pcde sorun yasıyorum yardımcı olabılırmısınız?

porsuk_y
14-01-2007, 01:33   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

slm arkadaslar ben gecen mart ayında 3500ytlye kıyıp bır pc topladım.(enayı dıyebılırsını cunku ılk pc hevesı herseyın en ıyısı olsun ıstemıstım[:I])

anakart: asus a8n32-slı deluxe, ekran kartı: sapphire ati x1900xt 512mb, işlemci: amd x2 3800+ 2.0ghz ram: 4x512mb kingston harddisc:250gb samsung, kasa: feel hurricane2 550w

iste topladıgım bu pc aldıgım ılk gunden berı bekledıgım gıbı calısmıyor.acılısta genelde sorun yasıyorum.her 2-3 acılıstan bırınde wındows yazısı cıkıyo ve cok uzun bır sure olece kalıyoo bazen bu sure 10 dakkayı bıle bulabılıyor.harddıscten gacır gucur okuma seslerı gelınce ancak acılıyor.ben ılk basta sorun harddıscte dıe dusunmustum ve gıdıp 80gblık yenı bır harddısc alarak wındowsu ona kurdum 250gb tıda arsıv ıcın ayırdım fakat sorunu cozemedım. bu sorunun bır sebebınınde ramlerden olabılecegını dusunuyorum.4 tane 512mblık kıngton ram sattılar fakat bunlar dual kıt dııl hepsı ayrı ayrı(tecrubesızlıkten aldım) sorunumun bu sebepten olabılme ıhtımalı nedır? bana bu sısteme uygun ram onerınız olabılırmı? yada bu sorunun ne sebepten olabılecegı hakkında bı fıkrınız varmı? yardımcı olursanız cok sevınırım. herkese sımdıden cok tesekkur edıyorum.

make-believe
14-01-2007, 01:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Benzer hataları ben de yaptım. Enayilik değil yaptığınız, bilgisayar aşkı. Mesela ben de 4x512 DDR 400 Kingston almıştım. Anakartlarda sadece iki RAM modülü dual çalışıyor. Ben de gittim o dört rami geri verip, üstüne bir de bir sürü fark ödeyip dual 2x1024 ram almıştım. Neyse bir şeyleri paylaşmak istedim sadece. Sorununuza gelince bilgisayarın geç açılması ramlerden olamaz. SAdece dual çalışmazlar. Asus anakartların sorun çıkarmayanına rastlamadım. Bios güncellemesi yapın mutlaka. Asuslarda bioslar problemli.

İtacHi_
14-01-2007, 08:11   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

arkadaşım dediği gibi bu bir pc aşkı.enayilik yaptığını düşünme.ama sana bu makinayı satanlar kötü insanlar herhalde.sana 4 dört ayrı dyal çalışmayan ram vermeleri onların kötülüğü senin suçun değil.sen bu ramları geri verebiliryorsan geri ver parasını geri al ve 1024.2 yani 2 adet 1024mb lık dual çalışan ram al.

egemengiga
14-01-2007, 10:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bilgisayarinin diger ozelliklerini bilmiyorum ama mart ayina gore 3500YTL etmezdi o sistem. en fazla 1900-2000YTL ederdi. neyse. yapilan hatalardan birisi SLI anakarta ATI ekran karti baglanmasi olmus. madem ati kullanmislar o zaman anakart crossfire olmayildi. ya da senin crossfire veya SLI yapma niyetine gore anakartin desteklememesi gerekirdi. arkadasin da belirttigi gibi AMD 939 larda ASUS lari guncelleme yapmadan kullanmak zor. guncelleme de ise yaramazsa BIOS ayarlarini iyi bilen birisine ayarlat. baslangic acilisini etkileyen faktorlerden birisidir. bu arada yanlis anlama, senin bilgisayar konusunda bilginin ne kadar oldugunu bilmedigimden soruyorum. bilgisayari formatladiginda nforce suruculerini yukledin mi(guncel olanlari)?

Son Düzenleme: egemengiga ~ 14 Ocak 2007 10:15
porsuk_y
14-01-2007, 15:46   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

oncelıkle onerılerınız ıcın tskr edıyorum.oncelıkle mart ayında bu ekran kartı daha yenı pıyasaya cıkmıstı ben ılk basta parcaları sıparıs ettıgımde x1800xt modelı vardı fakat ıkı gun sonra benı aradılar ve x1900xt modelının cıktıgını ıstersek onunla degıstırebılecegımı soledıler bende kabul ettım. sadece ekran kartına 670$+kdv odemıstım o zaman hatta bır kac gun sonra x1900xtx modelı cıkmıstı 740$+kdv fıyatı vardı ve  pıyasada crossfıre modelı yoktu.monıtor 19' phılıps
600ytl anakart ve ıslemcı de 200 kusur dolardı,kasa, cd ve dvd yazıcılar ve kdv fılanda eklenınce o cıvarda bı fıyata almıs olduk.
bılgısayar konusunda cok bılgılı sayılmam.formatladıgım zaman sadece orjınal cdlerdekı surucu yuklemelerını yapıyorum.guncelleme hıc yapmadım.tavsıyelerınız dogrultusunda bıos guncellemesı yapmaya calıstım asus update programını kullanarak. fakat devamlı "unable to decompress the fıle,please try agaın" dıe uyarı yazısı cıkıyo.ıslem ıptal oluyo.cok fazla bılgım olmadıgı ıcın bıos ayarlarınıda kurcalayıp herseyı mahvetmek ıstemıyorum.nforce suruculerıne gelınce yukarıda da dedıgım gıbı hıc guncelleme yapmadım. eger nasıl yapabılecegım konusunda yardımcı olabılırsenız onuda deneyebılırım.tekrardan zahmet edıp yardımcı olmaya calıstıgınız ıcın cok tesekkur edıyorum.

egemengiga
14-01-2007, 16:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

http://support.asus.com/download ... =A8N32-SLI%20Deluxe

buradan guncel suruculeri yukleyebilirsin. others bolumunde nforce suruculeri bulunmakta. anakartinin bios yapisini bilmiyorum ancak yazmaya karsi korumasi olabilir. bilen bir arkadasindan yardim almalisin. ya da anakart kitapcigini oku. hersey orada yazar.

porsuk_y
15-01-2007, 01:35   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

yardımlarınız ıcın cokk ama cok tesekkur edıyorum! guncellememı yaptım fakat bıos konusu benı astı.sanırım bu sorunu kendı kendıme cozemıcem:) bana deneyımlı ısı bılen bırısı lazım.(yannıs annmayın sızın ıcın solemıyorum) benım pcnın basına gecıp halledebılecek bırısı:) son olarak eger bu konuda ankarada bana yardımcı olabılecek  guvenılır bu konuda tecrubelı bı fırma veya kısı tavsıye edebılırmısınız cunku bılgısayarı aldıgım fırma ıflas etmıs ve suanda muhattap olabılecegım kımse yok. tekrar tesekkurler

egemengiga
15-01-2007, 19:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben ALO CHIP hatti kuralim demistim. ankarada yok mu kimse???

porsuk_y
15-01-2007, 19:59   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

valla keske olsaydı yaa hatta goruntulu bı sekılde olsaydı da dahada bı rahat olurdu :) ankarada cok ınsan varda bu bıostan annıyan varmı ben bılmıom. nese abıcım ben yeterınce kafanızı sısırdım yardımların ıcın cokk tesekkurler ben bı kac yerle konustum ınsallah halledıleck sorunum. cok tesekkur edıyorum. emeklerınıze saglık.