Pentium 4 3.00 478 PIN SOĞUTUCU(içeri)

selamlar21
11-04-2012, 21:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
489 mesaj

Mrb arkadaşlar. Benim sorunum şu. Kardeşimin AGP sistem pc'si var özellikleri şöyle

Pentium 4 3.00 478 PIN İŞLEMCİ
1.5 GB DDR400 Kingston ram
160 gb seagate Harddisk
Sapphire hd4650 1gb ddr3 128bit ekran kartı
Gigabyte 478 pın anakart
Asus 400w psu

Sorun şu. İşlemci çok aşırı ısınıyor agp ve eski donanımlar soğutmaları iyi değildir biliyorum ama Sıcaklığı pcyi yeni açtığımızda 50lerde geziyor 1-2 tane internet sayfası açsak 75 dercelere geliyor Ve yarımsaatten fazla aralaıksız hd 720 Film İzlersek İşlemci Sıcaklığı 100e Geliyor ve çok kasıyor pc hatta oyun bile oynanmıyor Ve psu bir süre sonra çok rüzgar sesi cıkarıyor bağrıyor ve fanı cok cok hızlı dönüyor ekran kartıda boşta 50 derecede yükte 56 derecede geziyor acaba işlemci soğtucuusu ve termal macun eksikliğimi sorun? yoksa psumu yetmiyor? ksanın kapağıda  acık durumda calısıyor. Eğer soğutucudansa şu soğutucu işimi görürmü?

Dün akşam İşlemci sıcaklığı 116 Dreceyi buldu ve kapandı pc soğuyunca tkrr acabildik.

yunus07
11-04-2012, 22:24   |  #2  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

Ne 116 C ??
işlemcin nasıl yanmadı .Kömür olması lazımdı.
Eğer doğruysa çok şanslısın
Soruna gelelim.
Kasanın hava sirkülasyonu nasıl?Yani hava alıyormu.Soğutman iyimi kasa için
İşlemcide ki Termal macunun durumu ne? Görünüşe göre  çok kötü.Kesinlikle değiştir.kalıntı falan kalmasın.Sonra çok ince sür.Hertarafına yay :)
Bunların hepsini yapmış isen yada bir sorun yoksa öyle düşünürsün soğutucuyu
Boşa masraf yapma bence

selamlar21
11-04-2012, 22:34   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
489 mesaj

Termal macun hiç yok Baktım ayrıca tozlar bir pamuk gibi demir soğtucunn üzerini kaplamış fandan hava geçmiyor demişr soğutucuya şimdi baktım ve Hava siürkülasyonu kötü Kasanın yan kapağı açık ama Bilgisayar masasında alt kısımda kasa koyulan yerler olur oraya koymuştum arada duruyor her tarafı kapalı yani yarım karış yanında pay var o kadar. Şimdi Fanı ve demir soğutucuyu temizleyip termal macunu sürücem bol mu sürüce myoksa cok incemi?

yunus07
11-04-2012, 22:46   |  #4  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

1..Kardeş termal macunsuz işlemci kullanılmaz.Sen ne yaptın.hemen termal macun sür işlemciye
Fakat İnce bir şekilde sürün.
Termal macunu bi kredi kartı vb gibi şeylerle işlemcinin üzerine iyice yayın.Tabi öncesinde hiçbir toz kalmayacak orda
2..Kasayı iyice temizleyin .Hiç toz kalmasın.Bunu bi kompresör yardımıyla halledebilirsin.
3..kasaya bi hava akımı sağlayın.
Önden fan yardımıyla soğuk hava girsin, arka eksoz fan ve psu fanının yardımıyla da içeride biriken sıcak hava dışarı atılsın.Bunu yaparken kasa yan kapağın kapalı olucak.Kapalı olmasının nedeni:Hava akımının tamamlanabilmesi için
Kasan bu gibi işlemlere müsaittir inşallah
Sonra bi sıcaklık ölçme programıyla ısıları ölç.Buraya koy.
Bu işlemler başarısız olursa(ki başarılı olucak) en son soğutucuya başvurursun

Son Düzenleme: yunus07 ~ 11 Nisan 2012 22:50
Kapalı Hesap (200174)
12-04-2012, 01:49   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

O işlemcinin yanmamasının sebebi intelde aşırı ısıya karşı korumalar mevcut onların sayesinde halen çalışıyordur kesin
ısındığı zaman restart atma gibi...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (211297) ~ 12 Nisan 2012 01:50
Kapalı Hesap (154666)
12-04-2012, 04:32   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: selamlar21  
Termal macun hiç yok Baktım ayrıca tozlar bir pamuk gibi demir soğtucunn üzerini kaplamış fandan hava geçmiyor demişr soğutucuya şimdi baktım ve Hava siürkülasyonu kötü Kasanın yan kapağı açık ama Bilgisayar masasında alt kısımda kasa koyulan yerler olur oraya koymuştum arada duruyor her tarafı kapalı yani yarım karış yanında pay var o kadar. Şimdi Fanı ve demir soğutucuyu temizleyip termal macunu sürücem bol mu sürüce myoksa cok incemi?
Bakınız bu konu.

