalitelisi ile değiştir

ide kabloda cd okuyucu ile sabit diski hiçbir zaman aynı kabloya takma

bazı bioslarda 32 bit data transfer 64 bit data transfer gibi seçenekler oluyor onu da auto yada enable yap

kalitesiz psu larda bu sorunu oluşturuyor özellikle cd sürücüden dosya kopyalarken psunun verdiği güç stabil veya yeterli değilse harddisk yada cd rom pio ya geçer.

hard diskte bad sector veya başka bir arıza varsa da pio ya geçer hddnin de ömrünü tamamlıyor olup olmadığına emin ol