PDF Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Banned
28-12-2008, 11:43   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
181 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

PDF Dosyası Nasıl Hazırlanır Ve Düzenlenir?

Bu konuda fazla bilgim olmadığımdan detaylı anlatırsanız çok sevinirim.


SoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoruSoru

                                          Şimdiden Teşekkürler

Kapalı Hesap (91855)
28-12-2008, 12:51   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

 

photoshopla düzenleyebilir ya da oluşturabilirsin
ya da acrobat 9 ile yazıları ve formları filan düzenleyebilirsin

trinity
28-12-2008, 12:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

dönüştürmeyi soruyorsan right click image kullanbilirsin gherçi bu resim dönüştürmek için fakat bunun dosya dönüştürenini indirman lazım

caga
08-01-2009, 11:09   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Eger soru bir proglamlama sorusu ise, o zaman ben soyle yapmistim:
Kimi PDF yapan programlar kendilerine PDF printer olarak eklerler. O zaman:
- Default printer i bir degiskene kaydet.
- Default printer i PDF printer a set et.
- Dokumani programindan default printer a print et. (bu noktada kullandigin printer in ozelliklerini degistirip PDF i sabit bir dizine sabit bir isimle olusturmasini saglayabilirsin)
- Tekrar default printer i ilk secilmis olan printer a set et.

Umarim aydinlatici olmustur.

Kapalı Hesap (53751)
08-01-2009, 12:17   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

Office 2007 PDF Eklentisi ile Word'de hazırladığın bir dosyayı da farklı kaydet diyerek PDF olarak kaydedebilirsin ama PDF üretimi için esas yazılım Acrobat Professional'dır fakat Word'de ki işlem çok kolay olduğundan hiç Acrobat'ta denemedim.

erinkral
16-12-2011, 22:20   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2011

Teşekür ederim

Gunaydmr
16-03-2018, 09:58   |  #7  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
42 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2016

Uzun yıllardan beri çok sayıda farklı belgenin oluşturulmasını ve korunmasını sağlayan uzantılardan birisi de PDF ‘dir. PDF dosyası nedir, nasıl yapılır, nasıl düzenlenir bu yazıdan öğrendim. Biraz anlatacağım;

PDF Dosyası Nasıl Yapılır, Nasıl Oluşturulur?

Bu dosyaları açabilmek için çeşitli programlar vardır. Dünyada şu an en yaygın olarak kullanılan Adobe’un yazılımını gerçekleştirmiş ve piyasaya sunmuş olduğuAcrobat Readeradı verilen programdır. Genel olarak bütün kullanıcılar bu program sayesinde PDF dosyalarını açıp kullanabilmektedir. Her sene yenilenen ve bunun yanı sıra geliştirilen bir ara yüzü bulunur.

Ayrıca PDF dosyaları çok sayfalı içerikler de olabileceği için bu program sayesinde kullanıcılar istedikleri sayfanın numarasını girerek ulaşmak istedikleri yere rahat bir şekilde gidebilirler. Eğer çeşitli dosyalara ulaşımı internet aracılığı ile sağlamak istiyorsanız da, çoğu tarayıcının geliştirmiş olduğu alt yapıdan faydalanabilirsiniz.Chrome, Firefox ve Exploreriçin bu durum geçerli olacaktır.

Dosyaları indirmenize ya da kayıt etmenize gerek kalmadan, internet üzerinden de inceleme ya da içeriğe ulaşma şansınız var. Acrobat Reader’ın yanı sıra bulunan çeşitli programlar da kullanım açısından kolaylık sağlar. Her ne kadar sorunsuz çalışan bir ara yüzü olsa da, diğer programları da kullanarak Reader için ekstra bir alternatif oluşturma şansına sahip olabilirsiniz.

PDF Dosyası Nasıl Düzenlenir?

PDF dosyalarını düzenleme günlük hayatta sık sık karşılaştığımız bir durumdur. Elinizdeki dosyayı farklı yöntemlerle PDF dosyası haline getirebilirsiniz. Burada anlatacağımız bilgi sıfırdan PDF dosyası oluşturmak değil, var olanPDF dosyasında değişiklik yapmak içinolacak. Yani PDF dosyası nasıl düzenlenir sorsusunun cevabını vereceğiz.

Bunun için ilk olarak elinizdeki PDF dosyasının Word dosyasına çevirip üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Yapılması gereken değişiklikler tamamlandıktan sonra yeniden PDF haline getirebilirsiniz. Fakat bu yöntem sizin de tajmin edeceğiniz üzere pratik bir yol değil. Bunun yerine hemen her bilgisayarda yüklü olan Adobe Acrobat Reader’i kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda yüklü değilse de güvenli olduğuna emin olduğunuz bir siteden indirebilirsiniz. Üzerinde düzenleme yapılacak olan PDF dosyasını Adobe Acrobat Reader programında açın. Üst araç çubuğunda yer alanPDF Düzenle’ye tıklayın.Daha sonra yapmak istediğiniz düzenleme ve değişiklikleri buradan yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere PDF dosyası düzenlemek ve oluşturmak için kullanılan çeşitli programlara rastlamanız mümkündür. Üstelik programların indirmesi ve kullanma süresi de sınırsızdır. Sizden herhangi bir ücret talep edilmeyeceği için rahat bir şekilde PDF oluşturma şansına sahipsiniz. Bu programların yanı sıra internet üzerinde kurulmuş farklı siteler de var. Bu siteler sayesinde, oluşturmuş olduğunuz dosyaları PDF formatına çevirebilirsiniz. Farklı internet adresleri ile verilen dönüştürme hizmetlerini de ücretsiz olarak indirip kullanma şansına sahipsiniz.

Turhost