selamlar21
13-04-2012, 00:24   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
489 mesaj
Alıntı: kesko  
O işlemcinin yanmamasının sebebi intelde aşırı ısıya karşı korumalar mevcut onların sayesinde halen çalışıyordur kesin
ısındığı zaman restart atma gibi...
Evet 120 dereceye geldiği zaman pc kendini kapatıyor.
Ve Sorunu Çözdüm  Fanın demir soğutucsu ve fanı temizledim ve fanı biraz yağladım Daha Sonra işlemcinin Üstünde kurumuş olan minik minik parça gibi duran  macunu temizledim tabi demir soğutucununda. Sonra ince bir termal macunu sürdüm ama o akdarda ince değil tabiki.Sonra montajı yaptım Pcnin sıcaklık değerlerine baktım. Sıcaklık Değer önceden 60larda gezerken şimdi ise50lerde geziyor 10 derece düşmüş ama avantajı şu. oyun vs film izlerken işlemciye yüklendiğimde 60 dereceden 120ye kadar cıkıyordu hızlı bir şekilde. Ama  bu işlemleri yptıktan sonra 50 dereceden en fazla 85e cıkıyor oda cok yüklenrsen haliyle eski bir sistem oldugu icin soğutmasıda bu kadar olabiliyor ama pcnin kasması 95ten sorna baslıyordu.ama şimdi 85e bile gelmiyor. Oyunlardaki kasma düzeldimi düzeldi ama bunun en büyü ksebebi pcde 1.5 gb ram var ve bunlardan biri uyumsuz calısıyormuş format atarken hep hata  verdi ve o uyumnsuz ramlekrden birini cıkardım ve formatı tamamladım ram 1gb'a düştü ama Pes 2011 pes 2012 CODMW3 COD BLACK OPS gibi oyunlarda hiç kasmadan oynamaya başladım tabi ram yetersizliğinden dolayı takılmalar oldu. Pcyi şimdi co kdah rahat kullanıyorum yanlız merak ettiğim bişi var 80-85 derece arası yükteyken işlemci sorun ayratırmı zararı olurmu?

turbocat
15-04-2012, 10:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

ısınız hala çok yüksek;
ve işlemcinizeğer biosta işlemci ayarlarından  thermale  protection (tm1)  açıksa hala o ısıda  kendini frenler ;
sizde benim gibi  p4 3 ghz  prescott kullanıyorsunuz ; bende his 4650 agp  -2 gb ram kullanmaktayım.
             o işlemcinin maksimum ısı değeri 69.1  derecedir ; bu ısıdan sonra 71  derecede thermal protection tm1  devreye girer ; tabiki biosta açıksa o ayar.
ve yüksek ısıda oyunlarda performans kaybı yaşamaya başlarsınız ve en son restart noktasına yaklaşıncaya kadar  cpu frenleme olayını arttırır ;   mesela  75 derece  %30 frenleme yaparken  85 derecede %60 oranında gecikme  oranı uygular. normalde siz hızın düştüğünü görmezsiniz ; tm1 de hız düşürülmez ; ancak  data  ve  veri  buslarda gecikme uygulanır.
aslında  85 derecede  3ghz lik  cpuyu  1.8 ghz gibi kullanmış olursunuz ; ama hızı  gösteren programlarda yine 3 ghz görürsünüz.
tm2  de hız düşürme olayı eklenmiştir ; bunu hız gösteren programlarda görürsünüz zaten.

cpunun performansı kısmasını  tm1 destekli cpularda throtlle watch isimli programla   görebilirsiniz.

bendede aynı sorun vardı ; orjinal fanı ile  80 dereceye kadar yazın bulunca (fanı temizlemedim tabiki) bende akasanın 478  pinlik cpu uyumlu olan fanını aldım ve sonuç;

kışın  boşta  38 derece  % 100 yükte     54-56 derece   ; şu anda  internetteyken   ve yazarken   47-48 derece     full yükte   60 derece görmekteyim ;oda sıcaklığı 23-24-25 derece civarları.
bunu alabilirsiniz ;

eğer aynı fansa  ben bunu kullanıyorum ;

ve memnunum.

throttle watch  indirmek için ;

ve  eğer fan değiştirmeden   performans sorununu  halletmek için biostan tm1 olayını kapatmanız lazım ve tabiki overclockçularında kapatması icap eder.
ancak bu ayar güvenlik için konulmuştur  ; bizim cpularımız için 75 dereceden sonrası tehlikelidir.80 derecelerde çalıştıranlar var.
ancak maksimum cpu gövde sıcaklığı intelin beyanına göre   p4 3ghz  ht  prescott  478 pin   için 69.1-69.4  dereceyi geçmemesi lazım. (oda sıcaklığında ; 23-24 derecede; ancak 30 derecede aynı ısıyı geçmemesi icap eder ; %100 full yükte )

ama dediğim gibi tm1 kapatırsanız  72-75 derece  bir şeycik olmaz  ve performanstan ödün vermezsiniz.

Son Düzenleme: turbocat ~ 15 Nisan 2012 10:09
selamlar21
18-04-2012, 00:35   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
489 mesaj
Alıntı: turbocat  
ısınız hala çok yüksek;
ve işlemcinizeğer biosta işlemci ayarlarından  thermale  protection (tm1)  açıksa hala o ısıda  kendini frenler ;
sizde benim gibi  p4 3 ghz  prescott kullanıyorsunuz ; bende his 4650 agp  -2 gb ram kullanmaktayım.
             o işlemcinin maksimum ısı değeri 69.1  derecedir ; bu ısıdan sonra 71  derecede thermal protection tm1  devreye girer ; tabiki biosta açıksa o ayar.
ve yüksek ısıda oyunlarda performans kaybı yaşamaya başlarsınız ve en son restart noktasına yaklaşıncaya kadar  cpu frenleme olayını arttırır ;   mesela  75 derece  %30 frenleme yaparken  85 derecede %60 oranında gecikme  oranı uygular. normalde siz hızın düştüğünü görmezsiniz ; tm1 de hız düşürülmez ; ancak  data  ve  veri  buslarda gecikme uygulanır.
aslında  85 derecede  3ghz lik  cpuyu  1.8 ghz gibi kullanmış olursunuz ; ama hızı  gösteren programlarda yine 3 ghz görürsünüz.
tm2  de hız düşürme olayı eklenmiştir ; bunu hız gösteren programlarda görürsünüz zaten.

cpunun performansı kısmasını  tm1 destekli cpularda throtlle watch isimli programla   görebilirsiniz.

bendede aynı sorun vardı ; orjinal fanı ile  80 dereceye kadar yazın bulunca (fanı temizlemedim tabiki) bende akasanın 478  pinlik cpu uyumlu olan fanını aldım ve sonuç;

kışın  boşta  38 derece  % 100 yükte     54-56 derece   ; şu anda  internetteyken   ve yazarken   47-48 derece     full yükte   60 derece görmekteyim ;oda sıcaklığı 23-24-25 derece civarları.
bunu alabilirsiniz ;

eğer aynı fansa  ben bunu kullanıyorum ;

ve memnunum.

throttle watch  indirmek için ;

ve  eğer fan değiştirmeden   performans sorununu  halletmek için biostan tm1 olayını kapatmanız lazım ve tabiki overclockçularında kapatması icap eder.
ancak bu ayar güvenlik için konulmuştur  ; bizim cpularımız için 75 dereceden sonrası tehlikelidir.80 derecelerde çalıştıranlar var.
ancak maksimum cpu gövde sıcaklığı intelin beyanına göre   p4 3ghz  ht  prescott  478 pin   için 69.1-69.4  dereceyi geçmemesi lazım. (oda sıcaklığında ; 23-24 derecede; ancak 30 derecede aynı ısıyı geçmemesi icap eder ; %100 full yükte )

ama dediğim gibi tm1 kapatırsanız  72-75 derece  bir şeycik olmaz  ve performanstan ödün vermezsiniz.

Kardeşim Yazıklarını okudum ve biostan baktım bu ayar açık. Ve işlemcim en fazla 80-85 dereceye geliyor ama geçmiyor.Ve dediğin doğru sanırım işlemci kendini frenliyor çünkü 1tık bile kasma yaşamadığım pes 2012 vs. oyunlarda yaklaşık bir 15dk sonra oynanamıycak kada rkasmaya başlıyor. Kullandığım fan  pentium 4ün 478 socket Stok fanıdır. Ve soğutucu demirin ortasında bakır var. Ama nasıl oluyorda akasanın fanından daha iyi soğutamıyor anlamadım yağladım fnaımı ve cokta hızlı dönüyor everest ultimate programından baktm 3200rpm hızlarında dönüyor ama yinede boşta 55-58 derce arası calsııyor. Biraz yük binse 60 dereceye cıkıyor oyuna girdiğimd e 5dkda 70 derece ve yaklaşık en geç 1 saate akdar 85i buluyor sonrası zate nkasmaya baslıyor. 1. önerdiğin xilence markalı fanı alsam yeterince soğuturmu stok fana göre? Çünkü altıtna bkaır yok ama bnm demir soğtucnn altında var. Bu arada kaç w PSU kullanıyorsun? Ben Asus 400w Psu kullanıyorum sistem 350sini kullanabiliyor yani kısacası işlemci ekran akrtı vs. 350w güç veriyorum? Psumdanda ısınıyor olablrmi? Çünkü oyuna girdğiğmde hayvan gibi bağırıyor psu. 1. önberdiğin fan stok fana göre nasıl bilgn varmı?

turbocat
18-04-2012, 15:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

ben 500 wattlık coolermaster psu kullanıyorum  ; eğer stok fan temizlenmezse 75-78 dereceye kadar yazın ben gördüm ; ben üşendim temizlemeyi ; normalde  67 derece vs idi ama o zaman orthos testini uyguladığımı hatırlamıyorum.orthos testi girdi işin içine mertlik  bozuldu.
    ana çekirdek ve sanal çekirdeği %100 kastırıyor.sizin ki haliyle  95 leri bulacaktır.
fakat yeni aldığım akasa fanla   60 derece civarlarına düşürdüm . (orthos ; yazın 64 civarları  ; oda sıcaklığı 32 derece  ; fakat yeni fan değişiklikleri vs ile sökme çıkarma  takma işlemi ile uğraştığım için yazın 32 derecede  sıcaklık bakalım 60 derece mi olacak maksimum   yoksa yine 64-65 derece mi olacak ? bunu yazın göreceğiz ; ALLAH izin verirse tabiki.)

oyunlarda bu testte verilen ısıdan  3-4 derece daha az ısı alırsınız.neden ; oyunlar devamlı %100 cpu gücü kullanmayabiliyor   ; o yüzden ısı 60 dereceye çıkar anlık  sonra anlık 58-57 lere iner vs vs.

fandan memnunum ;

kasam codegen kasa ; fan dağılımım ;  kasa içinde önden içeriye üfleyen ışıklı  8cm lik kasa fanı ;   arkadada 8-10 cmlik fan yerine taktığım  12-14  cm lik baba fan. sol kasa kapağına düşük rpmli (dönüşlü  ) egzos fanı.
psunun zaten 12-14 cmlik fanı var.

anlayacağınız gibi ; 32 derece oda sıcaklığında bu ısıyı bu kasada alabilen varsa buraya yazsın. şu an için pc için sorun yok.gpu ısısı   normalde tek orjinal kasa fanıyla  104 dereceyi furmakda yazın görmekte idi. şimdi yazın  87-88 belki 91-92    ; tabiki yazın 32 derecede furmakda  ağır yük+8xaa+extra burning+fx    seçenekleri açık halde  30-40 dakika en az ; 1 saat .

kasa içi eskiden 51-52 derece idi (oyunlarda-furmakda ; 30-40 dakika en az )  ; şu an için oyunlarda  41-42  derece  ; yazın 44-45-46 anca   ; şu an 39 derece  system ısısı ; gpu  51 derece  ; salon ısısı    27-28 derece ; şu an odamda  25-26 derece vardır ; çünkü yağmur havası  var ve sıkıntılı bir hava.tarih; 18 nisan 2012 ; saat 15:36   ;ev sıcak geliyor  ;   barometrik basınç ;  kasırga  havasını gösteriyor  (970 mbar)  ; rüzgar ölçerde  hız ; saatte  78 km yi gösteriyor   ;    (şaka yaptım  canım barometreyi kim bulmuş ki desemde bahusta satılıyordu almak kısmet olmadı ; ne rüzgar  gülü canım  ; evdeki civalı termometre ; odada 1 tane  salonda  3 tane  ; kasaya termometre yapıştırdım ; kasa kapağına ; kombi servisi  mıknatıslı (magnetli ) olarak reklam amaçlı dağıtıyordu ;birileri hepsini benden önce kapıdan almış yahu  ; termometre 3-5tlden satılıyor eczanede. (civalıları)

bu arada şu an cpu ısısı   49 derece ;47 oldu ; 39 derece kasa ısısında .idle pek sayılmaz  ; chip online forumun reklamları sağolsun ; desemde kaspersky  icat  oldu reklam olayı nanay oldu.reklam koruması  sağolsun ; az kota olayları.
cpu kullanım oranı %0-7 arası değişmekte ; ama idle  sayılmaz ; sayılması için ie den çıkmam lazım ; ama idle  42-43 derece vsdir.kışın  38 derece gördüm.

üst mesajda xilencein fanını gördüm ; akasa ile karşılaştırdım ; yorumları okudum; xilencein fanı yorumlara göre daha iyi desemde onların kasa yapısı -fan dağılımları-oda sıcaklığı  gibi durumları bilemeyeceğimden yorum yapmam zor o fan için.

Son Düzenleme: turbocat ~ 18 Nisan 2012 15:53